یونان(4)
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۱۸  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به یونان

۴/١/٨٩-معبد سونیوم

europe 260

صبح اول وقت راه افتادیم سمت ساحل "گلیف آدا" در جنوب آتن که پر از مرکز خریده تا کسانی که قصد خرید کردن دارند از آنجا استفاده کنند.در ابتدا قرار بود ما را به مرکز خرید "آتیکا" ببرند اما چون آنجا خیلی خیلی گران و خارج از وسع مالی گروه بود این محل را به جای آن برای خرید انتخاب کردند.به طور کلی کشورهای اتحادیه اروپا که واحد پولی یورو را استفاده میکنند مناسب خرید کردن نیستند و اجناسشان گران تر از ایران است.بعد از ٢ ساعتی که در آن ساحل گشتیم و نهار خوردیم راه افتادیم تا از معبد سونیوم دیدن کنیم.

budapest_athene 520

این معبد در جنوب شرقی آتن واقع شده که حدود یک ساعت و نیم زمان میبرد تا به آنجا برسیم.تمام طول راه از پیچ و خمهای کوهستانی که در کنار دریای اژه واقع شده عبور میکنیم.راه سرسبز و مانند جاده های شمال ایران است.خانه ها همه ویلایی و بسیار گران قیمتند که مالکانشان عموما هنرمندان سرشناس و ثروتمندان یونانیند.یونان کشوری با ٩٠٠٠ جزیره کوچک و بزرگ است که از نظر تعداد جزایر دومین کشور بعد از نروژ محسوب میشود.همین تکه جزایر کوچک و بزرگ زیبایی خاصی به آبهای یونان داده اند.خیلی از این جزایر از نظر ابعاد شاید تنها یک درخت را در خود جای بدهند.

در طول مسیر از کنار دریاچه "وولیاخ منی" عبور کردیم که در تمام طول سال آب آن حدود ٢٢ درجه است و حتی در زمستان هم میشود در آن شنا کرد.به علت آب گرمی که از زیر سنگهای دریاچه میجوشد همواره دمای آب یکسان است و تغییر نمیکند.

budapest_athene 554

دریای یونان آبی ترین دریایی است که تا به امروز دیده ام.علت رنگ پرچم این کشور وجود همین دریاهای زیبا است.در تمام طول مسیر یک سمت ما دریا قرار داشت و سمت دیگر کوه.شبیه رامسر خودمان.البته رامسر جنگلهای انبوه تری دارد.

budapest_athene 558

در طول مسیر و قبل از رسیدن به معبد در کنار ساحل سونیوم ایستادیم و عکس گرفتیم و از مناظر زیبا و بکر آن استفاده بردیم.این سواحل پردار و درخت مناطقی بسیار تاریخی هستند در جای جای آنها آثار باستانی یونان قدیم دیده میشود.دولت در این مناطق اجازه ساختمان سازی نمیدهد.متاسفانه در بعضی نقاط  آن عده ای مردم ناآگاه شبانه جنگلها را آتش میزنند تا بتوانند در آنها خانه سازی کنند.

budapest_athene 551

معبد soium در بالای کوه واقع شده است.اتوبوس در پای کوه میایستد و بقیه راه را باید پیاده طی کنیم.هوا سوز سردی دارد و آسمان به شدت گرفته و بارانی است.باید بجنبیم تا قبل از بارش باران معبد را ببینیم.سر راهمان پر از پرنده های bernich است که اسم فارسی آنها را نمیدانم ولی انگار همان کبک خودمان هستند.اینها اصلا از ما نمیترسند و در کنار ما و لابلای توریستها میخرامند.

europe 270

معبد سونیوم وقف خدای دریاها (نپتون) شده است.ساخت آن به قرن ۵ قبل از میلاد برمیگردد که تقریبا همزمان با پانتنون ساخته شد و بعدها در اثر حمله ایران نابود گشت اما بعد از آن دوباره تعمیر و نوسازی شد.

budapest_athene 537

در زمانهای دور این جزیره یک تبعیدگاه به شمار میرفت..در آن زمان یک قلعه نظامی هم در این منطقه بود که امروز دیگر اثری از آن باقی نیست.در زمان حمله ایرانیها ناوهای جنگی خشایارشاه در کنار همین ساحل لنگر انداختند.بخشی از لشگر ایران از راه دریا و بخشی دیگر از راه خشکی به یونان حمله کردند.در ابتدا خشایارشاه از راه ماراتون به یونان و خاک اتن رسید بعد از به آتش کشیدن آتن سراغ این منطقه و معبد سونیوم آمد.

زمانیکه مردم خطر حمله دشمن را حس میکردند به این معابد پناه میاوردند.در هریک از این معابد معمولا یک انبار غله برای روز مبادا قرار داشت.در آن دوران آنتیک جمعیتی حدود ۴٠٠٠٠٠ نفر در اتن ساکن بودند که با کل مناطق تحت حکومت یونان که از دریای سیاه تا تنگه جبل الطارق امتداد داشت جمعیتی حدود ٢٠ میلیون نفر میشد.

budapest_athene 539

 این معبد سونیوم را از ترس خدای دریاها (نپتون) ساختند و به او هدیه اش کردند. طرز معماری آن هم به صورت ستونهای دوریکا یعنی ١۶ شیاره است.بعد ها بخشی از این ستونها را توسط دزدان دریایی دزدیده شد.این دزدان اسامی خود را هم به رسم یادگار روی سنگهای معبد حک کردند و رفتند.این حکاکیها در عکس قابل دیدن است.

نام دریای کنار این معبد "اژه" است که در کتابهای جفرافیا راجع به آن میخواندیم.اژه نام یکی از شاهانی بوده که در دوره ای در اینجا سکونت داشته است.روزی از روزها میبیند که کشتیهای پسرش که برای جنگ رفت بودند در حال برگشت به اینجا هستند.از بالای این کوه به نظاره پهلو گرفتن کشتیها مینشیند که میبیندبالای کشتی پسرش یک پرچم سیاه زده شده است.در آن زمان رسم بود که اگر صاحب یک کشتی و یا ناخدای آن در طول سفر دریایی کشته میشد بربالای کشتی یک پرچم سیاه به اهتزاز در میامد. پادشاه تا چشمش به پرچم سیاه میفتد از غصه مرگ پسر خود را از بالای این کوه به دریا میفکند و کشته میشود.غافل از اینکه پسر زنده است و فراموش کرده پرچم سیاه را پایین بیاورد و پرچم سفید را بالا ببرد.از آن به بعد این دریا به احترام آن پادشاه "اژه" نامیده میشود.

ماریا کارلاس خواننده معروف یونانی وصیت میکند بعد از مرگش جسدش سوزانده شود و از بالای این معبد خاکستر آن به درون اژه ریخته شود که بعدها بعد از مرگش طرفدارانش در اینجا جمع شده و با آیینی خاص به وصیت او عمل میکنند.