یونان(3)
ساعت ٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۱٥  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به یونان

 ٣/١/٨٩ - آتن - گشت در خیابانهای شهر-عکسها ار از دست ندهید.!

europe 208

از اکروپولیس که درآمدیم گشت نیم روز تور به پایان رسیده بود.به همین دلیل من و محمدامین تصمیم گرفتیم که پیاده راه بیفتیم و آتن را کشف کنیم.راستش را بگویم در تمام سفرها بخشی از سفر که در آن با پای پیاده خیابانها را گز میکنیم بیشتر بهمان میچسبد و بیشتر مارا با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آشنا میکند.در این پیاده رویهاست که کوچه پس کوچه های جالبی را کشف میکنیم و عکسهای زیبایی را ثبت.در این پیاده رویهاست که مغازه های بامزه و نقلی را پیدا میکنیم و سوقاتیهای ارزان و خوشگلی برای عزیزانمان میخریم.در این کوچه پس کوچه هاست که گاهی دوست پیدا میکنیم و بعد از چند جمله از کشورمان ایران برایشان میگوییم ودعوتشان میکنیم به خانه مان.در همین کوچه هاست که با مفهوم زندگی بیشتر آشنا میشویم.

europe 209

قبلا هم گفته بودم که آتن مثل یک موزه است.خصوصا اگر در بخش Aticca قدم بزنید هر لحظه با نمایی از یک اثر باستانی روبرو میشوید.یکی از نقاط قوت این شهر هم در این است که این آثار را حفظ میکنند و حتی الامکان از تخریب آنها میپرهیزند.به طور مثال این آرک پیروزی که پشت سر محمدامین مشاهده میکنید مربوط به دوره تسلط روم بر آتن است که نزدیک معبد رومی المپیا قرار داشته و درست در حاشیه خیابان واقع شده است. این آرک در آن زمان به خاطر پیروزی رومیها ساخته شد و مرز بین شهر آدریان و شهر تزوس را مشخص میکرد.امروزه این آرک در قلب شهر آتن واقع شده و به خوبی به همان شکل حفظ گردیده است.

europe 215

از لابلای کوچه های قدیمی در حال رد شدن بودیم که چشممان خورد به این کلیسای کوچک زیبا که لابلای برگهای نخل و زیتون مخفی شده بود و با نمایی قدیمی جلوه گری میکرد.

europe 219

در کلیسا بسته بود و نتوانستیم نام و یا اطلاعاتی از آن پیدا کنیم.هرچه که بود لنز دوربینهایمان را به سمت خود جذب کرد تا چند شات زیبا از آن به یادگار داشته باشیم.

europe 222

اینجا محله plakka یکی از قدیمی ترین محله های شهر آتن است.چیزی در مایه های لاله زار خودمان که با افسوس به فراموشی سپرده شده و امروز از آن همه تاتر و سینما تنها مغازه های الکتریکی باقی مانده است.

اما پلاکا این طور نیست.بافت سنتی آن حفظ شده و زیباترین کوچه های آتن در آن قرار دارند.از این محله بعدها مفصل تر صحبت خواهم کرد.روزی که با محمدامین تمام آن را زیر پا خواهیم گذاشت...

europe 223

یکی از فاکتورهای شهر اتن وجود بالکن با گلدانهای پر از گل است.اصلا گل جزو جدا نشدنی خانه های آتنی است.البته نباید فراموش کرد که آفتاب این شهر بسیار تند و ساحلی است.به همین دلیل گلهای متنوع و رنگارنگی در این شهر پرورش میابند.اما مردم آتن بسیار باسلیقه و شادند.در پشت تمام پنجره های حداقل یک گلدان گل میتوانید ببینید.وجود همین اشیای ساده در تغییر چهره شهر نقش اساسی دارند.کاش ما هم روزی به زیباسازی شهرهایمان بیشتر توجه کنیم.

europe 227

از خورد و خوراک در اتن برایتان بگویم که بسیار عالی است.البته از آنجایی که باید پول یورو خرج کرد برای ما ایرانیها کمی گران محسوب میشود اما نه آنقدر که اصلا نشود به هیچ رستوران متوسطی رفت.من و محمدامین به یکی از همین رستورانهای ستنی و کوچک محله پلاکا رفتیم و نهار را سفارش دادیم.از قبل میدانستیم که اینجا دوتا از غذاهایش برای ما توریستها هم ارزان و هم باب طبع است.موساکا و پاستاچیو دو غذای یونانی است که یکی شبیه خوراک بادمجان و دیگری نوعی پاستاست.در کنار اینها هم از سالاد یونانی نمیشود گذشت.همان که در عکس شکلش را میبینید.درواقع یک سالاد فصل ساده است که روی آن تکه بزرگی از پنیر محلی قرار دارد.نکته مهم این سالاد روغن زیتون فراوانی است که روی آن ریخته میشود.به علت وجود درختان زیتون این کشور صادرات زیادی در زمینه زیتون و روغن آن دارد که هردو از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.

europe 228

کافه های کشورهای اروپایی شکل و شمایل خیلی قشنگی دارند.خصوصا کافه های کنار خیابان که عموما ارزان تر و خودمانی ترند و لوکس محسوب نمیشوند و برای توریستها مناسب تر! در آتن و خصوصا در محله پلاکا از این نوع رستورانها زیاد به چشم میاید که با صندلیهای چوبی و یا حصیری و میزهای مربع و ساده در کنار کوچه دیده میشوند.روی میزها رومیزیهای رنگی خوش نقش و نگار سنتی قرار دارد و در کنار میزها معمولا گربه های تپلی لمیده اند که کسی کاری به آنها ندارد.

europe 230

کمی آن طرف تر انبوه کبوترها هستند که از سر و کول توریستها بالا میروند.کافیست تکه نانی مانده از غذایتان را در دست بگیرید و ریزریز روی سطح سنگفرش خیابان بریزید. یکهو هجوم صدای بق بقویی میشنوید و تا به خودتان بیایید ده ها کفتر از سر و کوله تان بالا میروند و کمی به آنها رو بدهید انگشت تان تا انتها در دهانشان است!!!

europe 233

خدای نکرده فکر نکنید که من و محمدامین سر از همچنین مغازه هایی هم درمیاوریم ها!! نه اصلا تنها دکور زیبای این مغازه مرا مجذوب خود کرده بود.چراغهایی که پشت قفسه های بطریها روشن بود و نوری که به درون بطریهای رنگی میریخت در تضاد با تاریکی خود مغازه تصویر قشنگی برای عکاسی ایجاد کرده بودند.

europe 240

در کنار پلاکا و در میدان "سینتاگما" که یکی از مهمترین و شادترین میادین آتن هست میتوانید پولی حدود ۶ یورو بدهید و سوار این قطارهای بامزه شهری شوید.دیگر نیاز به پیاده روی ندارید.در عرض یک ساعت این قطار شما را به درون محله پلاکا میبرد و میگرداند و دوباره سر جای اولتان برمیگردید.این قطارها برای توریستها است و خصوصا کسانی که به هردلیل امکان پیاده روی برایشان وجود ندارد.البته ما سوار این قطار نشدیم و ترجیح دادیم قدم زنان دیدنیهای پلاکا را ببینیم.

europe 243

در خیابان "واسیلیا سوفیا" که کنار میدان "سینتاگما" واقع شده و به هتل ما منتهی میشود موزه جنگ آتن قرار دارد.میتوانید سری هم به این موزه بزنید.در حیاط موزه هواپیماهای جنگی قدیمی قرار دارند.داخل آنرا ندیدیم و فقط از حیاط آن عکس گرفتیم.

budapest_athene 908

در محوطه پشتی موزه چشممان خورد به این تندیس که هرچه اندیشیدیم نفهمیدیم چه ربطی به موضوع جنگ دارد.اما نکته در اینجاست که شما در تمام آتن تندیسها و مجسمه های بسیار زیبایی میبینید که بدون ترس از چپاول روی پایه هایشان جا خوش کرده اند و مثل مجسمه های بخت برگشته ما نیستند که صبح بیدار میشوید و میبینید جا تر است و بچه نیست!!!!!!

europe 248

حتما اگر راجع به هنر پست مدرن چیزی خوانده باشید راجع به یکی از مجسمه های معروف این دوره هنری به نام "دونده" هم شنیده اید.این همان مجسمه معروف است که در خیابان "واسیلیا سوفیا" و درست رو به هتل هیلتون قرار دارد."دونده" ساخته هنرمند یونانی به نام "کاستاس واروتسوس" هست که در طی ۶ سال از ١٩٨٨ تا ١٩٩۴ ساخته شد و نمادی از سرعت بشر امروز است.مجسمه که با چند تن شیشه شکسته ساخته شده تداعی گر مردی است که به سرعت در حال دویدن است.وقتی شی ای با سرعت از مقابل چشم بیننده بگذرد به صورت کشیده دیده میشود.کشیدگی این مجسمه هم نمایانگر سرعت دونده آن است.وقتی از نزدیک به آن نگاه کنید باورتان میشود که تمام مجسمه با قطعات شکسته و کوچک شیشه ایجاد شده و همین شگفت زده تان میکند.

مجسمه دونده یکی از کارهای ماندگار و قابل بحث در هنر پست مدرن به شمار میاید.