یونان(2)
ساعت ٢:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۱٤  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به یونان

٣/١/٨٩-آتن-آکروپولیس

budapest_athene 503

"آتیکا" بخشی از آتن و مهمترین و باستانی ترین قسمت آن میباشد که عمده شهرتش به خاطر وجود آکروپولیس در آن است.آکروپولیس برای یونان مثل تخت جمشید برای ما دارای اهمیت خاصی است.این بنای عظیم که بالای کوه و در ١۵٠ متری از سطح دریا قرار دارد نماد ملی یونانیان به شمار میاید.از هر کجای آتن که بایستید میتوانید اکروپولیس را مشاهده کنید که استوار بالای کوه ایستاده و تاریخ را به مبارزه میطلبد.معنی دقیق کلمه اکروپولیس یعنی شهری که در ارتفاع واقع شده است.در زمانهای قدیم تمام شهرهای بزرگ یک اکروپولیس برای خود داشتند تا در مواقع ضرورت همچون حمله دشمن و یا سیل به آنجا پناه ببرند.از میان تمام اکروپولیسهای باستانی این یکی که در آتن واقع شده شناخته تر و معروفتر است.

europe 196

آکروپولیس ٢۵٠٠ سال پیش ساخته شد.در آن زمان اینجا یک مکان مذهبی و معبد خدایان هم بود که به خاطر خدای دانش ساخته شده بود.این مجموعه با دقت و ظرافت بسیار دقیق هندسی و ریاضی و از سنگهای بسیار سفید و شفاف مرمر ساخته شده است.برای دیدن آکروپولیس باید از کوه بالا رفت و از روی این سنگهای به شدت لغزنده رد شد.آن بالا هم اگر به چشمتان عینک آفتابی نباشد به خاطر رفله شدن نور خورشید بر سنگها امکان دیدن از شما گرفته میشود.پس فراموش نکنید برای دیدن اکروپولیس اول کفش راحتی مناسب و دوم عینک آفتابی با خود همراه داشته باشید.

europe 159

کمی که از پله ها بالا میرویم به جایی میرسیم که مثل سالن اجتماعات میماند.این محل در گذشته سر بسته بوده و مکانی برای پخش موسیقی.همان طور که میدانید یونانیان قدیمی اهل هنر شعر و موسیقی و تاتر بودند .این بخش آکروپولیس با ظرفیت ۵٠٠٠ نفر مکان مناسبی برای پخش موسیقی بود.در واقع طوری ساخته شده بود که مثل یک سالن اکوستیک عمل میکرد و صدا در آن میپیچید.در آن زمان گروه ارکستر در پایین سن قرار میگرفت و مردم هم روی پله های سنگی آن دورتادور سن مینشستند تا هنرنمایی هنرمندان وقت را ببینند.اخیرا هم برخی کنسرهای باشکوه چون کنسرت یانی و پاواروتی در اینجا برگزار شده است.

budapest_athene 514

بالاتر میرویم و تقریبا هم سطح آکروپولیس قرار میگیریم.به ورودی اصلی شهر باستانی رسیده ایم.این ورودی یک شیب تند به بالا داشته تا ارابه ها هم بتوانند وارد اکروپولیس بشوند.دورتادور ما را ستونهای بسیار حجیم و سخت سنگی فراگرفته اند و در تمام جهات داربستهایی وجود دارد تا بناها را مرمت کنند.در ان زمان تمام این معابد و مکانها پر از مجسمه بوده که بعدها براثر جنگ و زلزله از بین رفته اند.سمت راست ورودی شهر در گذشته معبد پیروزی بوده.افسانه میگوید که در قدیم هرکس به شاهی میرسیده یک فرشته کوچک از اسمان با تاجی پایین میامده و تاج را بر سر شاه میگذاشته است.این معبد هم برای چنین مراسمی ساخته شده بود.سمت چپ هم در زمان آنتیک یعنی چیزی حدود ٢٠٠٠ سال قبل گالری نقاشی آکروپولیس محسوب میشده.

budapest_athene 516

از این بالا کل "آتیکا" یعنی آتن قدیم دیده میشود.جای بسیاری از این ساختمانها در گذشته بسیار دور دانشگاه و رصدخانه و تاتر و ....شهر باستانی آتن بوده که امروزه هنوز لابلای آنها ویرانه هایی از آن آثار دیده میشود.به طور مثال معبدی که در عکس لای درختان زیتون میبینید در دوران آنتیک بازار معروف آتن بوده که در دوره خودش از شهرت زیادی بین شهرها برخوردار بوده است.در ابتدا این ساختمان معبدی وقف خدایان بوده که بعدها تبدیل به بازار شده است.جالب است بدانید که هر روز پلاتون و شاگردهایش در همین معبد همدیگر را ملاقات میکردند و سپس ٢ کیلومتر پیاده روی کرده و به محل آکادمی خود میرسیدند.

budapest_athene 512

در ساختمانهای قدیمی در ورودی همیشه رو به شرق باز میشد تا با اولین اشعه آفتاب روشن شود(مثل کلیساها).اما در زمان آتیک درست برعکس این بود و در ورودی رو به غرب باز میشد آکروپولیس هم اینگونه ساخته شد.

طرز معماری ساخت شهر آکروپولیس بدین گونه بوده که خورشید از پشت شهر طلوع کرده و سپس روبروی شهر آکروپولیس غروب میکرده است.تصور آن هم زیباست و آدم را در برابر تاریخ به زانو درمیاورد.زمانی که خشایارشاه به اینجا حمله میکند تمام مردان آتن به میدان جنگ میروند و زنان و پیران و کودکان به آکروپولیس پناه میاورند تا ضمن دعا و درخواست از خدایان در این معابد هم مخفی شوند.

این درختی که در عکس بالا مشخصش کرده ام یک افسانه جالب دارد.آتنا خدای زمین با پنتون-خدای دریاها در جنگ و جدال همیشگی بوده است.در یکی از این جنگها که در این مکان رخ میداده پنتون سرنیزه خود را به این نقطه میزند و آب شور با ده ها اسب وحشی از دل زمین بیرون میزند.بعد نوبت به آتنا میرسد او هم به این نقطه از زمین ضربه میزند و این درخت زیتون از خاک سر بیرون میاورد.و در کنار همین درخت یک جدال واقعی بین خدای دریا و خدای زمین رخ میدهد اما سرانجام "آتنا" خدای زمین بر "پنتون"خدای دریاها پیروز میگردد.

budapest_athene 513

اولین بخش از آکروپولیس که ساخته شد معبد "پانتنون"(الهه باکره) نام گرفت که امروزه مهمترین بخش اینجا هم محسوب میشود.درآن زمان یونان مهد دموکراسی بود.مردم در اینجا جمع میشدند و برای هر تصمیم گیری اوضاع کشور از آنها رای گیری میشد آنها با بلند کردن دست خود به نشانه آری یا نه! رای خود را اعلام میکردند.

ساخت پانتنون ٩ سال طول کشید.١٧ ستون درازی و ٨ ستون عرض آن است که تمام آنها با سنگ دوریک ساخته شده است.٢ آرشیتکت یونانی همزمان بر روی ساخت آن نظاره داشتند.

وقتی ایرانیها به اینجا حمله میکنند صدمات زیادی به پانتنون وارد میشود(خودشان این طور میگویند).بعدها در زمان جنگهای صلیبی رومیها هم اینجا را تصرف میکنند و پانتنون را به یک کلیسا تبدیل میسازند و آن را به مریم باکره تقدیم میسازند.زمان میگذرد تا نوبت به مسلمانان میرسد.این بار عثمانیها پانتنون را تصرف کرده و آن را به مسجد تبدیل میکنند و بالای آن مناره!!!! میسازند.بعدها در سال ١۶٨٧ در جنگ بین ونیزیها و آتنیها یک ژنرال احمق ونیزی پانتنون را به توپ! میبندد و کلی از مجسمه های باقیمانده را با خاک یکسان میکند.بعدها سفیر انگلستان نیز باقیمانده مجسمه ها و جواهرات بدست آمده از آکروپولیس را با خود به انگلیس برده و همه را در موزه بریتانیا گرد میاورد و اینگونه میشود که از آکروپولیس با عظمت و شکوه آتن تنها همین که میبینید باقی میماند!!!

تا قبل از حمله رومیها هیچ کس جرات نداشت روبروی پانتنون ساختمانی بسازد اما رومیها بعد از تصرف یک معبد روبروی پانتنون میسازند و به خدای خودشان که خدای مردان بود هدیه اش میکنند.پانتنون هم که قبلا گفتم یک خدای باکره بود .اینگونه میشود که الهه زنان با الهه مردان آشتی میکند!!!!!!

budapest_athene 488

اولین مجسمه های سنگی آتشفشانی در این محل ساخته شد که یونانیها معتقدند در زمان حمله خشایارشاه تمام آنها به دست سپاه ایران نابود شد(الله و اعلم!)- پرسپولیس و اکروپولیس تقریبا هم زمان ساخته شدند و در آن زمان دو مرکز مهم و زیبای سیاسی حکومتی و قدرتی بودند.درآن زمانها دنیا حول ٢ قدرت میچرخید ایران و یونان. بعدها اسکندر به تلافی حمله خشایارشاه به پرسپولیس حمله کرد.هنگامی که تخت جمشید را به آتش کشید مجسمه خشایارشاه به زمین افتاد. اسکندر گفت:نمیدانم مجسمه تو را به پاس خصایل نیکت از زمین بردارم و یا به انتقام سوزاندن آتن در زیر پا خردش کنم؟؟؟؟

budapest_athene 490

این مکان قدیمی ترین تاتر یونان است که ظرفیت ١۵٠٠٠ نفر را داشت.البته این محل برخلاف سالن موسیقی روباز بود تا صدای بازیگران تاتر به گوش همگان برسد.این سالن تاتر ۴ قرن قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.

 کل آکروپولیس در دست مرمت است.برای اینکه یک اثر تاریخی در یونسکو ثبت شده بماند باید حداقل ٣/١ آن آنتیک بوده و بقیه جدید مرمت شود.به همین دلیل برای اینکه لطمه ای به اصالت اکروپولیس زده نشود سنگهای جدید را دقیقا از همان معادن سنگهای قدیمی میاورند.اما این نوع از مرمر در ابتدا سفید است چون خلل و فرج دارد و آلودگی را جذب میکند به مرور به زردی میگراید.به همین دلیل به راحتی میشود بخشهای ترمیم یافته را از بخشهای قدیمی تشخیص داد.

budapest_athene 507

آخرین معبد آکروپولیس این معبد با مجسمه های زنان است که به چند الهه از جمله خدای اتن - خدای باکره پانتنون وقف شده است.در میان دالان آن هم قبر یکی از شاهان قرون وسطی و همچنین قبر اولین شاه یونان هم قرار دارد.

در زمان آنتیک آکروپولیس تنها مکان مذهبی و دژ دفاعی بود اما در قرون وسطی عده ای از مردم در اینجا سکونت گزیدند.بعدها این بخش هم به آتن متصل و همه با هم متحد شد.همه مجموعه آکروپولیس در واقع یک نمایش شکرگزاری مردم به خدایان باستانی یونان است که باعث شده بودند در یونان باستان اصل دموکراسی پیاده شود. در آن زمان برای رسیدن به مقامهای بالا نیاز نبود که حتما ثروتمند و یا وابسته به خاندان پر نفوذی باشید.تنها اگر استعداد و پشتکار داشتید میتوانستید در دانشگاه های قدیم آن درس خوانده و بعدها به شغلهای مهمی در یونان دست یابید.یونانی که در ٢٠٠٠ سال قبل اصل مساوات زن ومرد در تحصیل و شغل را داشت.تاتر و نقاشی و فلسفه و شعر را دارا بود.یونانی که بهترین دانشگاه های زمان خودش را برای تحصیل در اختیار داشت. یونان افسانه ای کهن.

*اکروپولیس را دیدیم و شنیدیم و لذت بردیم اما یک چیز ناگفته ماند:شکوه تخت جمشید چیز دیگری است که اصلا اکروپولیس قابل مقایسه با آن نیست.باور کنید راست میگویم.