یونان(1)
ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۱٢  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به یونان

سلام....فکر کردید کار من بعد از بوداپست به پایان رسید؟؟؟ نه! من رهسپار سرزمین تاریخ و فلسفه و خدایان شدم.رهسپار یونان.از سالهای دور نوجوانی آرزوی من دیدن این کشور بود اما وقتی ۵ روز در آن ماندم فهمیدم که هیچ چیز نفهمیدم.یونان نه ۵ روز و نه ۵٠ روز میطلبد.یونان عمری را میطلبد تا بروی و بخوانی و درک کنی و شگفت زده شوی و در برابر شکوه تاریخ خود را نقطه کوچکی ببینی.این سفرنامه ۵ روزه نقطه جوهری است در برابر یک کهکشان عظیم.آن را تنها یک "اشتها آور" تلقی کنید و نه یک سفرنامه. من در یونان گیج شدم و گیج ماندم.یونان مرا در خود غرق کرد انقدر که هنوز از خواب آن بیدار نشده ام.شما این پستها را در حد اشانتیونی بسیار کوچک برای یونان در نظر بگیرید.

روز ٢ فروردین از بوداپست پرواز کردیم به سمت آتن.به وقت محلی ساعت ٣:۴۵ عصر به یونان رسیدیم.این بار هم شانس یاریمان کرد و یک یونانی ایرانی تبار به نام "آقای امیر ایزدی" سرپرست تور شد.سوار اتوبوس شدیم و به سمت هتل راه افتادیم.اطراف فرودگاه را درختهای زیتون احاطه کرده بود.این فرودگاه که یکی از جدیدترین فرودگاه های اروپاست برای بازیهای المپیک ٢٠٠۴ ساخته شد و هم اکنون سالی ١۶ ملیون خارجی را جابجا میکند.

budapest_athene 491

یونان که در جنوب شرقی اروپا واقع شده همسایه ترکیه-آلبانی-بلغارستان و مقدونیه است.در سال ١٩٨١ عضو اتحادیه اروپا شد و امروز واحد پولش یورو است. یونان ١١ ملیون نفر جمعیت دارد که یک ملیون آنها مهاجرانی هستند که از یونان برای دری به اروپا استفاده میکنند.۴٠٠٠ نفر از این مهاجران ایرانی و ٩٠% این ایرانیها هم مهاجر غیر قانونیند.آتن ۴ ملیون جمعیت دارد و از سال ١٨٣۴ به عنوان پایتخت یونان انتخاب شده است.

اقتصاد یونان بر ٣ چیز استوار است:کشتیرانی-توریسم و کشاورزی- متاسفانه این کشور اصلا صنعتی نیست و سالهای اخیر درگیر مشکلات اقتصادی زیادی شده است و همان طور که این روزها میبینید آتن به خاطر همین مسایل درگیر تضاهرات خیابانی و زد و خورد بین مردم و پلیس است. آن زمان هم- شهر -کم و بیش متشنج بود و پلیس ضد شورش در تمام خیابانها ساکن.از انجاییکه اقتصاد خراب یونان لطمه زیادی به اتحادیه اروپا زده ان زمان که ما آنجا بودیم حرف بر سر این بود که اروپا تصمیم گرفته یونان را از اتحادیه خارج کند.مردم هم در خیابانها به اعتراض مشغول بودند تا اینکه روز آخر سفر آلمان اعلام کرد تصمیم گرفته به یونان کمک مالی کند تا از این وضع خارج شود.اما این روزها حتما خبر دارید که دوباره مردم به نشانه اعتراض به خیابانها ریخته اند.

بگذریم.مردم یونان مذهبیند و ٩۵% آنها ارتودوکس.ارتودوکسها پاپ را قبول ندارند بلکه یک رییس مذهبی برای خود دارند.زبان امروز این کشور یونانی جدید است که ریشه در یونانی قدیم باستانی دارد.زمانی که رومیها به این کشور حمله و آن را تصرف کردند کمی از زبان رومی با یونانی قدیم آمیخته شد و یونانی جدید به وجود آمد.مثل ما نیستند که کلا زبان قدیممان را از دست داده ایم. آنها معتقدند که اولین الفبای رسمی کره زمین را دارند.من در این مورد کمی مشکوکم و زیاد مطمئن نیستم.الفبای یونانی ٢۴ حرف دارد.

در شهر که راه میرویم از هر طرف آثار باستانی دیده میشوند.اصلا انگار آتن یک موزه روباز است.برای اینکه لطمه ای به دید مناطق باستانی نخورد ساختمانهای جدید را بلند نمیسازند.و سعی میکنند با معماری کاخهای کلاسیک انها را ترکیب کنند.بیشتر جاها مجسمه های سقراط و پلاطون (فیلسوفهای قدیم یونانی) دیده میشود.حتما میدانید که یونان در دوره ای از تاریخ مهد دانش و فلسفه بود پر از آکادمی ها و کتابخانه های بزرگ که متاسفانه در طی جنگها ویران شدند.امروزه بر روی همان ویرانه ها دانشگاه های جدید را میسازند تا احترامی باشد به گذشتگان پر افتخارشان.

آتن شهر فیلسوفهاست.در گذشته های باستانی همه مردم در این شهر درس میخواندند و درس میدادند.آنها معتقدند که اولین دموکراسی جهان را ایجاد کرده اند. همان طور که ما هم همین ادعا را داریم!!!!

کلمه "دموکراسی" یونانی است که به معنی "قدرت در دست مردم" است.

(  demo =مردم و  keroti=قدرت) این کلمه درست برخلاف کلمه "آریستوکرات" است به معنی "قدرت در دست ثروتمندان".

آتن مهد تاتر و شعر و ادبیات هم هست.شاعران بزرگی از این خاک بیرون آمدند و ادبیات یونانی را در جهان مطرح کردند.

budapest_athene 428

٣/١/٨٩ - آتن -اولین روز گشت - دور پانارومیک در شهر

این ساختمان "ZAPPIO congress & exhibition hall" نام دارد.این کاخ را برادران "زاپاس" در اواخر قرن ١٩ به خرج خود ساختند.پس قدمتی باستانی ندارد اما به فرم معماری کلاسیک یونانی است که در حال حاضر به عنوان سالن کنفرانس و هتل مهمانان عالی مقام خارجی استفاده میشود.هم اکنون به خاطر تنوع درختان به باغ ملی اتن هم معروف شده است.دوطرف ورودی کاخ مجسمه برادران زاپاس قرار دارد.

budapest_athene 432

 داخل سالن گرد و شبیه استیل ساختمانهای قدیم یونانیست.ستونها به شکل معماری یونیک و ٢۴ شیاره هستند که تمام آنها با سنگ مرمر ساخه شده اند این سنگها از شهر "پمپی ناپل " که در آتشفشان از بین رفت به اینجا آورده شده اند.

سال ١٩٧٩ در وسط این سالن نخست وزیر یونان(که همه کاره کشور هم هست) ایستاد و ورود یونان به اتحادیه اروپا را اعلام کرد.همیشه هر نخست وزیر یونان اولین سخنرانی خود را در میان همین سالن انجام میدهد نخست وزیری که رای نیاورده هم در همینجا باخت خود را اعلام میکند در واقع به نوعی اینجا رسمی ترین مکان سخنرانیهای سیاسی یونان محسوب میشود.

در سال ٢٠٠٢ همه نخست وزیرهای کشورهای اروپایی در این نقطه اجتماع کردند و نام کشورهای اتحادیه اروپا را به روی کاغذ نوشتند و امضا کردند.

budapest_athene 452

بعد از آن به دیدن معبد رومیها که به نام معبد "المپیای زئوس " شناخته میشود رفتیم که در همان نزدیکیها واقع شده بود.در زمانهای قدیم رومیها معابد خود را در ابعاد بسیار بزرگ میساختند تا نمایانگر قدرت آنها باشد.

در قرن ٢ میلادی رومیها این معبد را به خاطر خدایان المپیک خصوصا زئوس ساختند. زئوس خدای خدایان و خدای کهکشانها و به عبارتی خدای مرگ بود که به افتخار او معابد زیادی در گوشه و کنار یونان ساخته شده است.

 ستونهای سنگی و بسیار بلند این معبد هنوز هم گواه عظمت ان هستند گرچه از ١١۶ ستون سنگی که بالای آنها به فرم کاکتوس ساخته شده تنها ١۵ تای ان باقی مانده است و بقیه در اثر زلزله و بلایای طبیعی از بین رفته اند.

budapest_athene 448

"آدریانو" امپراطور رومیها به هنر یونان علاقه وافری داشت.در زمان قدیم این محل بسیار سرسبز و زیبا  و پر از چشمه های آب معدنی بود .در ابتدا تصمیم بر این بوده که این معبد را برای "ژوپیتر" بسازند.بعد ها که "زئوس" خدای درجه اول یونانیها میشود تصمیم میگیرند که این معبد را وقف او کنند.

٩٠٠ سال قبل از میلاد نقشه ساخت آن کشیده میشود اما هم زمان با ساخت آن فقر شدیدی در آتن گسترش میابد در نتیجه ساخت این معبد نیمه تمام میماند.بعد تصمیم بر این میشود که پول ساخت ان صرف ساخت "آکروپولیس" شود.سالها میگذرد و هر امپراطوری که بر سر کار میاید تصمیم به اتمام ساخت معبد گرفته اما کاری از پیش برده نمیشود تا سرانجام در قرن ٢ میلادی امپراطور آدریانوی رومی پول لازم را میدهد و ساخت بنا بالاخره به اتمام میرسد.

europe 138

در یکصد و پنجاه کیلومتری غرب آتن در یونان، شهری تاریخی بنام المپیا (Olympia) قرار داشت، شهری که جایگاه اولیه بازیهای المپیک بوده و اصلا" نام این بازیها از آن گرفته شده است. در ارزش و مقام بازیهای المپیک در ایام باستان همین بس که در مدت بازیها جنگها متوقف می شد و ورزشکاران از آسیا صغیر، سوریه، مصر و ... برای مسابقه و پرستش زئوس (Zeus) به شهر المپیا می آمدند.
تقریباً 3000 سال پیش در المپیا (مرکز مذهبی یونان باستان) زئوس پادشاه خدایان را می پرستیدند و در زمان های مشخص به افتخار او جشن هایی برپا می کردند. در این جشن ها مسابقات ورزشی هم انجام می شد. تا آنجا که در تاریخ ثبت شده، نخستین بازی های المپیک حدود 2800 سال قبل برگزار شده است. به مدت 1100 سال بازی ها هر سال انجام می شد آنگاه برگزاری مسابقات به چهار سال یک بار کاهش یافت.

امروزه از آن محل قدیم بازیها تنها ویرانه ای باقی مانده است.عکسی که در بالا میبینید مربوط به اولین استادیوم ورزشی المپیک در دوره جدید است که سال  ١٨٢۶ با ظرفیت ۶٠٠٠٠ نفر ساخته شد تا دوباره بازیهای المپیک به یاد دوران باستان شکل بگیرد.همان طور که میدانید المپیک ٢٠٠۴ هم دوباره در یونان برگزار شد و از این مکان برای مسابقات دوی ماراتون و تیر و کمان استفاده شد.