تسویه حساب
ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٥  کلمات کلیدی: معرفی فیلم

سلام خانم میلانی

سالها پیش که من یک دانشجوی یک لاقبای عاشق پیشه بودم و تازه ادعای روشنفکریم گل کرده بود و تند تند کتاب میخواندم و بحثهای داغ میکردم با "نیمه پنهان" شما را شناختم و ماه ها با این فیلم زندگی کردم.بعد ترها "دوزن " هم آمد در کنار نیمه پنهان تا من بیشتر و بیشتر عاشق شما بشوم.سالها گذشت و من هر بار به شوق یافتن نیمه پنهان دیگری به دیدن فیلمهای شما شتافتم...

من هرسال وقتی اسم شما را بر پرده نقره ای میبینم امیدوارانه فکر میکنم شایداین فیلم  یک نیمه پنهان دیگر از شما باشد. تا اینکه همین چند شب پیش "تسویه حساب " رادیدم و دیگر فکر نکنم در پی هیچ "نیمه پنهانی" از شما بگردم!

خانم میلانی عزیز...

زن در کشور ما قصه های زیادی برای گفتن دارد.زن درد دارد.زن درد میبیند.زن دیده نمیشود.زن زیر پا له میشود.زن حقوقش ضایع میگردد.اما مقصر همه این مشکلات مردها نیستند.من اینجا به عنوان یک زن که خودم درد دارم و دردمندان زیادی را دوروبرم میشناسم میگویم که مشکل ما خیلی عمیق تر از این است که ما تنها مردها را مقصر اصلی ماجرا بدانیم. مشکل ما ریشه در فرهنگ ما دارد.ریشه در تعصبات اشتباه مذهبی ما دارد.ریشه قدیمی و محکمی که متاسفانه به خاطر سیاستهای جاری کشور روز به روز هم عمیق تر میشود.

خیلی ناجوانمردانه است که ما زنها بنشینیم روی صندلیهای سینما و فحش را بکشیم به جان مردها و اینگونه دلمان را خنک کنیم.اصلا با این کارها مشکلی حل نمیشود بلکه مشکلی هم بر مشکلات زنها اضافه میشود.اگر قصد شما تنها توهین به آقایان است که خوب هیچ....اما اگر قصدتان اصلاح نوع برخورد با جنس زن است این راهش نیست.

راستش را بگویم اینکه ما مردها را دست بسته روی صندلی گذاشته و با مشت و لگد به جانشان بیفتیم و هرچه از دهانمان درمیاید به آنها بگوییم تنها یک روش لمپنی است و دور از شان آدمی....

خانم میلانی من به جای همه مردهای توی سالن سینما خشمگین شده ام از نوع نگاهتان و نوع برخوردتان و نوع دیالوگهای فیلمتان....اینکه ٢ ساعت نشستم رو به پرده سینمایی که از هر ۴ دیالوگش ٣ تای آن مردها را حیوانات کثیف نامید شرمنده شدم...

من به عنوان یک زن -به عنوان زنی که مادرش زیر شدیدترین تبعیضهای مردانه له شد- فریاد میزنم که :روش اصلاحی شما اصلا روشی روشن فکرانه و انسانی نیست.بارها شده است که خود من از ظلمی که بر زنان رفته سخن گفته ام و به هیچ عنوان هم منکر این نیستم که در جامعه ای مردسالار زندگی میکنم اما باز هم تاکید من بر این است که با فحش و ناسزا حق هیچ زنی بازستانده نمیشود.

بیایید به جای اینکه  همه مردها را متهم کنیم ببینیم ریشه درد در کجاست.بعد به دنبال راه حل باشیم و فرهنگ سازی کنیم.زدن برچسبهای غیر اخلاقی بر تمام مردان یک جامعه مشکلی را از هیچ زنی حل نمیکند.هیچ زن روشن فکری هم فکر نمیکند که تمام مردها موجودات نفرت انگیزی هستند.این نوع نگاه خودش زاییده یک فکر بیمار است.

ما مردهایی هم داریم که تاریخ ایران به وجود آنها میبالد.مردهایی که یک تنه بار سنگین خانواده را به دوش میکشند. مردهایی که یک تنه چون کوهی استوار تکیه گاه زنانشان هستند.مردهایی که مردند!

*و نکته آخر:تنها مرد مثبت فیلم شما شوهرتان بود میشود بگویید چرا؟؟؟؟؟؟

دیگر دلم نمیخواهد به دنبال نیمه پنهانی از شما باشم.خدانگهدار خانم تهمینه میلانی.