بوداپست(11)
ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٥  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به مجارستان

١/١/٨٩ - بوداپست

budapest_athene 385

شب آخر رسیده است و باید با بوداپست خداحافظی کنیم.برنامه این شب هم کشتی سواری روی آبهای هزاررنگ شبانه دانوب است.از قبل برای ما بلیط یک کشتی خانوادگی کوچکی را برای شام و گشت و گزار رزرو کرده اند.

budapest_athene 386

کشتی نقلی و تمیز است و تنها برای ما جا دارد.در کابین پایین آن و در محیط سربسته اش میز و صندلی چیده اند و با یک بار کوچک از ما پذیرایی میکنند.مسافرها دور هم گرد آمدند و از آقای سارکوزی برای تمام زحماتش تجلیل کردند.شام که شامل غذاهای مجارستانی بود در همان پایین سرو شد و بعد از آن ما به عرشه رفتیم تا دانوب را برای آخرین بار بنگریم و در زیباییهایش غرق شویم.

budapest_athene 392

نور در شبهای شهرهای بزرگ فاکتور مهمی برای زیبایی است.حالا اگر نور را در کنار آب هم بگذاریم زیبایی چند برابر میشود.به نظر من شبهای شهرهای بزرگ از روزهایش زیباترند.مخصوصا اینکه تلالو چراغهای رنگین روی رود زیبایی چون دانوب هم بیفتد و با امواج آب برقصد و نسیم خنک بهاری هم دور و برمان آرام بلغزد دیگر دل کندن از اینجا خیلی سخت میشود.

budapest_athene 389 

نورپردازی ساختمانهای بوداپست در شب بسیار هنرمندانه است و جلوه باشکوهی از عظمت تاریخ آنها را نشان میدهد.اصلا همین نورهای رنگارنگ هستند که توریستها را مشتاق دوباره دیدن بناها در شب میکنند.بی اغراق باید گفت که اگر تور شبانه دانوب را از دست بدهیم نیمی از زیباییها را نادیده گرفتیم.اتفاقا در شب فضای قدیمی شهر رویایی تر هم دیده میشود و حسی شاعرانه تر برای ما ایجاد میکند.

budapest_athene 395

از شبهای بوداپست گفتن خیلی حرف میطلبد.شاید بهتر این باشد که هیچ چیز نگوییم و تنها به عکسها نگاه کنیم.

budapest_athene 407

کافه ها در حال بسته شدن هستند و کارگرها درحال جمع کردن میز و صندلیهای کنار خیابان.تک و توک زوجهای جوان در کنار دانوب دیده میشوند که دست در دست هم در سکوت راه میروند.گوشه هایی هم آدمهای تنهایی را میبینیم که دود سیگارشان در شب رد میندازد و ماه بر تنهاییشان نظاره گر است...

خداحافظ سرزمین فلفلهای قرمز-لباسهای آبی-دانوب هزاررنگ-مجسمه های سنگی- خانه های قدیمی افسانه های کهن.خداحافظ ملکه دانوب بوداپست باشکوه.