بوداپست(10)
ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به مجارستان

١/١/٨٩- بوداپست-جزیره مارگارت

budapest_athene 379

جزیره ها همیشه پر از حس رازگونه اند.انگار پشت سر هر تکه زمین بیرون مانده از آب قصه ای است و افسانه ای.همیشه میندیشم جزیره ها تنهای تنهایند.نه به آب تعلق دارند و نه به خاک مثل آدمهایی میمانند که از خانه و کاشانه بیرون رانده شده و میروند به جاهای دور.بعد دیگر نه پای ماندن دارند و نه پای برگشتن.

budapest_athene 351

از بین این همه جزیره یکی هم روی پوست دانوب لمیده است در قلب بوداپست زیبا. جزیره مارگارت یکی از رویایی ترینها بود برای من.خصوصا اینکه ٢ ساعتی را وقت گذاشتم و پیاده جزیره را با آقای سارکوزی دور زدم و دیدنیهایش را دیدم و قصه هایش را شنیدم و لذت بردم از همنشینی با دوست مجارستانیم و لذت بردم از قصه های جزیره.

budapest_athene 343

جزیره مارگارت برای بوداپستیها جای شناخته شده ای است برای تفریح و استراحت. در هر ساعتی از روز که آنجا باشید خانواده های زیادی را میبینید که به همراه کودکانشان بساط پهن کرده اند و یا دارند حمام آفتاب میگیرند و یا دارند از دارودرخت و فضای جزیره برای استراحت روحی استفاده میکنند.

budapest_athene 358

تا وارد جزیره شدیم هرکدام از مسافرهایمان به یک سو رفتند و به سراغ تفریحی.محمد امین هم دوچرخه ای کرایه کرد و راه افتاد دورتادور جزیره را رکاب زدن.من ماندم و آقای سارکوزی و دوربینی بر دوش و قلمی در دست تا راه برویم  و از دیدنیها بشنویم و گپ بزنیم و شادی کودکان را ببینیم.

budapest_athene 346

جزیره مارگارت که ۵/٢ کیلومتر طول و ۵٠٠ متر عرض دارد توسط پلهای مارگارت و آرپاد به بوداپست متصل میگردد.برای رسیدن به جزیره میشود پیاده از روی پلها گذشت و پس از عبور از یک زیرگذر وارد جزیره شد.در داخل جزیره هیچ وسیله نقلیه ای اجازه تردد ندارد جز دوچرخه های تک نفره و یا چند نفره -یک خط اتوبوس و چند عدد تاکسی کوچولو که توسط خود توریستها و با ارایه گواهی رانندگی هدایت میشوند.

budapest_athene 359

تاریخ این جزیره برمیگردد به قرون وسطی که در آن زمان اینجا جزیره خرگوشها نامیده شده و مکانی برای شکار و تفریح ثروتمندان بود.در قرن سیزدهم میلادی مغولها برای تصرف مجارستان حرکت کردند.شاه مجارها نذر کرد که اگر بتواند مغولها را شکست دهد دختر خود(پرنسس مارگارت) را وقف یک صومعه مسیحی کند.

اتفاقا مغولها ناگهان تصمیم به عقب نشینی به سوی سرزمینهای خود را میگیرند. و شاه هم به وعده خود عمل میکند و مارگارت ١١ ساله را به صومعه ای در جزیره میفرستد و از آن پس نام جزیره به جزیره مارگارت تغییر میکند.

budapest_athene 360

همین خرابه هایی که پشت سر ما میبینید آثار همان صومعه قدیمی مارگارت است که به نام دیر فرانسیسکن نامیده میشود.تا قرن ١۶ میلادی این صومعه و کلیسای درون جزیره برپا بود اما با حمله عثمانیها تمام این بناها ویران شد.

budapest_athene 364

مارگارت که بانویی پرهیزگار و مقدس بود سالها در این دیر زندگی کرد تا سرانجام در سن ۶٨ سالگی از دنیا رفت و او را در همین مکان به خاک سپردند.امروزه سنگ مرمری روی قبر او قرار دارد که با ده ها  دسته گل و شمع که مردم سرزمینش به رسم احترام و یادبود برای او میاورند پوشیده شده است.مارگارت برای مردم مجارستان عزیز و مقدس است و همواره به نیکی از او یاد میشود.

budapest_athene 373

در بخشی دیگر از جزیره هم میتوان به باقیمانده های کلیسا و دیرهای قدیمی قرن ١٣ برخورد که متاسفانه آنها هم در اثر حمله عثمانیها ویران شده اند.قدیمی ترین زنگ کلیسا در مجارستان هم زیر ریشه یکی از این درختان در قرن ١۵ کشف شد هنگامی که طوفانی شدید ریشه درخت را از زمین بیرون کشیده بود.در اطراف این خرابه ها مجسمه هایی از شاعران و نویسندگان و هنرمندان مجاری دیده میشود.

budapest_athene 371

جزیره در عین زیبایی فضایی رازآلود و رویاگونه دارد.نمیدانم شاید من این طور حس کردم اما به شدت مرا در خود فرو برد وقتی در پیچ و خمهای درختان و خیابانهایش راه میرفتم و در سکوت به آوای بلبلانش گوش میسپردم.وقتی پیرمرد و میرزنها را دست در دست هم میدیدم که لابلای دیوارهای فروریخته و قدیمی و در کنار مجسمه های شکسته گام برمیدارند و برگها زیر پاهایشان خش خشی میکند نمیدانم چرا دلم میگرفت.اما با همه غمی که در فضا بود من عاشق این جزیره شدم . جزیره زیبای بانو مارگارت مقدس...

budapest_athene 377