بوداپست(9)
ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۳٠  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به مجارستان

١/١/٨٩-بوداپست-بازار مکاره

budapest_athene 310

عید پاک مسیحیان نزدیک بود و سر هر کوی و برزن نشانه هایی از این عید دیده میشد. به خاطر وجود همین عید بود که نزدیک هتل محل اقامت ما یک بازار مکاره بسیار قشنگ در پیاده رو و در یکی از خیابانهای سنگ فرش و معروف بوداپست برپا بود.برای ما پیاده تا آنجا ۵ دقیقه هم راه نمیشد و منی که عاشق این بازارهای محلی هستم را گاه و بیگاه- شب و نصفه شب- تنها و یا با محمدامین به آنجا میکشاند.

budapest_athene 322

بازار مکاره از قدیم و قرون باستانی در کشورهای مختلف قدمت دارد و به جایی گفته میشود که جمعی از اصناف در یکی از محله های معروف شهر دور هم جمع شده و اجناس خود را در معرض فروش میگذارند و معمولا در موقعیتهای خاص برپا شده و سپس جمع میشود.در گذشته این بازارها در اروپا رونق زیادی داشت و به نام یکی از قدیسین اروپایی نامیده میشد.امروز رونق گدشته را ندارد اما محل جالبی برای تجمع توریستها است.شما میتوانید در ای بازارهای کوچک راه بروید و فرهنگ و سنن و آداب و رسوم ملتها را به تماشا بنشینید و از نزدیک با صنایع دستی مردم آن سرزمین آشا شوید.

budapest_athene 317

من همیشه فکر میکردم کلمه "مکاره" از ریشه "مکر" آمده و حتما مربوط میشود به اینکه در این بازارها مردم سر هم را کلاه میگذارند!!!!! اما بعدها فهمیدم واژه "مکاره از نام قدیس ماکاریف (Saint Makariev) که یک قدیس مسیحی بوده گرفته شده است. ناصرالدین شاه بعد از سفر فرنگ و آشنایی با بازراهای محلی روسیه و دیدن بازار "ماکاریف " -که بازار موسمی پر رونقی در روسیه تزارها بود - تصمیم گرفت عین آن را در ایران برپا کند.کلمه "ماکاریف" در ایران تبدیل شد به "مکاره" و از آن به بعد در گوشه و کنار شهرهای بزرگ ایران شاهد بازارهای هفتگی رنگارنگ شدیم.

budapest_athene 311

بازار مکاره بوداپست یکی از زیباترینهایی است که تا به امروز دیده ام.کلبه های کوچک چوبی که در آنها انواع صنایع دستی به فروش میرسد.کارهایی ظریف و رنگارنگ چون انواع زیورآلات - دکورهای کوچک خانگی-تخم مرغهای رنگین عید پاک- کارتهای پستال دستی-پوشاک دست باف - انواع رومیزی و کوسن- کارهای چوبی بسیار زیبا و متنوع و ده ها جنس زیبا و رنگی که آدم را شیفته خود میکنند.خصوصا خانمها را که معمولا در مقابل خرید پا سست میکند اساسی......

europe 108

شب هم حال و هوای بازار طور دیگری میشود.کنارش رستورانهای خیابانی شروع به کار کرده و صندلیهای خود را در پیاده رو و مقابل کلبه های چوبی میچینند.مردم مینشینند چیزی میخورند و گپی میزنند و ساعتی را خوش میگذرانند.حیف که در کشور ما اینگونه بازارها رونقی ندارند.

europe 109

آوازه خوانهای دورهگرد میپرخند و مینوازند و میخوانند.یکی لاواستوری مینوازد دیگری با ساکسیفون پدر خوانده....یکی مونمو و دیگری آهنگ شاد مجاری... حال و هوای این بازار در شب عاشقانه است.مخصوصا وقتی ماه بالای سرت طنازی کند و دوروبروت دخترها و پسرهای جوان عشق بازی!

europe 127

دود کبابها همه جا را پرکرده و عطر خوش غذا امانمان را میبرد و شکم را به قار و قور میندازد.در مورد قیمت غذاها بگویم که مجارستان کشور گرانی محسوب نمیشود. و تنوع غذایی در آن بالاست.میتوانید در یک رستوران محلی غذاهای مجاری چون انواع سوپها و شنیسلها را با قیمتی مناسب بخورید و یا از این بازارها سرپایی غذایی تهیه کنید.پیشنهاد میکنم از این نانهایی که در عکس پایین میبینید و یکی از نانهای سنتی مجارستان است حتما امتحان کنید.نانی شیرین و بسیار لذیذ که دور میله های فلزی پیچیده شده و روی زغال گداخته آماده میشود.

متاسفانه اسم آن را فراموش کرده ام.

europe 132