la mome
ساعت ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٥  کلمات کلیدی: معرفی فیلم ، موسیقی

شاید شما هم مثل من صدای "ادیس پیاف" را از صفحه ها یا نوارهای قدیمی خانوادگی شنیده و لحظه هایی را با آوای جادویی او سپری کرده باشید بدون اینکه اصلا نام این خواننده را بدانید.

من هم با تا همین امشب نمیدانستم این آوای جادویی که هرازگاهی لابلای old song های پدرم شنیده میشود کیست.تا اینکه امشب اتفاقی فیلمی به نام la mome که در واقع زندگینامه ادیس پیاف است را دیدم.فیلم که بلژیکی و محصول ٢٠٠٧ است ٢ جایزه اسکار هم بدست آورده است و همین مشتاقم کرد تا ندانسته و نشناخته به سراغش بروم.

ادیس پیاف خواننده فرانسوی زبان سالهای ٣٠ تا ۶٠ میلادی اروپاست که از فقر و خیابانهای پاریس کشف شد.او که فرزند مادری خواننده و پدری بند باز بود در کودکی به مادربزرگش سپرده شد . بعدها در اوایل سنین جوانی به خواندن در خیابانها پرداخت و در همانجا هم بود که توسط مردی کشف  و به سالنهای شیک موسیقی پاریس کشیده شد.ادیس بعدها در زندگی لطمه های احساسی زیادی خورد و در فراز و نشیب روزگار با ضعف رو به الکل و مورفین آورد و همین باعث شد تا سلامت روح  و جسمش را از دست بدهد و  سرانجام در سن ۴٧ سالگی در فقر و نداری چشم از جهان فرو بست. اما عشق به هنر و شعر و صحنه را تا لحظه آخر هم با خود به همراه داشت.

صدای ادیس پیاف صدایی جادویی بود که قدرت جذب مخاطب را تا به امروز کاملا حفظ کرده است.کافیست یک بار به یکی از آهنگهای قدیمی او گوش دهید تا در میان طرفداران او قرار بگیرید.در این فیلم که تقریبا موزیکال است میتوانید ساعتی را به شنیدن بهترینهای ادیس با پس زمینه های زیبای پاریسی بگذرانید و لذت ببرید.

راستی کسی هست که ترجمه این دو جمله فرانسوی را بداند؟

 La vie en rose و la mome