بوداپست(6)
ساعت ٦:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱۸  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به مجارستان

٢٩/١٢/٨٨ - اطراف بوداپست-قلعه ویشگراد

امروز قصد ما خارج شدن از بوداپست و دیدن چند شهر زیبای اطراف آن است.بهمین دلیل از کنار رود دانوب به سمت شمال راه میفتیم و به سمت مناطق باستانی مجارستان میرویم.مساحت مجارستان کم است شاید بتوان گفت به اندازه استان سمنان! پس به راحتی میتوان در عرض یک روز از این سمت کشور به آن سمت رفت و دیدنیها را دید.قصد ما دیدار از ٣ شهر باستانی مجارستان است که قدمتی ٢٠٠٠ ساله دارند و زمانی بخشی ازآنها پایتخت رومیها بود.در آن زمان یک سمت رودخانه دانوب متعلق به رومیها و سمت دیگر ساکاها از قبایل ایرانی ساکن بودند.بعد از ۴۵٠ سال حکومت رومیها سرنگون شد و تنها ایرانیها و ترکها در این مناطق ساکن شدند.بدین ترتیب تاثیر فرهنگ ایرانی بر مجارستان شکل گرفت.٧٠٠ سال پیش هنگام حمله مغولها به ایران بخشی از قبایل ایرانی-قفقازی از ترس آنها به این مناطق کوچ کردند.نام این قوم ایرانی در مجارستان "یاس" نامیده میشود که هنوز ساکن بخشی از مجارستانند و خود را از ایران و شهر یزد میدانند.گرچه زبان ایرانی خود را از دست داده اند اما شهر یاس و مردمانش همواره خود را ایرانی الاصل و از شهر یزد میدانند.به همین دلیل شهر یزد و شهر یاس از طرف یونسکو به عنوان خواهر خوانده اعلام شده اند.

budapest_athene 174

اولین شهری که به دیدنش میرویم ویشگراد ٨٠٠  ساله است که چون بالای کوه واقع شده در زمان حمله مغولها مکان امنی برای مردم محسوب میشده و از همان زمان هم اهمیت یافته است.این منطقه از نظر آب و هوایی و شکار جزو مکانهای مهم بوده و پایتخت تابستانی و بهاری مجارها بوده است.هنوز هم زمینهای اینجا گران قیمت و مخصوص ثروتمندان و هنرمندان پولدار مجاری است.راه قلعه  جنگلی و پر پیچ و خم است و مارا یاد شمال ایران میندازد.همین طور که پیچها را رد میکنیم و ارتفاع میگیریم آقای سارکوزی برایمان از ریشه کلمه هانگری(مجارستان) میگوید.جالب این است که باوجودیکه امروز مجارستان هانگری نامیده میشود اما ما ایرانیها و ترکها انها را مجار مینامیم و خودشان هم معتقدند اصل نام انها مجار است نه هانگری.

تا قرنها مردمان ساکن اینجا مجار نامیده میشدند تا اینکه یک قبیله ترک به نام اونوگور اینجا ساکن شدند.ایتالیاییها که با بازرگانان آنها در ارتباط بودند اونوگورها را با مجارها اشتباه گرفتند. اونوگور به لحجه ایتالیایی هانگری نامیده شد و همین نام بر روی مجارستان باقی ماند. در صورتیکه ما ایرانیها و ترکها هنوز آنها را با نام اصیلشان یعنی مجارستان مینامیم.

budapest_athene 187

به قلعه ویشگراد رسیدیم که بالای کوه و رو به رود زیبای دانوب قرار دارد.در قدیم اینجا شکارگاه سلطنتی بود و انواع حیوانات وحشی در آن یافت میشد.امروز این منطقه حفاظت شده است و اجازه ساخت و ساز در آن داده نمیشود تا بکر بودنش حفظ شود. کوهی که قلعه بالای آن ساخته شده بلیچ نام دارد.به این بخش از منطقه "پیچ دانوب" هم گفته میشود.اگر به عکس زیر دقت کنید علت آنرا متوجه میشوید.

budapest_athene 205

قلعه ویشگراد ٧٠٠ سال پیش ساخته شد تا محل استقرار ارتش مجارستان بر علیه دشمنانش باشد.تا زمان حمله عثمانیها که مرز خود را اینجا قرار داده و این قلعه را تصرف میکنند.بعدها قلعه آزاد شده و به موزه تبدیل میشود.

شهر ویشگراد امروزه دیگر یک روستای تفریحی به حساب میاید.این طرف رود که که قلعه قرار دارد و ما بالای کوهش ایستاده ایم ویشگراد است و آن سمت رود شهر ناگماروش. اگر در عکس به انتهای رود- همانجایی که دانوب میپیچد دقت کنید یک مرداب مصنوعی میبینید.روسها قصد داشتند در این بخش دانوب یک نیروگاه برق بسازند تا هم زیبایی این بخش را از بین ببرند و هم مقاصد مالی خود را تامین کنند.مردم مجارستان بر علیه طرح تظاهرات کردند و طرح نصفه نیمه باقی ماند.اما اثر گندکاری روسها چون زخمی بر پیکره دانوب آبی باقی ماند...

europe 071

داخل قلعه کپی از اشیای تاریخی مجارها را ساخته اند.همچون این تاج و گرزاستپان که اصل آن در موزه نگهداری میشود.در کنار تاج و گرز یک سیب هم به نشانه اقتدار شاه قرار دارد.تمام این وسایل برای تاجگذاری استپان استفاده میشد.

budapest_athene 185

زمانیکه از ترس حمله مغولها این قلعه ساخته شد حتی ملکه هم جواهراتش را فروخت تا پول ساخت آن تامین شود.بعدها این قلعه محلی هم برای پذیرایی از شاهان دیگر کشورها شد.ماکتی که در عکس میبینید کپی دقیقی از مراسم دیدار شاه مجارستان با شاه چک در سال ١٣٣۵ است.ملکه ها درباریان-مورخان-غلام بچه ها نوکران و همه و همه با لباسهای دقیق و میز شامی مطابق با آن زمان در ماکت دیده میشوند.

budapest_athene 183

 بعد از آن نوبت به ماکت سالن رقص دربار میرسد که آن هم دقیقا براساس جزییات آن زمان کپی برداری و ساخته شده است.ماکتها بسیار زنده و گویا هستند و همان طور که چشم ما سرگرم دیدن قلعه در ١٠٠٠ سال پیش است گوش ما هم سرگرم شنیدن موسیقی قدیمی مجارهاست که درون قلعه شنیده میشود.

اینها یک سری ترفندهای ساده است برای جذب توریست که ما باید از آنها یادگرفته و در کشور خودمان آنها را پیاده کنیم.چرا که ما هم گذشته قدیمی تر و هم پر ماجراتری داریم و هم کشوری بزرگتر که اگر کسی دلسوز پیدا شود و مسوولیت را بپذیرد با صرف مقداری هزینه میتواند زیباترین جذابیتهای توریستی را در ایران فراهم کند. ما از این نوع قلعه ها کم نداریم پس چرا از دیگر کشورها یاد نمیگیریم و پیاده سازی نمیکنیم!

همان طور که قلعه را میپیماییم از سالنهای شکار-تیرو کمان-اسلحه و ....دیدن میکنیم که در هریک ماکتهای فراخور قصه همانجا ساخته شده است تا توریست را با حال و هوای قلعه در روزگاران قدیم آشنا کند.

budapest_athene 207

در گوشه ای از حیاط چشممان میخورد به دستگاه شکنجه قرون وسطایی که در آن فرد زندانی را میبستند و در عین تحقیر او را شلاق میزدند.این زندانی بیگناه آقای همسر است که داوطلبانه درون دستگاه شکنجه رفته است!

budapest_athene 209

 و در آخر این دو گلوله طلایی با لپهای سرخ که معلوم نیست آنها سیب را گاز میزنند و یا سیب است که لپهای انهارا گاز میزند...