کرمان(10)
ساعت ۳:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/٢٠  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به کرمان(کلوتهای شهداد)

١۴/٩/٨٨-باغ شازده-ماهان

282

آخرای شب است که به باغ شازده ماهان میرسیم.خسته هستیم و سرما بیداد میکند. اما شوق دیدن یکی از زیباترین باغهای ایرانی خواب را از چشمها میبرد و به شوق میاوردمان.باغ در حصاری آجری مخفی است.انگار صدفی است که مرواریدش را پنهان کرده است.باید برویم و صدف را بگشاییم...

284

در نزدیکی کرمان و در شهر ماهان در جاییکه تا کیلومترها بیابان وسیع و خشک بی آب و علف گسترده ناگهان باغی دلگشا چشمت را نوازش میکند.باغی مستطیلی با استخر و فواره های بلند و کوتاهش که خود معجزه ایند درتن کویر کرمان.باغی سرتاسر سبز از درختان میوه و نوازشگری نسیم که لابلای تن آنها میوزد و برگها را مینوازد به سرانگشتان لطیفش.این باغ نمونه یکی از شاهکارهای معماری قاجار است که حدود ١٠٠ سال پیش به فرمان حکمران وقت کرمان دستور ساختنش داده شد.مراحل ساخت بنا یازده سال به طول انجامید.متاسفانه به پایان نرسیده بود که حکمران چشم از جهان فرو بست و ساخت باغ نصفه نیمه رها شد.

IMG_2853

ساختمان باغ از دو قسمت تشکیل شده.بخش ابتدایی که سر در باغ را شامل میشود پر نقش و نگار و زیباست.بعد که وارد باغ میشویم تا چشم کار میکند درختان هستند و استخر بزرگ پر از آب که با رقص فواره ها مزین شده است.وجود این آب در دل کویر خود حکایتی است.سرچشمه این آب به کوه های تیگران میرسد.دست هنرمند معمار از دل کوه نهری را به باغ کشانده و صفایی به تکه زمین کویری ماهان داده است.

IMG_2845

زمین باغ شیب دار به سمت بالاست.در انتهای آن کوشک شاهی قرار دارد.اینجا عمارت اصلی ساختمان محسوب میشود که در دو طبقه با اطاقهای تودرتو مخصوص پذیرایی از مهمان و سکونت صاحبخانه بنا گشته است.زیبایی بنا به این است که به خاطر شیب زمین وقتی در عمارت شاه نشین باشی تا ته باغ را میتوانی ببینی که چشم انداز زیبایی را فراهم میکند.

IMG_3436

در داخل عمارت اصلی یک رستوران وجود دارد که میتوان آش رشته داغ و خوشمزه ای را آنجا خورد و لذت برد.

خوب سفر به انتهای خود رسیده است.باید کرمان را گذاشت و گذشت.تا یک بار دیگر وقت و بخت یاری دهد و کوله بار ببندیم و جاده ای دیگر را در پیش بگیریم.به امید سفری دیگر و سفرنامه ای دیگر.خدانگهدار