کرمان(9)
ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/٢٠  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به کرمان(کلوتهای شهداد)

١۴/٩/٨٨-مقبره شاه نعمت الله ولی

258 

رفتن به مقبره عرفا و شعرای قدیم ایرانی همیشه برای من توام با حس و حال عجیبی است.یک جورهایی من را به درون میکشد و بدجور غرق در خود میکند.از بایزید بسطام تا ابوالحسن خرقان از خیام نیشابور تا همین شیخ نعمت الله کرمان...

269 

شب بود که به مزارش رسیدیم.هوا سرمای کشنده ای داشت و ما خسته و کوفته بودیم.مقبره با چراغهای رنگارنگ روشن شده بود و عاشقان شیخ در رفت و آمد بر سر مزارش.اینجا و آنجا کسی شعری میخواند.درویشی یا حقی میگفت.عارفی سر در گریبان برده بود.دیگری نماز میگزارد و من خسته و مشتاق حیاط به حیاط میرفتم و میدیدم و حظ بصر میبردم.

275

شاه نعمت الله شاعر و عارف ماهانی کرمانی از پدری عرب و مادری ایرانی زاده شد. از ۵ سالگی در پی عرفان قدم در وادی سختی گذاشت. او که هم عصر با حافظ شیراز بود شعرهای زیادی هم سرود.میگویند او و حافظ با هم دیدار هم داشته و چند بازی شاعرانه رندانه هم با هم کرده اند.همانجا که شیخ نعمت الله میگوید:

ما خاک راه را به نظر کیمیا کنیم   صد درد را بگوشهٔ چشمی دوا کنیم

و حافظ شیرین سخن در جواب میسراید که :

آنانکه خاک را به‌نظر کیمیا کنند   آیا بود که گوشه چشمی بما کنند؟

IMG_2760

میگویند که شیخ کرامات زیادی داشته و از آن جمله پیشگوییهای اوست که در تاریخ دهان به دهان تا به امروز گشته اند.ابیاتی که از او نقل شده همه تاریخ ایران را تا به امروز و بعد از آن پیشگویی کرده اما مشکل اینجاست که هر سلسله حکومتی به نفی خود در این اشعار دستی برده و آنها را تحریف کرده است.شاید اگر بتوان نسخه خطی آن اشعار را پیدا کرد بتوان فهمید که آینده ما و ایرانمان به کجاها خواهد کشید.آنچه من در اینترنت جستم ابیاتی بود که همه با وقایع صدها سال اخیر ایران تطابق داشت اما چون به صحت و سقم آنها اعتماد کامل ندارم تحقیق و پی بردن آنها را به خودتان وامیگذارم. (شیخ ما هم کم از نستراداموس نیست ها.بروید و بیابید و بخواندید و متحیر شوید)

IMG_2762

شاه نعمت الله در قرن ٨ و ٩ هجری زندگی میکرد.در طول عمرش در مصر و سوریه و ایران و حجاز و ترکستان به سیر و سلوک و گشت و گزار پرداخت.توشه اندوخت و سفر کرد.سفر کرد و آموخت.عارف شد و شعر گفت .سرانجام به مکه مشرف شد و به خدمت یکی از عرفای هم عصر خود رسید.خرقه پوشید و به مراد دل نائل گشت. او بیست و پنج سال از عمر خود را در ماهان به سر برد و پس از مرگش نیز در همانجا دفن گردید.

امروزه مشتاقان سلسله عرفان نعمت اللهی از سراسر جهان به اینجا میایند.شمع میفروزند.نماز میخوانند.قرآن تلاوت میکنند.به یاد پیر مرادشان مست باده شعر میشوند. چله نشینی میکنند.یا هو میگویند و دیوانه و شیدا آنی را از دنیای دون کنده شده و به مرادشان میپیوندند.اینجا خانه عاشقان است.خانه فنا شدگان در الله.اینجا جاییست که میتوانی نفس حق را استشمام کنی و به درک انا الحق برسی.اگر بخواهی....

IMG_2802

مقبره شامل ٣ حیاط و ساختمانهای اطراف آن است.در هریک از این حیاطها یک حوض ایرانی با آب زلال و تلالو نور ستاره ها بر آن را خواهی دید.اطراف این حوضها درختان سرو قد برافراشته اند.درخت سرو در فرهنگ ایرانی ارج و قرب خاصی دارد.این درخت همیشه سبز با سایه سار گسترده ای که بر باغ ایرانی میافکند در تمام تابلوهای مینیاتور ایرانی نقاشی شده است.انگار با آمیزه های عاشقانه و شاعرانه ما ارتباطی تنگاتنگ دارد.سرو نماد آزادگی است.نماد ایران است.

مهمترین اثر معماری قرن نهم همین مقبره شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان است. که ترکیبی از معماری تیموریان-صفویان و حتی قاجار بوده با کاشی کاریهای هفت رنگ- معرق و منبت کاریها -پنجره های مشبک و ارسیهای رنگی-گنبد مزین شده به آیات قرآن و اطاقک چله نشینی شیخ ...همه و همه اینجا را به یکی از زیباترین بناهای دیدنی ایران تبدیل کرده اند.

به ماهان بروید.سری به شیخ بزنید.دو رکعت نماز عشق بخواندید و اگر خوش شانس بودید و در اطاق چله نشینی باز بود حتما پا به آنچا بگذارید و در سکوت به مراقبه با خدا مشغول شوید.قول میدهم لحظات فراموش نشدنی را در آنجا تجربه خواهید کرد.