کرمان(8)
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/۱٦  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به کرمان(کلوتهای شهداد)

١۴/٩/٨٨-حمام وکیل کرمان-آتشکده زرتشتیان

IMG_2662

وقتی خسته از راه رفتن لابلای دالانهای پیچ در پیچ بازار کرمان میخواهی لبی تر کنی به یک چای کمر باریک. یک راست سراغ حمام وکیل برو.!!!!

گفتم حمام اما امروز این حمام قدیمی به شکل یک چایخانه سنتی بسیار زیبا درآمده که با چای و قلیان و غذای محلی پذیرای گردشگران کرمان است. 

243

ساخت بنای زیبا با معماری زندیه-قاجاریه این حمام به ١٢٧٠ هجری برمیگردد و یکی از تاریخی ترین حمامهای شهر قدیمی کرمان است که به تقلید از معماری حمام گنجعلیخان و به شکل سازه حمامهای قدیمی ایرانی ساخته شده است. تمام دیوارهای حمام با سرامیک و کاشیکاری آبی فیروزه ای پوشیده شده و به دو بخش رخت کن و گرمخانه- مثل سایر حمامهای قدیمی- تقسیم میشود. در سالهای اخیر فضای داخل حمام به شکل یک چایخانه ستنی درآمده که میتوان آنجا رفت و نشست و تنی آسود و خستگی یک روز گشت و گزار در بازار کرمان را درآورد.

188

فضای داخل حمام دلچسب و سنتی است.با موسیقی زنده سنتور و دف و آواز ناب ایرانی.در کنار حوض پر از آب و ماهیهای قرمز -صندلیهای چوبی آبی که با رنگ دیواره ها و کاشیها همخوانی دارند و قلیانهای میوه ای و استکانهای چای کمر باریک.

250

پشت میز نقشه قلمکار مینشینیم و سفارش چای میدهیم با "کلمپه" که یک نوع شیرینی محلی کرمانی است.این شیرینی با آرد گندم تهیه میشود که وسط آن با لایه های خرما پر شده و به رنگ شیری و به اندازه یک نعلبکی کوچک است.کلمپه را باید حتما با چای دبش ایرانی و در استکان و نعلبکی خورد.خداییش چای فقط در استکانهای بلوری خودمان میچسبد نه در فنجانهای شیک و پیک فرنگی...

255

بعد از دیدن حمام وکیل راه افتادیم تا برویم و آتشکده زرتشتیان در شهر کرمان را ببینیم. شاید بد نباشد که بدانید کرمان در قدیم گواشیر نامیده میشد.گواشیر یعنی کوه اردشیر علت این نامگذاری هم به خاطر این است که در ٢١٠ سال قبل از میلاد اردشیر به این شهر حمله کرده و آن را تصرف میکند و اینجا را گواشیر مینامد که بعدها به کرمان تغییر نام پیدا میکند. به خاطر همین قدمت و اصالت است که در این شهر از قدیم زرتشتیان بسیاری ساکن بوده اند. امروز هم یکی از معروفترین آتشکد های زرتشتیان در این شهر است و تنها موزه زرتشتیان حهان هم در همین آتشکده قرار دارد.

256

وارد حیاط که میشویم میبینیم در حال خورد کردن چوب و تهیه هیزم آتش هستند که همیشه باید در آتشکده روشن بماند.آتشکده محل عبادت زرتشتیان است جایی که در محلی خاص آتشی برای ابد برافروخته میشود تا آیینهای مذهبی زرتشتی مقابل آن انجام گیرد.میدانید که فلسفه میتراییسم یا آیین مهر(خورشید) از ایران باستان شکل گرفته است.آنها آتش را پاک و یکی از مظاهر جهان هستی دانسته و همواره برایش ارج و قرب خاصی قائل بودند.به همین دلیل عبادتگاه هایی ساخته و آتشی را در وسط آن میفروختند و سپس برای همیشه این آتش را زنده نگه میداشتند.بعد ها با حمله اعراب به ایران بسیاری از این آتشها خاموش و آتشکده ها هم ویران شدند.

برای وارد شدن به آتشکده مردها باید کلاه های مخصوص به سر کنند تا اجازه داخل شدن را بیایند.

253

در داخل آتشکده یک خانم زرتشتی برایمان مفصل از آیینشان صحبت کرد.یکی از جالب ترین بخشهای صحبتش گفتگو از "فروهر" بود.این نماد دینی و میهنی ایرانیان باستان از دوره مادها و پادشاهان هخامنشی بوده که امروز هم به عنوان یکی از نمادهای دین زرتشت شناخته میشود.مفهوم این نماد هم به این شکل است :

١-چهره فروهر یک مرد پیر است که نمادی از فرزانگی و کارآزمودگی میباشد.

٢-دو بال در پهلوها که هر یک سه پر دارند و نشانه گفتار نیک-کردار نیک و پندار نیکند.

٣-در پایین تنه فروهر پرهایی به سمت پایینند که نشانه کارها و رفتار نادرست هستند و باعث پایین رفتن و پستی شان انسانی میشوند.

۴-یک حلقه در میانه تن فروهر است که نشانه جاودانگی جان و روان است(حلقه ابتدا و انتها ندارد)

۵-دو رشته در پایین تنه فروهر نشانه بدیهای دنیوی است که  در تلاشند انسان را به پایین بکشند.

۶- و در آخر یک حلقه در دست فروهر هست که نشانه وفاداری به عهد و پیمان بوده که در دین زرتشت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

*بسیار ارزشمند است که اجداد ما نمادی با چنین مفهوم بزرگی را برای نشانه دینی و میهنی خود انخاب کرده بودند و آن را روی پرچم کشور که نماد فرهنگ آن کشور است نقاشی میکردند.