کرمان(6)
ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/۱۱  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به کرمان(کلوتهای شهداد)

١۴/٩/٨٨- مجموعه گنجعلی خان کرمان

11

این سبیلهای از بناگوش دررفته متعلق به خان بزرگی است به نام گنجعلی خان.فرمانروای بزرگ کرمان در عهد شاه عباس صفوی که بین سالهای ١٠٠۵ تا ١٠٣۴ بر کرمان حکومت کرد و بناهای زیادی از خود به جای گذاشت تا امروز کرمان را به نام همان بناهایش بشناسیم.

3

یکی از این بناها که به مجموعه گنجعلیخان معروف شده  ١١٠٠٠ مترمربع وسعت داشته و  در مرکز شهر کرمان واقع شده است.معمار مجموعه نیز "استادسلطان محمد معمار یزدی" نام دارد که از معماران به نام عهد صفوی است..این مجموعه شامل:میدان- بازار-حمام-ضرابخانه-کاروانسرا-آب انبار و مدرسه است.امروزه این مکانها بازسازی شده و برای بازدید عموم باز هستند.

2

در سه سمت میدان که مستطیلی است، بازارهای گنجعلیخان قرار دارد که بازار مسگرها و بخشی از راسته اصلی را تشکیل می‌دهد. علاوه بر آن نیز چهار مسجد در چهار سمت میدان قرار داشته که سه باب آن باقیمانده و زیباترین آنها مسجد ضلع شرقی در کنار کاروانسرا است که موزه‌ای از هنرهای تزئینی به شمار می‌آید.

4

در گوشه های میدان طاقنماهایی قرار دارد که دست فروشها و کاسب کاران بساط گسترده اند و سوقات کرمانی را میفروشند."پته" یکی از معروفترین صنایع کرمانی است. پارچه های رنگارنگ و زیبایی که از پشم بافته شده اند و به دست زنان هنرمند کرمانی روی آنها با نخهای پشمی نقشهای رنگینی دوخته میشود.این پته ها معمولا گران قیمت هستند و  معمولا هم بع عنوان رومیزی و یا قاب گرفتن از آنها استفاده میشود.

در گوشه ای دیگراز این میدان هم مسگرها سرگرم کوبیدنند و اصوات عجیبی در میاورند که ما را یاد مولانا و رقص سمایش در بازار مسگرهای قونیه میندازند.

6 (2)

اینجا کاروانسرای مجموعه است که امروز به دانشگاه هنر تخصیص یافته است و کمتر مورد بازدید عموم قرار میگیرد.سبک معماری آن هم از نوع ۴ ایوانی است که در۴ طرفش حجره های قدیمی قرار دارند.سکوی کناره دیوارها هم برای تخلیه بار چهارپایان تعبیه شده است که بتوان به راحتی خورجین را از روی چهارپا به زمین انداخت.هنوز هم ترازوهای بزرگ قدیمی برای وزن کردن بار تجاری که به این کاروانسرا میامده اند در گوشه و کنار آن دیده میشود.

7

درهای چوبی با کلونهای روی آنها که یادآور حرمت داشتن حجاب در اقوام قدیمیمان هست.هر در چوبی قدیمی دو کلون داشت.یکی برای زنان و یکی برای مردان که صدای ضربه های این کلونها با هم متفاوت بود.ساکنین خانه با شنیدن صدای ضربه های در پی به جنسیت مهمان برده و تصمیم به داشتن یا نداشتن حجاب میگرفته اند.

12

ضرابخانه مجموعه گنجعلیخان هم امروزه به موزه سکه تبدیل شده است.در این موزه میتوانید نمونه های سکه های قدیمی ایرانی را از عهد اولین آریاییها تا امروز مشاهده کنید.همچنین بعضی ابزار تهیه سکه و کاربری آنها هم توضیح داده شده اند.

9

و این هم نمای بیرونی چهارسوق بازار کرمان است.چهارسوق به جایی گفته میشود که دو راسته بازار همدیگر را تلاقی دهند.در واقع همان ۴ راه خودمان در لفظ بازاریش هست. عموما در بالای آن هم یک گنبد آجری دیده میشود.