خاکسترهای کوچک
ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/۱  کلمات کلیدی: معرفی فیلم

دروغ چرا! اولین بار با "سالوادور دالی" در جزیره کیش آشنا شدم.وقتی که در پارک دولفینها مربی یک دولفین کوچک او را -که میتوانست با دهانش قلم مو را بگیرد و نقاشی کند -"سالی" نامید.تا من نامطلع بفهمم سالی از نام دالی آمده.سالوادور دالی نقاش سورئال که یکی از معروفترین نقاشان جنجالی قرن پیش اسپانیا بودبعد ها نقاشی های او را در یک روز ابری بسیار گرفته در کنار رود تایمز برای اولین بار دیدم و باز هم دروغ چرا! بیشتر از نقاشیها جذب سبیل قیطانیش شدم.

سالوادور دالی در یک خانواده متوسط اسپانیایی بدنیا آمد و با تشویقهای مادرش به نقاشی رو آورد.بعد ها به مادرید رفت و در مدرسه هنرهای زیبا ثبت نام کرد.و همانجا بود که با "لورکا" و "لوییس بونوئل" آشنا شد.آشنایی عمیقی که بر تمام زندگیش سایه انداخت.

" لورکا" را با چهره اش میشناختم و با یکی دو تا شعر که این ور و آن ور از او خوانده بودم.چهره اش مرا میترساند.نمیدانم چرا اما یک جوری وهم انگیز بود برایم. میدانستم که او شاعر و نمایشنامه نویس بزرگ اسپانیایی است و شاملو شعرهایش را ترجمه کرده است.

"فدریکو گارسیا لورکا" در اسپانیا و در خانواده ای نیمه مرفه بدنیا آمد.تا ۴ سالگی فلج بود و کودکی در خود فرو رفته.بعد از بهبودی به نواختن پیانو روی آورد و بسیار پیشرفت کرد.در همان دوران تحت تاثیر محیط زندگیش یا افسانه ها و شعرهای کولین اسپانیایی آشنا شد و شروع به نوشته کرد.بعدها به مدرسه هنرهای عالی مادرید رفت و همانجا با "سالوادور دالی" و "لوییس بونوئل" آشنا شد.آشنایی عمیقی که بر تمام زندگیش سایه انداخت.

"لوییس بونوئل" را تنها به نام میشناختم و هیچ فیلمی از او ندیده بودم و برای اولین بار با او همین دیروز آشنا شدم.

حتما تا اینجای کار فهمیدید که "دالی" -"لورکا" و "بونوئل" هر سه با هم در مادرید همکلاس بودند و دوستان صمیمی.و این دوستی تا سالها بر کار و زندگی آنها تاثیر عمیقی گذاشت.بعد ها دالی و لوییس به پاریس رفتند و حیات هنری خود را در آنجا ادامه دادند اما لورکا که به شدت پایبند کشورش و نگران وضع آشفته سیاسی آن بود در اسپانیا ماندگار شد.بعد ها لورکا را به جرم مخالفت با فاشیست در "گرانادا" محل زندگیش مخفیانه تیرباران کردند.

سالوادور دالی سالهای سال بعد در دفتر خاطراتش پرده از یک راز بزرگ برداشت. او اعتراف کرد که بین خودش و لورکا یک ارتباط بسیار عاشقانه وجود داشته که شاید هم علت تیرباران او مخالفان نظام همجنس گرایی در اسپانیا باشد.

به هرحال همه اینهایی که گفتم را اگر میخواهید در ٢ ساعت خلاصه شده ببینید بروید سراغ فیلم "خاکسترهای کوچک" که محصول ٢٠٠٩  است و به حلقه زندگی این ٣ تن و ارتباطشان با هم میپردازد.(اعتراف میکنم که با دانستن ارتباط عاشقانه دالی و لورکا به شدت شگفت زده شدم)

راستش قیافه لورکا در این فیلم به چشم خواهر برادری!!!!!‌خیلی جذاب تر از قیافه واقعیش هست.تا جاییکه ته تنها ترسی  ایجاد نمیکند بلکه آدم را مجذوب هم میکند.خلاصه این فیلم را ببینید و فکر کنم بدتان نیاید.حداقل با زندگی این ٣ نفر تا حدی آشنایتان میکند و این جالب است.

شعری از لورکا با ترجمه شاملو:

آموزگار:
"کدام دختر است
که شو می‌کند به باد؟ "
کودک:
"دختر همهٔ هوس‌ها. "
آموزگار:
"باد، به‌اش
چشم روشنی چه می‌دهد؟ "
کودک:
"دستهٔ ورق‌های بازی
و گردبادهای طلائی را. "
آموزگار:
"دختر در عوض
به او چه می‌دهد؟ "
کودک:
"دلکِ بی‌شیله پیله‌اش را. "
آموزگار:
"دخترک
اسمش چیست؟ "
کودک:
"اسمش دیگر از اسرار است! "
یکی از نقاشیهای معروف سالوادور سالی
نمایی از فیلم "سگ اندولوسی" ساخته مشترک لوییس بونوئل و سالوادور سالی