کرمان(2)
ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱٠/٢٧  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به کرمان(کلوتهای شهداد)

١٣/٩/٨٨-صبح زود با هزار بدبختی و خستگی بلند شدیم تا بتونیم برنامه کویر شهداد رو انجام بدیم.اول مجبور بودیم بریم بگردیم و یک حلقه لاستیک برای ماشین علی پیدا کنیم. چون بدون زاپاس ریسک بزرگی بود که راه بیفتیم کویر نوردی.خلاصه با هزار زحمت تونستیم یه دست دومش رو پیدا کرده و ساعت ١١ به سمت شهداد راه بیفتیم.

044

از کرمان بیرون میایی و به سمت کناره باختری دشت لوت حرکت میکنی بعد دیگر انگار وارد سرزمین دیگری میشوی.آنچه  با چشمهایت خودت میبینی را هم نمیتوانی به راحتی باور کنی.باور کنی که اینجا ایران است سرزمین آب و باد و خاک...

045

مقصد ما در ابتدا شهر شهداد است.شهداد آتش تفته و رویای سوزان کویر.شهداد قدمت و اصالت و فرهنگ ایران زمین.شهداد کویر لوت و کلوتهای نفس گیر.جالب است بدانید که در نزدیکی شهداد محلی است به نام "گندم بریان".جایی که میگویند داغ ترین منطقه کره زمین است که در تابستان سایه نشینش دمایی حدود ٧٠ درجه سانتیگراد دارد.جاییکه گندم را بگذاری برشته میگردد!!!در این منطقه هیچ موجود زنده ای نمیتواند زندگی کند.اگر جسد گاو و یا گوسفندی در اینجا رها شود تا سالهای سال بی گزند فاسد شدن دست نخورده روی زمین باقی میماند.چون کوچکترین باکتری برای تجزیه شدن آن در این خاک موجود نیست!

048

آنچه در لحظه اول هنگام وارد شدن به شهداد چشم را خیره میکند دیدن صدها نخل سربه فلک کشیده در دل بیابان خشک و بی آب و علف است.انگار خدا تکه زمینی از بهشت را برای تلطیف لوت در اینجا کار گذاشته است.شهداد و نخلهایش و خرما و هوای لطیف بهاری در دل زمستان سنگی کویر...شهداد -پاتوق اول کویر نوردان لوت است که با آغوش باز مهمان نوازیمان میکند بسیار...

055

شهداد شهری ۵٠٠٠ ساله است که انگار زیر هر تکه سنگ آن اصالتی نهفته.دیدن پستی و بلندیهایی که سر از خاک زخم خورده اش بیرون آورده اند به ما میگوید که این خاک تیشه ها خورده و آزردگیها دیده است ...

049

این محوطه باستانی که در سال ١٣۴٧ توسط میراث فرهنگی کشف شد به نام "آرارتا" نامگذاری گشت که متاسفانه در جستجوهایم نتوانستم فلسفه وجودی این نام را بیایم. تنها بدانید که قدیمیترین درفش فلزی جهان از این منطقه کاوش شده است.پس ببالیم به خود که شهداد را داریم با همه قدمت چند هزارساله اش.

050

این بالیدن ما وقتی رنگ غم میگیرد که پارک شهر را اینگونه میبینیم.زمینی بی آب و علف با چند وسیله شکسته برای کودکان این سرزمین آباواجدادیمان.کودکان هزارساله فرهنگ ما در دل بیغوله های اینچنینی باید شادی کنند و بازی...و ما فخر بفروشیم که اینجا شهر هزاران ساله سرزمین ماست.اینجا جاییست که توریستهای زیادی برای دیدنش سرودست میشکنند تا بیایند و کلوتهایش را ببینند.

051

اینجا قبل از اینکه مال من و تو باشد .مال ماییکه برای دیدن کویرش دل درون سینه مان میتپد برای ماییکه با افتخار از کلوتش-گندم بریانکش و درفشهای باستانیش سخن میگوییم متعلق به این کودکان پاک و معصومش است که اینگونه میخندند و نوار سبز به بازو میبندند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 056

و درآخر قبل از رفتن به سوی کلوتها- برنامه ما دیدن از شهر کوتوله هاست.این مجموعه کوچک معماری بهم پیوسته متعلق به بخشی از شهر نشینی باستانی شهداد است که احتمالا متعلق به کشاورزان منطقه بوده .حالا فقط همین چند واحد ساختمانی باقی مانده است.مصالح ساختن آن خشت خام بوده  و داخل اطاقها با پوشش گل رختشویی به زیبایی رنگ آمیزی شده اند.

این بنا ها حدود ۴٢٠٠ سال قدمت دارند که متاسفانه بر اثر فرسایش خاک نیمی از ارتفاع خانه ها به زیر خاک رفته است.در ابتدا که این واحدها کشف شد فکر میکردند این خانه ها متعلق به مردمی با قد و قامت کوتاه بوده که بعد ها معلوم شد اینطور نیست بلکه گذشت زمان بخشی از دیوارها را به زیر خاک فرو برده است.

با فاصله حدود ١ کیلومتر از اینجا باستان شناسان توانسته اند بقایای کوره های ذوب مس را کشف کنند که نشان میدهد حدود ٣٠٠٠ سال پیش مردم این منطقه با آگاهی از معادن مس و انتقال آنها به کوره ها ظروف مسین تولید میکرده اند که بعد ها با ترکیب مس و قلع اشیای زیبای مفرغی ساخته اند که امروزه زینت ده موزه های زیادی در سراسر جهان است.

*برای دیدن کلوتهای شهداد با من همراه شوید تا بعد.