استانبول(13)
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٧  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به استانبول

٢١/٧/٨٨- تپه چاملیچا(camlica hill)

IMG_0275

تپه چاملیچا بام شهر استانبول است.جایی به وسعت ۴ کیلومتر و بر قله کوه Bulgurlu  در بخش آسیایی شهر استانبول که ٢۶٧ متر بالاتر از سطح دریاست و جایی زیبا برای دیدن منظره کل شهر استانبول.

IMG_0292

 برای رسیدن به بخش آسیایی شهر باید از اتوبوس یا ماشین استفاده کرد و چون فاصله زیادی از بخش اروپایی دارد هزینه رفت و آمد گران تمام میشود.بهتر است این بخش گشت و گزارتان را با تور مسافرتیتان هماهنگ کنید.بخش اروپایی شهر بافت تاریخی را در خود دارد به همین دلیل شلوغتر و توریستی تر است.سبک خیابانها و خانه هایش هم بالطبع مدل اروپایی است.اما بخش آسیایی خلوت تر و سرسبزتر است.جایی که خانه های ویلایی بسیار گران قیمت ثروتمندان شهر قرار دارد.خرید خانه در اینجا قیمت بیشتری را میطلبد.به همین دلیل این منطقه مخصوص افراد سرشناس و خاص میباشد. جالب است بدانید که دو تا از معروفترین خیابانهای دنیا به نام "moda" و "baghdad" در این بخش است.

IMG_0302

روی تپه چاملیچا که بایستید یک دید پانارومیک از کل شهر را خواهید داشت.در اینجا چایخانه کوچک و رستورانی هم وجود دارد که ما را یاد بام تهران خودمان میندازد.مردم عصرها برای تفریح و ورزش به اینجا آمده و ساعتی را به استراحت میگذرانند.

IMG_0306

و در همین جا بود که چشم من افتاد به این فرشته کوچک زیبا و ساعتی مرا به خود مشغول کرد با ادا و اطوارها و طنازیهای کودکانه خود.سودا (sevda) دختر بچه زیباروی ترک که با مادر و مادربزرگ و پدربزرگ و برادر کوچکش به بام استانبول آمدده بود ناگهان حواس مرا به خود جلب کرد.تنها چند دقیقه گذشت تا به راحتی با من دوست شد.مقابل لنز دوربینم اداهای زیبا درآورد و به من اجازه داد از او عکس بگیرم.نه من زبانش را میفهمیدم و نه او میفهمید که من چقدر شیفته او شده ام تا جاییکه دلم میخواست او را به زیر بغل بزنم و با خود به تهران بیاورم.برای منی که عاشق کودکان شیرین هستم داشتن سودا برای ١ ساعت مثل داشتن گنجی بود که نمیخواستم آن را به صاحبش پس بدهم.سودا انگار انرژی خالصانه دوست داشتنم را فهمیده بود و با من راه میامد. تنها کلمه ای که توانستم بگویم تا پدربزرگش منظورم را بفهمد گفتن کلمه "گوزل" و "ماشاالله" بود.و دست آخر بوسه ای بود که روی گیسوان زیبایش زدم و رفتم....

IMG_0312

آسیا و اروپا توسط پل بقاظ بهم مربوط شده اند.وقتیکه در برگشت از روی آن رد میشدیم خورشید در حال غروب بود و دریای مرمره و سیاه و تنگه بوسفر در نارنجی غروب منظره نفس گیری را ساخته بودند.

سفر به پایان نرسیده باز هم با من همراه باشید...