دریاچه تفریحی تهران
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢٩  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفرهای یک روزه

٢٨/٨/٨٨٨ دریاچه تفریحی تهران-فشافویه

023

از تابستان هی تصمیم میگرفتیم برویم و سری به این دریاچه مصنوعی بزنیم و هی برنامه هایمان جور نمیشد.تا اینکه بالاخره این هفته عزممان را جزم کردیم و راه افتادیم. آدرسی که داشتیم به ما میگفت :   اتوبان تهران قم - کیلومتر 18 بعد از عوارضی - کیلومتر 5 بعد از زیر گذر اتوبان (تقاطع رباط کریم ) به سمت حسن آباد.
 اما راستش را بخواهید آدرس سرراستی نبود و ما کمی سردرگم شده بودیم.هیچ تابلویی هم در اتوبان وجود نداشت که مارا به سمت دریاچه راهنمایی کند.بالاخره وقتی به تابلو رسیدیم که کنار دریاچه بودیم!!!!(تابلو چپکی روی زمین افتاده بود)

021

اینجا اولین دریاچه تفریحی تهران است که دارای امکان ورزشهای آبی منجمله:اسکی روی آب-بنانا-قایق موتوری و پارویی-جت اسکی و.... است.خوبی این فضا به خاطر این است که این تفریحات برای زن و مرد آزاد گذاشته شده و شما میتوانید با خانواده بیاییید و همگی از امکانات اینجا لذت ببرید.در کنار دریاچه یک رستوران کوچک و جمع و جور غذاهای سرد و گرم هم وجود دارد.البته ساخت کامل این مجموعه ١۵ هکتاری  هنوز به پایان نرسیده و تاکنون تنها فاز یک آن مورد بهره برداری قرار گرفته است.

022

اسم این موتورهای صحرانوردی را نمیدانم اما از اینها هم اینجا پیدا میشود . خیالتان راحت که سواری با آنها اصلا سخت نیست و هرکسی میتواند یک دور با آنها حالی کند اساسی....من تجربه سوار شدن آنها را در قله توچال داشتم که تجربه کمنظیر و کیف آلودی بود.فقط کمی نشیمن گاه آدم داغون میشود که آن هم خیالی نیست..

028

دروغ چرا اینکه ما یک صبح پاییزی سرد راه افتادیم و آمدیم اینجا تنها برای دیدن دریاچه نبود.بلکه گید گید از سرما به خود لرزیدیم تا اولین مسابقه ماشینهای ٢ دیفرانسیل  در پیست آف رود دریاچه را از نزدیک ببینیم . با سوت و داد شرکت کنندگان را تشویق کنیم.

015

محمد امین عزیز ما هم وقتی خبر را شنید بدفرم جوزده شد که ما هم با "عمو اسفندیار مان" در این مسابقات شرکت کنیم.دوستان میدانند که عمو اسفندیار اسم ماشین محمد امین است.وقتی به اینجا رسیدیم دیدیم زهی خیال باطل که قضیه انقدرها هم آسان نیست.رقبا بسیار حرفه ای بودند و ماشینهایشان عموما برای این نوع مسابقات طراحی شده بود.مسیر بسیار آف رود و ناهموار بود که هرکسی با هر ٢ دیفرانسیلی از پس آن برنمیامد...

041

محمدامین عزیز ما هم بهتر دانست که اصلا ثبت نام نکند تا خدای نکرده با عمو اسفندیاری که تازگیها "تیس تیس" صدا هم میدهد مایه آبروریزی نگردد...البته بماند که محمد امین ما یلی است در دست به فرمان داشتن...که عمرا ماشین عزیزش را دست هرکسی بدهد و اصولا جز خود و پسر خاله جانش کسی را در حد پشت فرمان نشستن عمو نمیداند...ولی خوب رقبا هم کم رقیب! نبودند....جدای بحث دست به فرمان بودن که محمدامین عزیز ما عمرا از کسی کم نمیاورد بحث ماشین هم بود.اینها بیشتر ماشینهایشان را برای مسابقه سبک کرده موتورها را عوض و بدنه ها را تغییر داده و خلاصه ماشینهایشان را صرفا برای اینکار طراحی کرده بودند....

029

مسابقه به این ترتیب بود که در ابتدا ماشینها دور مارشال میزدند(بابا اصطلاح!!!!). دور مارشال یعنی اینکه همه ماشینها دنبال یک موتور راهنما حرکت میکردند تا هم با مسیر آشنا بشوند و هم با سختی و مشکلات پیست که انصافا هم کم نبودند....راه واقعا آف رود بود.جاهایی باید از چاله های عمیق آبی رد میشدند که تا کمر ماشینها میرسید. بعضی از آنها در همان چاله اول خاموش کردند.شیبها تند و نفس گیر بود و باید میدانستید که چگونه این شیبها را پایین بروید تا چپ نکنید...دست اندازها هم بسیار نامناسب بود برای داغان کردن کمر راننده وقتی ماشین ٣ متر میپرید هوا.....خلاصه آف رودی بود اساسی

034

بعد از دور مارشال ماشینها یکی یکی در خط استارت میایستادند تا با روشن شدن چراغ سبز راه بیفتند.با عبور از خط پایان زمان هر مسابقه دهنده سنجیده میشد تا در پایان آن کسی که سریع تر این مسیر را طی کرد به عنوان برنده اعلام شود....

یک آمبولانس هم کنار پیست آماده باش ایستاده بود تا به قول ما "جنازه " هارا از روی زمین جمع کند....یکی از سرنشینان که دچار هیجان کاذب بود و پشت جیب ایستاده بود در یکی از دست اندازها ناگهان پرتاب شد روی زمین....جیپ هم بدون توجه به اینکه دوستش کف پیست ولو شده شاد و خندان به راه خودش ادامه داد(حتما راننده پیش خودش میگفت :چه خوب سبکتر شدم ها.....)

خلاصه روز خوبی بود در کنار دریاچه تهران و مسابقه ماشینهای ٢ دیفرانسیلش... از این به بعد قرار است این پیست همیشه دایر باشد و اینگونه مسابقه ها باز هم تکرار شود.برای دانستن اخبار دریاچه میتوانید به سایت آن مراجعه کنید.

سایت دریاچه فشافویه تهران