استانبول(11)
ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به استانبول

 ٢٠/٧/٨٨- ادامه سفر در استانبول

همان طور که قبلا هم گفتم استانبول در سه دوره زمانی پایتخت دولتها بوده.١- زمان روم شرقی-٢-بیزانس-٣-عثمانی....زمانی که سلطان محمد فاتح استانبول را اشغال میکند نام آن را از قسطنطنیه به اسلامبول یعنی شهر مساجد اسلام تبدیل میکند.سلطان محمد برای اینکه قدرت اسلام را به رخ مسیحیان بکشد دستور ساخت ١٠٠٠ مسجد را دراین شهر میدهد.به خاطر همین است که امروزه این شهر به شهر ١٠٠٠ مسجد هم معروف است.زمانی که آتاتورک حکومت عثمانی را منحل میکند پایتخت را به آنکارا منتقل کرده و خط عربی را به انگلیسی تغییر میدهد.بعد ها به خاطر این تغییر حروف نام اسلامبول به استامبول تغییر پیدا میکند.در حال حاظر این شهر دارای ١۴٠٠ مسجد-٨٠٠ کلیسا و ٨٣ کنیسه است. 

eharnc0ya1boxhf10ws9

سومین مکان تاریخی امروزمان دیدار از مسجد سلطان احمد است. که یکی از زیباترین مساجد استانبول محسوب میشود.این مسجد ۴٠٠ سال پیش و به دستور سلطان احمد ١۶ امین پادشاه عثمانی ساخته شد.در این مسجد برخلاف سایر مساجد استانبول ۶ مناره ساخته شد.۴ مناره به یاد ۴ خلیفه اسلام و ٢ مناره به یاد امام حسن(ع) و امام حسین (ع) و یک گنبد به یاد پیامبر اکرم.در ساخت این مسجد روایت شده که سلطان احمد خواب میبیند که باید یک مسجد بسازد تا ابهت ایاصوفیا را در هم بشکند.! صبح که بلند میشود دستور ساخت این مسجد را میدهد.

istanbul 022

ساخت این مسجد ٨ سال به طول انجامید.در ملات و ساروج ساخت بنا از تخم شترمرغ استفاده شد تا چسبندگی آن بیشتر و باطبع دوام بنا بیشتر شود.از طرف دیگر بوی تولید شده از این ماده باعث دور شدن حشراتی چون عنکبوت هم میشود.هنوز هم بعد از گذشت این همه سال وقتی به دیوارها نزدیک شوید این بوی خاص را میتوانید استشمام کنید...

istanbul 026

سقف بنا از کف ۴٣ متره و تمام دیوارها با نام خدا و پیامبر و معصومین زینت داده شده اند.در مساجد ترکیه شیعه و سنی مطرح نیست در تمام آنها نام خدا و محمد و ابوبکر و عمر و عثمان و علی و حسن و حسین در کنار هم آمده است.هنوز هم از این مسجد روزی ۵ بار برای نماز استفاده میشود.برای وارد شدن به آن کیسه های مخصوصی میدهند تا به پا کنید و سپس وارد شوید تا فرشهای مسجد آلوده نشوند. خانمها اجازه دارند که بدون روسری وارد شوند اما اگر لباس خیلی بازی پوشیده باشند به آنها یک شال داده میشود تا خود را به احترام مسجد پوشیده گردانند.

نام دیگر اینجا مسجد آبی هم هست که به خاطر وجود کاشیهای فیروزه ای آن است.

istanbul 032

به هتل برمیگردیم و استراحتی میکنیم و شب به کنار بندر آمده تا گشت بندربسفور را انجام دهیم.استانبول تنها شهر جهانه که روی ٢ قاره واقع شده و این دو قاره آسیا و اروپا توسط همین تنگه بسفور به هم متصل شده اند.دریای مرمره و دریای سیاه هم در محل این تلاقی قرار دارند.اگر به نقشه ترکیه نگاه کنید درست شبیه کف دسته.شمال آن دریای سیاه-جنوبش دریای مدیترانه و غرب آن هم دریای مرمره است.تنگه بوسفور از شمال به سمت غرب کشیده شده است.

istanbul 040

استانبول ٢ تا پل معروف داره.یکی از اینها پل بقاظ نامیده میشه که پل ارتباطی بین اسیا و اروپاست.همانکه در عکس میبینید.جالبه بدانید که معماری این پل از طرح انوشیروان پارسی گرفته شده است.زمانی که او میخواسته از اسیا به اوپا و به سمت یونان و روم برود اینجا که میرسد دستور میدهد کشتیها را پهلو به پهلوی هم قرار دهند تا مثل یک پل عمل کند و سربازان از روی آن ردشده و به اروپا برسند.پل بقاظ هم در همان محل و با الهام از انوشیروان ساخته میشود.پل معروف دیگر گالاتا نام دارد مه به وقتش از آن هم برایتان خواهم گفت...

زیباییهای استانبول در شب را نمیتوان گفت و نوشت باید رفت و دید...رقص هزاران چراغ بر روی آب و تلالوی سایه ها و تصویر کاخها و قصرها و مساجد و کلیساها همه با هم روی دریا زیبایی شگرفی ایجاد میکنند.تور شبنوردی استانبول و گشت روی آب با کروزهای آن را نباید از دست داد.