استانبول(10)
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢٥  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به استانبول

٢٠/٧/٨٨-هیپودروم

istanbul 001

اینجا هیپودوروم یا میدان اسب دوانی است که در قرن ٢ میلادی و در دوره روم باستان و امپراطوری بیزانس ساخته شد و به عنوان مکانی برای سرگرمی و ورزش شهر قسطنطنیه محسوب میشد.هر روزدر اینجا برنامه های متنوع اسب دوانی - رقص - موسیقی آکروبات و آموزش حیوانات وحشی برگزار میشد که اقشار مختلف مردم را دور هم جمع میکرد.

هیپودوروم یک میدان U شکل بود که جایگاهی هم برای امپراطور در آن قرار داشت که ۴ تا مجسمه برنز اسب در بالای آن ساخته شده بود که امروز چیزی از آنها باقی نمانده.

در آن زمان مسابقات ارابه رانی شهرت زیادی برای رومیها داشت.برنده این مسابقات پیش امپراطور جایگاه سیاسی خاصی پیدا میکرد.این مسابقات همیشه در این میدان برگزار میشدند.تا قرنها هیپودوروم مرکز تفریحی و سیاسی بیزانس بود تا اینکه کم کم  در دوره های جنگهای صلیبی این میدان به همراه بیشتر سایتهای تاریخی آن نابود شد.

istanbul 004

یکی از آثار دیدنی باقیمانده در اینجا "چشمه آلمان" نام دارد.بقعه ای ٨ ضلعی که در ورودی هیپودروم قرار دارد و یک هدیه از دولت آلمان و از طرف امپراطور ویلیام دوم به سلطان عبدالحمید عثمانی در زمان جنگ جهانی دوم است.این گنبد سبز و طلایی در آلمان ساخته شد و در همین محل سرهم بندی و بر روی یک چشمه نصب گشت.این گنبد که به شکل معماری بیزانس ساخته شده با سرامیکهایی از جنس طلا تزیین گشته است.اگرچه این یک سازه زیبا است اما در کنتراست با بناهای بسیار قدیمی میدان قرار میگیرد.

istanbul 006

این ستون سنگی هرمی شکل "ابلیسک مصری" نام دارد که از سنگ گرانیت صورتی یک تکه و در ١۴٩٠ قبل از میلاد در مصر ساخته شده است.این ستون در جلوی یکی از معابد مصر و به عنوان سمبل پیروزی یکی از جنگها نصب بود.

در قرن ۴ میلادی به سفارش یکی از امپراطوران برای نشان دادن قدرت روم به استامبول آورده شد و در میدان هیپودوروم نصب گردید.وزن این ستون ٢٠٠ تنه که حمل آن در زمان قدیم از مصر تا اینجا خودش یک شاهکار به حساب میاد.ارتفاع این اوبلیسک به همراه پایه اش ٢٧ متره گرچه در ابتدا بلند تر بود اما موقع حمل به اینجا سرش شکست.

روی این ستون با حروف هیروکلیف دعاهایی نوشته شده است و در بالای آن تصویر فرعونه که داره با جو و شرابی که از خدایان گرفته از ملتش نگهداری میکند.

این ستون قدیمی ترین اثر باستانی استانبول محسوب میشود.

istanbul 010

این عکس پایه زیر اوبلیسک است که از جنس سنگ مرمره و افراد تحت حکومت روم را نشان میده .در بالای آن امپراطور روی تخت نشسته و در دستش شاخه زیتون به نشانه قدرت هست که در پایان مسابقه ارابه رانی ان را به سمت برنده مسابقه پرت میکرده. این پایه در روم ساخته شده.

istanbul 008

این هم ستون بافته نام دارد .کنستانتین دستور میده این ستون را مقابل اوبلیسک مصری به ارتفاع ٢٨ متر بسازند تا برتری روم بر مصر را نشان بده.و در عین حال آن را به معشوقه اش هدیه میکنه.نکته جالب در ساخت این ستون اینه که سنگها را طوری بر روی هم قرار داده اند که انگار آنها را بر هم بافته اند.در داخل این سنگها را هم با جواهرات گران قیمت پر میکنند که بعدها در دورانهای مختلف به غارت میروند و حالا تنها سوراخهای خالی از آن جواهرات باقی مانده است.

در جلوی ستون بافته -ستون مارپیچ قرار دارد.این ستون در اصل پایه یک پاتیل طلایی باستانی !!!! است.این ستون ٨متری از جنس برنز است که در قدیم بدنه ٣ مار پیچیده دور یک ستون بودند که حالا از سر مارها چیزی باقی نمانده تنها بدنه ستون در اینجا قرار دارد.داستان این ستون برای ما ایرانیها جالبه.این ستون از یکی از شهرهای یونان به اینجا آورده شده و در اصل یادبودی برای پیروزی لشگر روم بر قوم ایرانی در زمان پادشاهی خشایارشاه در قرن ۵ قبل از میلاد بوده که سر در معبد آپولو در شهر دلفی بنا نهاده شده و بعد ها توسط رومیها به اینجا آورده شد.