استانبول(8)
ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱۸  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به استانبول

١٩/٧/٨٨ - مسجد ایاصوفیه

istanbul 100

بعد از اینکه از کاخ توپکاپی دراومدیم تنها وقت کردیم نهاری بخوریم و سریع خودمون رو به ایاصوفیا که در همان نزدیکی واقع شده برسانیم.یکی از عجایب جهان با قدمتی ١۵٠٠ساله که نماد شهر استانبول هم محسوب میشود.

نام ایاصوفیا (به ترکی) و یا حاجی صوفیا در زمان اصلی از کلمه "سنت صوفیا" گرفته شده که معنی "فرزانه مقدس" میدهد.این مکان ٣ بار ویران و دوباره از سر نوبازسازی شد.

istanbul 103

اولین ایاصوفیا در قرن ۴ میلادی و به دستور پسر کنستانتین کبیر ساخته شد.که هنوز سرستونهای آن در محوطه جلویی ایاصوفیا دیده میشوند.در سال ۴٠۴ میلادی این ساختمان آتش گرفت و از بین رفت و به جای آن ١١ سال بعد دومین ایاصوفیا در همین محل بنا شد.تا  ١٠٠ سال اینجا کلیسای مسیحیان بود اما در سال ۵٣٢ مردم بر علیه دولت وقت شوریدند و جنگ عظیمی بین امپراطوری روم و مردم درگرفت که در آن ١٠٠٠٠ نفر کشته شده و  ایاصوفیا هم دوباره ویران گشت.پادشاه دستور داد این بار بنای بسیار عظیم تر و محکم تر از قبل به جای آن ساخته شود که تا آن روز نظیرش را در هیچ کجا نساخته باشند.بالاخره در سال ۵٣٧ میلادی ایاصوفیای امروز و به عبارتی بزرگترین کلیسای مسیحیان جهان در آن زمان ساخته شد.

 istanbul 106

این ساختمان که به سبک معماری بیزانسی ساخته شده بود اگرچه نام کلیسا را بر خود داشت اما عموم مردم به سادگی حق ورود و استفاده از آن را نداشتند.اینجا بیشتر محل حکومت و قدرت پادشاهان روم بود.این کلیسا ٩ در دارد که بزرگترین و میانه ترین آنها تنها مخصوص ورود امپراطور بود.درهای کناری مخصوص عبور مذهبیون و بقیه درها برای عبور مردم عادی استفاده میشده.

ISTANBUL2 205

یکی از این درها دری مرمرین و بسیار بزرگ و زیباست که روی آن تصاویر حک شده یک قفل و کلید دیده میشود.در آن دوره معتقد بودند این در بهشت است و اینها هم قفل و کلید وارد شدن به بهشت هستند.

istanbul 132

سقف این ساختمان ارتفاعی ۵٧ متری دارد که در بالای آن تصاویر مریم مقدس و مسیح دیده میشود.حدود ۶٠٠٠ تن طلا برای سرامیکها و کاشیهای درودیوار استفاده شده که با آن نقاشیهای مذهبی مسیحی را طراحی کرده اند.دیوارهای دورتادور با رنگهای زیبا نقاشی شده اند و ١٠٧ ستون بزرگ  گنبد دایره ای و بلند اینجا را در برگرفته اند.در این مسجد بزرگ حدود ۵۴٠٠٠ نفر به حالت ایستاده میتوانند قرار گیرند!این کلیسادر آن زمان قدرت بیزانس را به کلیساهای شرق نشان میداده و باعث تفاخر آنها بوده است.

istanbul 123

این ستون یکی از معروفترین ستونهای این موزه است و ستون آرزو نام دارد که قصه ها و افسانه های زیادی را به دنبال خود میکشد.افسانه ها میگوید در زمان بیزانس هنگامیکه در حال ساخت این کلیسا بودند و برای تزییناتش از طلا استفاده میکردند هرروز پشت این ستون طلاها را انبار میکردند و یک سرباز هم از اینجا نگهداری میکرده تا اینکه شبی خسته و خواب آلود یک فرشته به سراغش میاید و میگوید تو بخواب من از این طلاها نگهبانی میکنم.صبح که سرباز بیدار میشود فرشته رفته و تنها جای انگشتش روی دیوار پشت سر سرباز باقی مانده بود.از طرف دیگر اینجا را ستون آرزوها هم مینامند و معتقدند اگر کسی آرزویی بکند و شست دستش را داخل آن کرده و یک دور کامل دستش را بچرخاند بدون اینکه کف دستش بلند شود آروزی او حتما برآورده میگردد....

ISTANBUL2 180

یکی از بزرگترین مشکلات ایاصوفیا در معماری آن عدم استحکام آن در ارتفاع زیاد بود که همین موضوع بارها سبب ریزش آن شد.تا اینکه سرانجام با شکست دولت روم توسط سلطان محمد فاتح و تاسیس دولت عثمانی تاریخ این کلیسا به پایان رسیدسلطان محمد اینجا را به مسجد تبدیل کرد و از معمار بزرگ ترک یعنی "معمار سنان " خواست که مرمت اینجا را به عهده گیرد.او هم در فونداسیون و ستونهای ایاصوفیا تغییرانی ایجاد کرد که تا به امروز هنوز این بنا سرپا مانده است.

ISTANBUL2 212

بعد از اینکه اینجا تبدیل به مسجد شد سلطان محمد دستور داد روی سرامیکهای نقاشی شده طلایی مسیحیان را با گچ کاری پوشاندند تا نمازگزاران هنگام نماز رو به تصاویر مسیحی نباشند.همچنین در سالیان دراز به مرور نامهای خلفای اسلام و حضرت محمد (ص) بر روی سر ستونهای ساختمان نقاشی شد و محراب بزرگ طلایی رنگی هم در جلوی آن ساخته شد...تا اینکه سرانجام بعد از ٩١۶ سال کلیسا بودن و ۴٧٧ سال مسجد بودن بالاخره به دستور آتاتورک اینجا به یک موزه تبدیل شد و شروع به حفظ و مرمت آثار آن کردند و توانستند بعضی از آن تابلوهای سرامیکی را از زیر لایه های گچ بیرون بکشند.در طبقه دوم این موزه میتوانید تابلوهای سرامیکی طلاکاری شده را ببینید که در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده اند.

ISTANBUL2 189

دورتادور دیوارها پنجره های رنگینی دیده میشود که با اسامی خدا و نام پیامبر زینت یافته اند.در فضای نیمه تاریک آن و با عبور باریکه های نور از لابلای آنها محیط روحانی و آرامش بخشی را برای بازدید کنندگان ایجاد میکنند.

ISTANBUL2 202

اینجا شاید تنها زیارتگاه مشترک مسیحیان و مسلمانان جهان باشد که میتوان نام الله محمد و علی را در کنار تصویر مریم باکره و مسیح مصلوب دید.اینجا آدم معنای یکتا پرستی را درک میکند حالا تحت هر نامی که میخواهد باشد اینجا خانه خداست....

ISTANBUL2 161

خلاصه ایاصوفیاست و یک عالمه قصه و افسانه و تاریخ زیبا....محل تلاقی ادیان. یادگاری کهن از معماری بیزانس و اوج قدرت امپراطوری کبیر روم....یادگار پیروزی اسلام و هزاران حرف و حدیث دیگر....به اینجا که آمدید سلام مرا دوباره به ایاصوفیا برسانید که مرا غرق لذت کرد و برای چند ساعت برد به دنیای خیال....

zsd

و این هم یک سلطان عثمانی کوچک که بیرون از مسجد دیدمش و با دوربین شکارش کردم....

سفر هنوز ادامه دارد با من باشید تا بعد