YOL
ساعت ۱:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٤  کلمات کلیدی: معرفی فیلم

آقای "ایلماز گونی" سرمان را در برابر هنر بزرگتان خم میکنیم.تمام قد به احترام شما بلند میشویم.یک دقیقه سکوت میکنیم و برایتان کف میزنیم.

کسی میداند معنی "یول" YOL یعنی چه؟تنها میدانم نام فیلمی است که امشب مرا برجایم میخکوب کرد و برای ١١٣ دقیقه تمام به شگفتی وادارم ساخت.فیلمی که بعد از مدتها عطش مرا سیراب کرد و ذهنم را درگیر....

تمام ذهنیت من از سینمای ترکیه شامل فیلمهایی میشد که زمانهای قدیم با ویدیو های سونی نوار کوچک با ترس و لرز تماشا میکردیم.در سالهای جنگ که دیگر آخر فیلم دیدن ما خلاصه میشد در دیدن "هولیا افشار" و "ابراهیم تاطلیس" و چه کیفی میکردیم وقتی آهنگ "ماوی ماوی" را میشنیدیم.بعد ها فهمیدم چه درپیتهایی میدیدم و احساساتی میشدم.دیگر برای من سینمای ترکیه در قدوقواره سینمای هند مزخرف بود.

یک جورهایی انگار شبیه سینمای قبل از انقلاب خودمان.ماجرا همیشه حول یک مرد عاشق-زن رقاصه-اسلحه و خیانت بود.تا اینکه امشب سینمای ترکیه را با "ایلماز گونی" تعریف مجدد کردم.

"ایلماز گونی" انگار نسخه ترکی"بهمن قبادی" خودمان است.مردی از جنس کوه های سرد و برفی کردستان و با نگاهی بسیار رویایی به دنیا...

قصه فیلم "یول" ناب و دست نخورده است.انگار این قصه ساخته نشده تا اینکه روزی مردی از جنس تلخی فقر و بیداد گناه مردی از جنس فریاد مظلوم بیاید و آنرا برای من و تو اینگونه دیدنی کند.

قصه یک هفته مرخصی عده ای زندانی ترک است.هر یک از این مردهای سیه چرده و خسته بعد از سالها دارند میروند تا دیداری کنند با زن و فرزندهایشان.و قصه از اینجا به بعد شکل میگیرد و تو را با خود میکشاند لابلای کپرهای فقیر...کوچه های کثیف-زنان بدکاره فراریهای از همه جا رانده شده-قاچاق و خلاصه بگویمت گناه....

فیلم در آخر تو را میگذارد با یک عالمه فکر که تا صبح نخوابی و بیندیشی که حقیقتا گناه در چه بود و گناهکار چه کسی؟؟؟؟

فیلم برنده جایزه نخل طلای ١٩٨٢ شد.٢ سال بعد "ایلماز گونی" از مرضی مرد که نتیجه سالها ماندنش در زندان بود.و اینگونه فیلم تمام شد!