عدالت در پرانتز
ساعت ۱:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥  کلمات کلیدی: معرفی کتاب

پرانتز برای شما چه معنایی داره؟وقتی یک کلمه تو پرانتز قرار میگیره برای شما یادآور چیه؟بچه که بودیم تو ادبیاتمون معلم یادمون داد که وقتی میگیم عبارتی تو پرانتز قرار میگیره یعنی نمیخواهیم اون کلمه رو مستقیم بگیم و داریم شرحی از کلمه بزرگتری میدیم.اما آورردن خود اون کلمه برای ما زیاد ضروری نیست.فقط می خواهیم ذهن خواننده رو روشن تر کنیم.

خوب! حالا اگه اون کلمه "عدالت " باشه چی؟فکرمیکنید مثلا داریم راجع به چی حرف میرنیم که عدالت براش تنها یک جز از کله و نیازی نیست اونو برای خواننده بیان کنیم.

داشتم فکر میکردم اگه بنویسیم:((عدالت)) اون رو بزرگتر بیان کردیم یا بنویسیم:(عدالت)

بعد یادم اومد بستگی داره کجا داریم از عدالت حرف میزنیم!یه وقت! یه جایی هست که عدالت از نون شب هم براشون واجب تره اونجا دیگه نه میشه عدالت رو تو یه دونه پرانتز کجاست و نه تو دو تا!

یه جاهایی هم هست که عدالت رو تو رودروایستی میپذیرن.حالا یک گوشه کناری جاش میدن دیگه . مثلا تو پاورقی.

یه جاهایی هم هست که عدالت مدالت رو کلا از پایه بیخیال میشن و جاش سه نقطه میذارن.خودت دیگه هرچی دوست داری میتونی جای عدالت بذاری.مثلا: گفتمان مهرورزانه! . هم کلمه قلمبه تری است هم به نظر نغزتر میاد....

...

حالا این هذیانهای ذهن پریشان مرا رها کنید و بچسبید به کتاب "عدالت در پرانتز" اثر "ایساک بابل" و ترجمه خانم "مژده دقیقی".

"بابل" نویسنده یهودی اهل شوروی سابق بود که دوره فعالیتش در زمان لنین و استالین بود.بارها با حکومت دیکتاتوری وقت جنگید.و سرآخر جان خودش را هم بر سر همین کار گذاشت.قصه های بابل حول زندگی یهودیان روسی تبار است.و حکومت وقت که چه شرایطی را برای آنها فراهم کرده بود.این کتاب مجموعه داستانهای بابل است که عموما هم در شهر زادگاهش (اودسا) اتفاق میفتند.

در زیر و بم قصه ها میتوانید رنگ عدالت را ببینید اما عدالتی که در حکومت استالینی در پرانتز بودنش هم یک معجزه بود!!!باور کنید.

ایساک بابل