خاک غریب
ساعت ۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٥  کلمات کلیدی: معرفی کتاب

بعضی وقتها ذهن آدم خسته است و میل به هیچ کاری در دل وجود ندارد.انگار میخواهیم یک گوشه تا ابد دراز بکشیم و با چشمهای باز و بیحوصله ترکهای سقف را بشماریم. کمی با حال و هوای این روزهایمان سازگار است این خلق و خو...برای من هم پیش میاید که دلم هیچ چی نمیخواهد جز اینکه یک جور ذهن خسته ام را خالی کنم از این همه گفتگو.حالا این وسط آنچه به کار من میاید خواندن داستانهای ساده و روان است. کتابهایی که نویسنده هایشان انگاری آنها را نوشته اند تنها برای آرام کردن ذهن من و تو.

یکی از همین کتابهایی که در هفته گذشته بسیار آرام بخش بود برای من کتاب "خاک غریب" اثر "جومپا لاهیری" نویسنده هندی آمریکایی است.از این نویسنده قبلا هم کتابهای "همنام" و "مترجم دردها" را خوانده بودم.تمام آثارش حول و حوش تنهایی و گرفتاری مهاجرین برمیگردد.کسانی که خانه و کاشانه شان را به امید یافتن زندگی بهتر ترک کرده اند و در تنهایی و بیکسی همان زندگی بهتر خسته اند و دیگر هیچ راهی ندارند برای برگرداندن زندگیشان به گذشته رفته.حالا آنها نه متعلق به این زندگی هستند و نه متعلق به زندگی قبلی و تا ابد گیج میخورند بین ماندن و رفتن.

بعضی ها میگویند لاهیری در تمام داستانهایشان گرفتار تکرار شده است.تکرار داستان همیشگی مهاجرت انسانهای تحصیل کرده به آن سوی آبها برای گریز و یافتن بهترینها! اما من معتقدم لاهیری داستانی را بازگو میکند که در جهان امروز تمامی ندارد.داستان رفتن و رفتن و دل کندن از آنچه روزگاری دلهایمان را لبریز میکرد.

در طی این چند سال دوستان زیادی را از دست دادیم به همین شکل و گونه.دوستانی که رفتند تا  بهتر زندگی کنند.اما دلهایشان را اینجا جا گذاشتند.پیش من -پیش تو-پیش او....پیش این خاک برای آنها خاک غریب هیچ وقت ایران نشد.انگار تکه ای از دلهایشان اینجا پیش این خاک جا ماند و پیش من و تو....و ما هم که در همین خاک ماندیم تکه ای از دلهایمان را برای همیشه دوختیم به چمدانهایشان و چشمهایمان ماند منتظر روزی که آنها را دوباره ببینیم.

قصه مهاجرت قصه تلخی است که تا همیشه و همیشه ادامه خواهد داشت.قصه تلخی که چشمها را نمناک میکند.قصه تلخی که هر لحظه امید آن داریم با معجزه ای پایان شیرین به خود بگیرد.این روزها قصه مهاجرت را زیاد برایمان تعریف میکنند راویان در راه...

*کتاب خاک غریب اثر جومپا لاهیری و با ترجمه روان آقای امیرمهدی حقیقت که توسط نشر ماهی چاپ شده است را بخوانید و لذت ببرید.

*راستی خانم لاهیری برای این کتاب جایزه پولیتزر 2000 را هم برده است.