برزیل(15)
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٠  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به برزیل

۵/١/٨٨ - رقص سامبا

امکان ندارد کسی به برزیل سفر کند و به فکر دیدن کارناوالهای رنگارنگ آن نیفتد.سامبا در ابتدا نام یک کارناوال ساده بود که امروزه به نام رقص ملی برزیلیها هم شناخته میشود.

این کارناوال رنگین و زیبا در ابتدای هر سال میلادی و در جشن عید پاک مسیحیان شروع شده و بعد از ۴٠ روز پایکوبی و شادی به پایان میرسد.اما در واقع قدمت این جشن به قبل از میلاد مسیح برمیگردد و ارتباطی با جشنهای مذهبی مسیحیان ندارد.در اصل این کارناوال یکی از جشنهای بومیان برزیلی بوده که به مرور به شکل امروزی درآمده است.

جالب است بدانید که ریشه این رقص در اعتراض نهفته است!!!اعتراض سیاهانی که در اواخر قرن ١٩ در این سرزمین برده بودند و اجازه هیچ گونه فعالیت فرهنگی را نداشتند.به همین دلیل برای اینکه بتوانند صدای خود را به گوش مردم عادی کوچه و بازار برسانند در تعطیلات ژانویه کارناوالهایی راه مینداختند(کارناوال یعنی مهمانی نور) .

کم کم مردم عادی و گردشگران جذب این حرکات و رقص تند و سریع سیاهان شدند و تمایل افراد به یادگیری رقص سامبا گسترش یافت تا جاییکه در سال ١٩١٣ اولین آموزشگاه رسمی رقص سامبا در برزیل آغاز به کار کرد.

در این کارناوالها سیاهان به رقص محلی سیاهپوستان یعنی رقص سامبا میپرداختند.سامبا به معنی حرکات شیرگونه است.زیرا اگر به نوع پیچ و تابهای آنها دقت کنید انگار شیری خشمگین در حال غرش است و این خود نماد اعتراض سیاهان به حکومتهای وقتشان بود و نماد مبارزه با برده داری توسط سفید پوستان.

در حال حاضر  مدارس حرفه ای و حتی لیگهای بزرگی متعلق به رقص سامبا در برزیل وجود دارد.این رقص شامل ١٢ مرحله میشود از ابتدای آن تا حالت نهایی و کاملا حرفه ای.افراد از مرحله اول شروع به یادگیری کرده و پس از گذراندن هر دوره و موفقیت در آزمونهای عملی آن به مرحله بعدی راه میابند.هر مدرسه رقص که متعلق به یکی از این مراحل است ۵٠٠٠ دانش آموز دارد که روی هم ۶٠٠٠٠ دانش آموز این رقص در سراسر برزیل وجود دارند.

هنگام کارناوالهای عید پاک که میرسد ٧٠٠٠٠ نفر در استادیوم سراسری رقص ریو جمع میشوند تا رقص ٣٠٠٠٠ رقصنده حرفه ای سامبا را تماشا کنند.این رقص امروزه به یکی از معروفترین رقصهای جهان تبدیل شده است.در زمانهای غیر کارناوال با رفتن به کلوپهای مخصوص رقص میتوانید شاهد نمایشی چشم گیر ٢ ساعته ای از رقص نفس گیر-تند و پیچیده آنها با لباسهای فاخر و رنگارنگ باشید.