برزیل(10)
ساعت ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱۱  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به برزیل

 ۴/١/٨٨ - برزیل-ریو-sugarloaf mountain

گشت امروز را با دیدن کوه "شوگرلوف" آغاز کردیم.کوهی که از هر کجای ریو قابل دیدن است و یکی از جذابیتهای این شهر محسوب میشود.قله این کوه بر خلیج گوآنابارا و رو به اقیانوس اطلس گسترده است.ارتفاع کوه ١۴٠٠ متر از سطح دریاست.

عده ای معتقدند که علت نام گذاری این کوه به خاطر شکل ظاهریش که شبیه کله قند است میباشد.عده ای دیگر هم میگویند که نام کوه از زبان بومی سرخپوستی گرفته شده و به معنی "کوه بلند" است.

برای رسیدن به بالای کوه از یک تله کابین شیشه ای استفاده میکنیم که در هربار جابجایی ٧۵ مسافر را در ٢٠دقیقه به بالا و یا پایین کوه میبرد.البته مسیر از دو بخش تشکیل شده است.این تله کابین در سال ١٩١٢ ساخته شد و بعد ها از یک کابین به ٢ کابین زسید.

این کوه دقیقا بر لبه خلیج واقع شده و کل منظره شهر را در برمیگیرد.در ابتدا به بخش میانی کوه میرویم و در آنجا یک توقف کوتاه میکنیم تا منظره ساحل و شهر را از ارتفاع کمتر ببینیم.برای بالارفتن علاوه بر تله کابین راهی برای کوه نوردی هم وجود دارد که میتوان از آن راه استفاده کرد و از قلب جنگل به بالای کوه رفت.

به میانه راه رسیده ایم.می ایستیم و عکس میگیریم و از مناظر دلچسب لذت میبریم.دور تا دور با میله های فلزی محافظت شده تا با خیال راحت ایستاد و به دیدن مناظر پرداخت.

دوباره سوار تله کابین میشویم و به بالاتر صعود میکنیم.حالا دیگر هم مرز با بال عقابها شده ایم که مدام در کنارمان اوج میگیرند و فرود میایند.فرودگاه ریودوژانیرو از اینجا دیده میشود و هواپیماهایی که بلند میشوند و مینشینند کاملا در دید ما قرار دارند.

از اینجا میتوان باند هواپیما را هم دید.همان باندی که چندی پیش هواپیمای ایر فرانس از آن بلند شد و بعد از چند ساعت روی اقیانوس اطلس ناپدید گشت.یادم میاید زمانی که ما در حال فرود در باند بودیم وقتی از پنجره بیرون را نگاه کردم این احساس بهم دست داد که ما داریم داخل آب فرود میاییم.وقتی که از بالای کوه به باند نگاه کردم تازه فهمیدم چرا در آن لحظه این حس ترسناک بهم دست داده بود.راستی هم ترسناکه خلبان به فاصله خیلی کوتاه قبل از رسیدن به آب بلند میشود!

در دل این خلیج جزیره های کوچک و بزرگ زیادی وجود دارد که برخی از آنها مالکیتهای شخصی داشته و اجازه ورود به آنها برای افراد عادی وجود ندارد.

بالاخره به بالای کوه رسیده ایم.منظره بسیار زیبایی از شهر و خلیج و ساحل در پایین پای ما گسترده شده است.هوا ابری است و دورترها در مه فرو رفته است.آسمان از ابرهای زیبا پوشیده شده و پرنده های استوایی که در کنار ما در اوج و فرودند.به ما ساعتی وقت میدهند تا بنشینیم،راه برویم و از این محیط زیبا نهایت استفاده را ببریم.سپس دوباره سوار تله کابین شده و به زمین برمیگردیم.

عکسهای برزیل ١٠