برزیل(9)
ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۸  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به برزیل

 ٣/١/٨٨ - ریودوژانیرو- ساحل capadobana

brezil88_075

به عنوان آخرین مقصد به شهر ریو در جنوب شرقی برزیل و دومین شهر بزرگ آن رفتیم.شهری کوهستانی و دریایی با ساحل زیبای  کاپاکوبانا که جزو معروفترین سواحل جهان است.ریو قشنگترین شهر برزیل است که عمده شهرتش را هم مدیون ساحل شنی و دریای زیبایش است.مردم این  شهر هم مانند شیرازیهای خودمان آدمهای شاد و سرحال و با خلق و خوی گرم و مهمان نواز هستند که در کنار آنها بودن روحیه مضاعف به آدم میدهد!

brezil88_076

از شمال به حنوب این شهر در محاصره خلیج "گوانابارا "قرار دارد .در ژانویه ١۵٠٢ که ۴ پرتغالی برای اولین بار بار از اقیانوس اطلس به اینجا رسیدند تصور کردندکه به دهانه یک رود رسیده اند.به همین دلیل نام این شهر را "ریودوژانیرو" یعنی "رود ژانویه" نهادند.به علت قرار گرفتن شهر در کنار خلیج ،از هر سمتی که در شهر حرکت کنید چشم انداز زیبای دریا را خواهید داشت.

brezil88_077

این شهر ١۴٠٠٠٠ نفر جمعیت دارد که ۴٠% آنها را زاغه نشینها تشکیل میدهند که در همه جای شهر پراکنده اند.به خاطر همین امنیت شهر پایین است و از ساعت ١٠ شب به بعد نباید تنها به خیابان آمد.در گذشته در این شهر کوه بیشتری وجود داشت اما سال ١٩۶٠ به دنبال آب گرفتگی بزرگ شهر بیشتر آنها خراب شدند و امروز به جای آن کوهها خانه سازی شده است.٢ تا تونل در شهر وجود دارد که وقتی آنها را رد میکنیم ناگهان به منظره اقیانوس اطلس روبرو میشویم.

brezil88_084

اینجا همان ساحل معروف کوپاکابانا است که به خاطر پلاژ ۴ کیلومتریش شهرت جهانی دارد. این ساحل در سال 1920 پس از احداث هتل کوپاکابانا پالاس ، تنها هتل لوکس آن دوره سراسر آمریکای لاتین مشهور شد. اینجا به بهشت موج سواران معروف است.در هرگوشه و کنار مغازه های فروش کالاهای شنا و خصوصا لوازم موج سواری را میبینید.

brezil88_080

هنگامی که خورشید در حال فرو غلطیدن درآغوش دریاست آسمان رنگ خون به خود میگیرد.و بعد ناگهان انگار در ساحل یک زندگی جدید زاده میشود.همه مردم به ساحل میایند و سرگرم انواع و اقسام ورزشهای مختلف مثل والیبال ساحلی-فوتبال-دوچرخه سواری-پیاده روی-یوگا-ایروبیک و ... میشوند.اینجا همه ورزشکارند.تمام سطح ساحل با تورهای والیبال و دروازه های گل کوچیک پر میشود.

brezil88_101

صدای جیغ و داد بچه ها همه جارا میگیرد.فضا شاد شاد است.شنها لابلای عضلات قوی ورزشکاران با هر شوت توپ در هوا پخش میشوند.به هر طرف که نگاه میکنی چند نفر را میبینی که با یک توپ سرگرم بازیند.در محوطه وسیعی از ساحل و دقیقا روبروی هتل ما دست فروشهای زیادی که همه اجازه زسمی دارند بساط میگسترند و صنایع دستی خود را عرضه میکنند.خرید این صنایع بسیار میچسبد چون زیبا و رنگارنگ و منحصر به فردند.از جمله آنها:سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و زیورآلات -کارهای چوبی-مجسمه های بومی-کارهای نساجی رنگارنگ و....است.

brezil88_102

یکی از جاذبه های دیدنی ساحل کارهای شنی است.گروه گروه افراد فقیر به جای اینکه هجوم بیاورند و گدایی کنند سرگرم ساختن مجسمه های شنی هستند که بسیار هنرمندانه ساخته میشوند.اگر دوست داشته باشید میتوانید پولی به  هرکدام آنها بدهید و با مجسمه ها عکس بیندازید.

brezil88_107

کافه های ساحلی رواج دارند که معمولا نوشیدنی نارگیلی عرضه میکنند.نارگیلهای سبزی که با یک نی درونشان شما را به نشستن و نوشیدن دعوت میکنند.یک چیز جالب استفاده از اینترنت رایگان در سراسر شهر است.مبتوانید لب تابتان را زیر بغل بزنید به ساحل بیایید یک نوشیدنی بیاشامید و ساعتها در دنیای مجازی باشید در عین اینکه ساحل زیبا و شاد کاپاکوبانا را هم در مقابل خود دارید.

brezil88_108

اینها سرگرم یوگا هستند.خوشا به حالشان که جایی به این زیبایی در دل طبیعت دارند تا با آرامش و به دور از مزاحمت اغیار به دنیای خود بپردازند.

عکسهای برزیل ٩