برزیل(7)
ساعت ۱:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۳۱  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به برزیل

١/١/٨٨-آبشارهای ایگواسو-

پارک جنگلی ایگواسو چیزی حدود ١۵ کیلومتر با شهر فاصله دارد.خود شهر ایگواسو در استان "پارانای" برزیل قرار دارد و شامل ٢٧۵ آبشار هست.این آبشارها در مرز کشور آرزانتین-برزیل و پاراگوِیه قرار دارند که بیشترین دید را کشورهای آرژآنتین و برزیل شامل میشوند و در پهنایی معادل ۳ کیلومتر و ارتفاعی برابر با ۸۰ متر قرار دارند و مجموعه این آبشارها از «ویکتوریا» وسیع‌تر و از «نیاگارا» بلندتر و از هر آبشار دیگری در دنیا زیباتر است.

معنی کلمه ایگواسو یعنی:آبهای بزرگ.بزرگترین سد هیدرولیک جهان هم در همینجا ساخته شده است.قبل از اشغال برزیل توسط پرتغالیها،سرخ پوستها در اینجا اقامت داشتند و ایگواسو یک کلمه سرخ پوستی به زبان"آرتا" که زبان آنها بوده،میباشد.

 

چون اینجا مرز ٣ کشور است،١٠٠٠ نفر که در اینجا زندگی میکنند از این مرز آبی رد شده و برای کار به پاراگویه میروند و شب هنگام دوباره به اینجا برمیگردند.چون هزینه زندگی در اینجا کمتر و درآمد در پاراگویه بیشتر است.پلیس مدارک را در مرز چک نمیکند.

 

ابتدا با یک آسانسور برقی به بالای کوه میرویم وسپس راه پله کانی را به طرف آبشارها طی میکنیم تا منظره آنها را به صورت پانارومیک و از نزدیک مشاهده کنیم.دورتادور ما را جنگلهای انبوه پوشانده است.لابلای آنها چیزی شبیه مه دیده میشود که با کمی دقت میتوان فهمید مه نیست.بلکه قطرات ریز آب است که با فشار و حرکت باد از بدنه در حال پایین ریختن آبشار کنده شده و به این سو و آن سو پراکنده میشوند.

تا لبه آبشارها پیش آمده ایم.منظره بینهایت نفس گیری است.لبه های مسطح آبشارها آدم را به ترس وا میدارد.اگر از کنار نرده به درون آب بیفتیم مرگمان حتمی است چون فشار آب سریعا ما را به لبه آبشار کشانده و بعد به اعماق خروشان آبها سقوط خواهیم کرد.

صدای ریزش آب انقدر زیاد است که هیچ صدای دیگری در طبیعت شنیده نمیشود.حتی اگر فریاد هم بزنی هیچ کس نمیتواند صدایت را بشنود.اینجا قدرت لایتناهی با آب است!!!

 هزارها سال قبل از این‌که این آبشارها توسط اروپائیان کشف شود، این منطقه مکان مقدس به خاک‌سپاری برای بومی‌هایی بود که به صورت قبیله‌‌ای در این اطراف زندگی می‌کردند. آبشارها در سال ۱۵۴۱ میلادی توسط Don Alvaro Nunez  کشف شد و با این‌که او نام
Saltos Do Santa Maria را بر روی آن‌ها نهاد، اما روح قبیله حافظ نام شد و واژه «ایگوآسو» به معنای «آب‌های بزرگ» تا همین امروز باقی ماند.

اینجا را "Devil's Throat " مینامند.جایی که شناگران ماهر بالای کوه میروند و دایو میکنند( خود را به پایین پرتاب میکنند). واقعا شجاعت میخواهد.

آبشار نوردی به پایان میرسد برای صرف نهار به بالا میرویم و در رستوران porto canoas که به صورت بوفه است نهار میخوریم.رستوران منظره زیبایی رو به آبشارها و کشور آرژانتین دارد.به طوریکه پرچم آن کشور دیده میشود و حتی میتوانیم توریستهای آن سوی مرز را هم ببینیم.

عکسهای برزیل 7