موزه هفت تپه
ساعت ۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱/۱۳  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به لرستان -خوزستان

برای دیدن مقصد اصلیمان یعنی زیگورات چغازنبیل به راه افتادیم.15 کیلومتر که به سمت جنوب شرقی شوش پیش بریم به محوطه ای باستانی که از تپه های کوچک و بزرگ تشکیل شده میرسیم.اینجا هفت تپه نام دارد که از سال 1344 تا به امروز مورد کاوش باستان شناسان علی الخصوص دکتر نگهبان  قرار گرفته و از نظر وسعت اشیا به دست آمده یکی از مهمترین سایتهای باستانی ایران است.این موزه در سال 1344به سبک معماری دوران ایلامی ساخته شد تا کلیه اشیا بدست آمده در آنجا نگهداری شود.قدمت اشیا گاه به 2000 سال قبل از میلاد هم میرسند.

هم در اینجا و هم در موزه شوش چشم ما به مجسمه های میخورد که زنانی را نشان میداد با دستهایی بر روی سینه.فلسفه این پیکره ها شاید برایتان جالب باشد.اینها نشان الهه باروریند که به صورت نماد زن با سینه های شیرده ساخته شده اند.زنان ایرانی باستانی هنگامی که باردار بودند هرکدام یکی از این مجسمه ها تهیه میکردند. وقتی کودک آنها زنده و سالم به دنیا میامد مجسمه را از کمر نصف میکردند و نیمه آن را در دل خاک مدفون میساختند.به همین دلیل از زیر خاکهای قدیم سرزمینمان مجسمه های گلین شکسته زیادی بیرون آورده شده که هریک یادگاری از مادران اجدادیمان هستند.

نکته جالب دیگر کوزه های گلی بود که درون آنها با اسکلت انسان پر شده بود. ایرانیان قدیم مرده هایشان را در زیر زمین خاک نمیکردند زیرا معتقد بودند باید فایده از ما به طبیعت برسد ولو از مرده ما.پس جسم مرده را در محوطه های بازی به نام "دخمه" قرار میدادند تا به مرور بپوسد و طعمه لاشخورها و کرمهای خاکی گردد.بعد از اینکه کل جسد از بین میرفت به احترام متوفی باقیمانده استخوانهایش را در کوزه ای جمع میکردند و سپس آن کوزه را در مقبره خانوادگی دفن میساختند.در هفت تپه قبرهای کوزه ای بسیاری بدست آمده است.

در دورانی دیگر هم بعضی ایرانیان اجساد را در تابوتهایی سفالین قرار داده و سپس آن تابوت را زیر خاک قرار میدادند.نکته جالب سوراخی بود که بالای سر جنازه روی تابوت ایجاد میکردند زیرا معتقد بودند روح مرده پس از مرگ از طریق این سوراخ به آسمانها راه میابد.در این موزه چندین تابوت قدیمی هم دیده میشود.

 *سر راهتان به چغازنبیل دیدن این موزه را از دست ندهید.

عکسهای هفت تپه