موزه شوش
ساعت ٥:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱/۱۱  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به لرستان -خوزستان

بعد از دیدار از مقبره دانیال نبی به دیدن موزه شوش رفتیم که گنجینه ای از تمدن باستانی سرزمین پارس را در خود جای داده است.

بنای موزه شوش با نمای آجری و حدود 550 متر زیر بنا در میان باغی رو به روی آرامگاه دانیال پیغمبر در شهر شوش قرار دارد.
این بنا ددر سال 1342 هـ.ش تاسیس شد و بنای آن همزمان با شروع حفاری های شوش و با به کار گیری بخش زیادی از آجرهای به دست آمده از کاوش های شوش و چغازنبیل ساخته و در سال 1345 هـ.ش گشایش یافت.

داخل حیاط موزه بعضی از مجسمه ها و آثار باستانی در داخل محفظه های شیشه ای برای بازدید عموم قرار دارند.آنهایی که آسیب پذیر ترند را به درون ساختمان منتقل کرده اند.

از جمله دیدنی ترین اشیا بخشی از دیواره کاخ آپادانای داریوش میباشد.تنها تفاوت این کاخ با تخت جمشید وجود همین سنگ نگاره های رنگین است.در تخت جمشید تمام سنگهای دیواره ها به رنگ خاکستریند.یادم میاید که بخش مهمی از موزه لوور فرانسه را دیواره های رنگین آپادانا اشغال کرده که شگفتی بازدید کنندگان را به همراه دارد.گاه توریستی را میبینی که ساعتی در مقابل عظمت این دیواره ها انگشت حیرت به دهان گرفته است.البته فرانسوی ها تمام این دیواره ها را به تاراج برده اند و اکنون تنها چند دیوار کوچک باقی مانده است.

موزه نسبتا بزرگ است و نه تنها اشیای کاخ آپادانا در آنجا قرار دارد بلکه کلیه آثار بدست آمده از شهر شوش و از دوره عیلامیها در آن قرار دارد که چشم هر بیننده ای را به دنبال خود میکشند.اجازه عکاسی هم وجود دارد تنها به شرط اینکه فلاش دوربین را خاموش کنید زیرا نور فلاش به تخریب اشیا کمک میکند و افسوس میخوری وقتی میبینی بیتوجه به این مساله عده ای از هم وطنان در حال عکاسی هستند تا جاییکه یک توریست خارجی به آنها تذکر میدهد.اینجا دیگر آدم از خجالت آب میشود.

*اگر عکسها دیده نمیشود خواهش میکنم بهم اطلاع دهید.متشکرم

From shush musium