دانیال نبی
ساعت ۳:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱/۱۱  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به لرستان -خوزستان

صبح روز سوم سفر به سمت مقبره دانیال نبی در شهر شوش راه افتادیم.در هنگام ورود به حیاط مقبره- خانمها باید چادر به سر کنند تا اجازه ورود یابند ما هم به تبعیت بقیه از دم در چادرهای گل گلی را به امانت گرفتیم و همه با هم عکسی به یادگار گرفتبم.اگه گفتید من کدومشونم؟

دانیال یکی از پیامبران بزرگ بنی اسرائیل در سده هفتم پیش از میلاد است. وی بسیار باهوش بود در نوجوانی هنگامی که چوپانی میکرد وی را به دربار " نبوکد نصر " پادشاه بابل به اسارت بردند. وی به همراه گروهی از یهودیان به ایران مهاجرت کرد و در شوش سکونت گزید و به سمت وزیر دربار انتخاب گشت و بعدها هم در همان شهر در گذشت. آرامگاه دانیال نبی در ساحل خاوری رودخانه شائور و روبه روی کاخ آپادانای هخامنشی  بنا شده است. بنای آرامگاه دارای دو حیاط است که دورتا دور آن، ایوان ها و حجره هایی ساخته اند. بر روی بنا گنبدی مخروطی شکل با فرم پله ای ساخته شده که از معماری بومی منطقه الهام گرفته است. .

 معنای واژه دانیال در زبان عبری " خدا بر من حاکم است "    می باشد.هنگامی که درگذشت او را به شیوه قدیم مومیایی کردند.زمانی که اعراب به ایران حمله کردند قصد تخریب آن را داشتند اما بعد تصمیم گرفتند از عثمان خلیفه وقت کسب تکلیف کنند.او نیز از حضرت علی کمک خواست.ایشان فرمودند که این قبر نبی خداست و باید محفوظ باقی بماند و بدین ترتیب حفظ شد تا امروز که بازدیدکنندگان شهر شوش به زیارت مقبره او میروند.او علاوه بر اینکه یک پیامبر بوده یکی از شخصیتهای جاودان و ماندگار اقوام پارسی زبان هم بوده که به احترام اجدادمان باید همیشه مورد احترام ما ایرانیان قرار گیرد.