قلعه سلاسل
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٢/٢٧  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به لرستان -خوزستان

اسفند 87-شوشتر

 

صبح راه افتادیم به سمت شهر شوشتر که با دزفول فاصله زیادی نداشت.شوشتر به معنی خوبتر است؛ و چون شهر شوش رو به ویرانی می‌رفت، در شش فرسنگی شوش بنا شد که خوش‌آب‌وهواتر و حاصلخیزتر از شوش بود و آن را شوشتر یعنی از شوش بهتر نامیدند.

برخی اصل واژه شوشتر را «ششدر» احتمال دادند. آن بدین دلیل بوده که در گذشته این شهر دارای شش دروازه بود.بعضی دیگر آن را «شه‌شاتر» یعنی شهر شاه لقب داده‌اند.. برخی از تاریخدانان بر این باورند که نام شوشتر از واژه شوشا یا سوسا یعنی مطبوع و دلپسند ماخوذ گردیده‌است (ما که آخرش نفهمیدیم اسم این شهر در اصل چیه و چه معنی داره!)

باستانشناسان غار پبده در شمال شرقی شهر شوشتر را نخستین سکونتگاه انسانی در ایران می‌داند و قدمت سکونت در شوشتر را به ده هزار سال تخمین می‌زند.بعد ها این شهر به وسیله پادشاهان هخامنشی تجدید بنا گردیده‌است.

قلعه سلاسل در شهر شوشتر و روی کوهی که مانند فلات کوچکی است قرار دارد. در پای این کوه هم یکی از شعب کارون که شطیط نام دارد عبور می‌کند.قلعه سلاسل در گذشته دژی بوده بسیار بزرگ که دارای حیاطهای مفصل و متعدد و سربازخانه ها و طویله ها و حمامها و شبستانها و برجها و باغچه ها و قورخانه و نقاره خانه و حرم خانه و آشپزخانه و قاپیهای متعدد و حوضهای بزرگ و حصار و خندق بوده‌است و اکنون تمامی عمارتهای آن تخریب شده‌اند و جز اتاقهای زیر زمینی، شوادانها و تونلهای نهر داریون چیزی از آن باقی نمانده‌است.

 متون تاریخی از وجود آن در زمان هخامنشیان حکایت می‌کنند و قلعه تا حدود ۵۰ سال پیش آباد بوده‌است. این قلعه بجز نقش دفاعی که از شهر شوشتر داشته‌است، مرکز کنترل نهر داریون و همچنین محل استقرار والی خوزستان می‌بوده. باوجود تخریب قسمت عمده این قلعه، بخش‌های باقیمانده چشمگیر و بسیار دیدنی هستند.

جالب است بدانید که در ۱۷۰۰ سال پیش در جنگی که بین سپاه شاپور ساسانی و سپاه والریانوس امپراطور روم درگرفت شاه ایران شکست سختی بر لشکر رومیان وارد آورد و در نتیجه والریانوس امپراطور روم به اسیری در آمد و در همین قلعه سلاسل به زندان افکنده شد.

هرمزان حاکم ایرانی نیز از درون این قلعه با اعراب جنگید و به مدت یک سال در مقابل سپاه اعراب مقاومت کرد.سرانجام یکی از افراد خودی راه نفوذ به قلعه را به دشمن لو داد و آنها توانستند اینجا را فتح کنند.

این قلعه ی تاریخی بارها مورد بی مهری افراد مختلفی قرار گرفته است اگر چه این دژ عظیم در مقابل بسیاری از دشمنان داخلی و خارجی سرسختانه مقاومت نموده ولی متاسفانه در دهه 40 رئیس اداره ی دارایی شوشتر عمارت ها و ساختمانهای درون قلعه را ویران و از مصالح قلعه برای ساخت اداره ی دارایی استفاده کرد. فکر کنید حماقت بشری تا کجاهاست!!!

**برخی اطلاعات از سایت "ویکی پدیا" گرفته شده است.