شکار روباه
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/٢٧  کلمات کلیدی: معرفی تاتر

بعد از مدتها به دیدن تاتری رفتم که به دلم چسبید اساسی.انقدر که تمام دو ساعت و نیم اجرا را با دقت و تمرکز دنبال کردم بدون اینکه ذره ای حس خستگی در من ایجاد شود. نمایش "شکار روباه" اثر "دکتر رفیعی" توانست در جشنواره امسال بسیار بدرخشد تا جاییکه منتقدان بیشماری را به تحسین از کار واداشت.

نمایش حول داستان زندگی "آغا محمد خان قاجار" میگردد.قصه از انتها شروع میشود.جاییکه سه نفر از نزدیکان شاه تنها به جرم خوردن قاچ خربزه ای محکوم به مرگ میشوند.اما تصمیم میگیرند قبل از اینکه خود به دست شاه کشته شوند شاه را از پا درآورند.سپس این سه نفر قصه را از اول تعریف میکنند.از کودکی "آغا محمد" -رسیدن به پادشاهی-استقرار در تهران و سپس مرگ....

تمام صحنه های نمایش در یک سردخانه و یا توالت عمومی میگذرد.آدمها میایند زندگی میکنند کشته میشوند و میروند.مانند آدمهایی که به توالت عمومی وارد شده کارشان را انجام داده و سپس خارج میشوند.طراحی صحنه در اوج سادگی زیبا و شگفت انگیز است که توسط خود دکتر رفیعی انجام شده است.

اوج هنر بازیگری را سیامک صفری در نقش آغا محمد خان انجام داده است.همان طور که میدانید چون آغا محمد در کودکی اخته میشود در بزرگسالی تن صدایش و قیافه ظاهریش به شدت تغییر میکنند.سیامک صفری در طی 2 ساعت و نیم اجرا با صدایی گرفته و از ته گلو حرف میزند.با بدنی کج و گردنی خم راه میرود که به واقع کار شاقی است و با خستگی زیاد به همراه است....او حق هنر بازیگری را در این نقش ادا میکند.

علی رفیعی 22 دی ماه سال 1317 در اصفهان متولد شد و 35 سال از زندگی خود را در پاریس گذراند.

وی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی از دانشگاه سوربن، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تئاتر از دانشگاه سوربن، دیپلم عالی کارگردانی از دانشگاه بین‌المللی تئاتر فرانسه و دیپلم بازیگری از مدرسه شارل دولن فرانسه را در این شهر کسب کرد.

رفیعی در سال 1383 با ساخت فیلم سینمایی «ماهی‌ها عاشق می‌شوند» توانایی‌های خود را در عرصه فیلمسازی نیز نشان داد.

*این نمایش هر شب راس ساعت 18 و در تالار وحدت به روی صحنه میرود.امیدوارم بلیط آنرا پیدا کرده و حتما به دیدنش بروید.