مسجد کبود - کتیبه نادر-برج ارغونشاه
ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱۳  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به خراسان مرکزی(کلات نادری-قره سو- روستای کنگ)

بخش دوم - کلات نادری

از داخل حیاط قصر خورشید به دوردستها که نگاه کنی آبی یک مسجد چشمهایت را خواهد گرفت که درست روبروی عمارت قرار دارد و به مسجد کبود معروف است.علت نامگذاری آن هم به خاطر رنگ آبی کاشیکاری گنبد و دیواره های آن است که در نور خورشید به کبودی خوش رنگی میزند.این مسجد در دوره ایلخانی ساخته شده است که بعد ها توسط نادرشاه تعمیر و بازسازی شد.

این مسجد در انتها و شرق خیابان اصلی شهر کلات واقع است و از نوع دو پوششه است و بر فراز فضایی هشت ضلعی که طول هر ضلع آن بالغ بر چهار متر است استوار گردیده ، در زیر گنبد دو سنگ قبر قرار دارد که یک از آنها متعلق به سید محمد خان ٬یکی از سلاطین جلایری ٬است.

نماز ظهر جمعه تازه تمام شده بود که ما به آنجا رسیدیم.تصمیم داشتیم نمازمان را آنجا بخوانیم که متولی مسجد جلویمان را گرفت و با حالتی عصبانی گفت مسجد بسته شده است.واقعا جای تعجب ندارد که مساجد در ایران به چه زودی درشان بسته میشود؟  مسجد که نمادی از خانه خداست در بیشتر مواقع روز تعطیل است و درهایش به روی مردم بسته هستند.خلاصه با هزار زحمت راضی شد درها را رو به ما باز کند با این شرط که زودتر آنجا را ترک کنیم تا او به سراغ زن و بچه منتظرش برود.(شاید هم حق داشت گرسنه و خسته بود و حوصله بازدید گروهی مسافر را نداشت).به هرحال باز هم جای شکر باقیست که ما را راه داد تا مسجد را از نزدیک ببینیم. 

دربند دره ای تنگ با دیواره های بلند در جنوب کلات واقع است و رودخانه ژرف در میان آن جاری است که اصلی ترین ورودی کلات می باشد. نادرشاه نیز دستور داده تا در این محل در وصفش اشعاری برتخته سنگی به ارتفاع 15 متری از کف رودخانه حک شود که به کتیبه نادری شهرت دارد.برای پیدا کردن این کتیبه باورتان نمیشود که نیم ساعت دور خود میچرخیدیم.دریغ از تابلویی برای راهنمایی و یا کسی که بگوید این کتیبه کجای این کوه های بلند جا دارد.عاقبت محمد امین به صورت کاملا اتفاقی بر روی کوهی بلند این کتیبه زیبا را یافت اما هیچ نشان و یا نمادی وجود نداشت تا این کتیبه را برای ما توضیح دهد.بعد ها فهمیدیم که بیست و چهار بیت این کتیبه در رثای نادر -فرزند شمشیر- است که چهار بیت اول آن فارسی و بقیه ترکی درگزی است. پایان کتیبه به علت مرگ نادر رها شده است.

در کنار کتیبه نادر و بر بالای تنگه دربند- برج هشت متری ارغونشاه قرار دارد. این برج از کف رودخانه چهل متر ارتفاع دارد. ورود و خروج به حصار کلات در گذشته ازاین برج مراقبت می شده است.