دریاچه نئور
ساعت ۱:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢۱  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به گیلان(خلخال - اسالم - نئور )

ادامه سفر(بخش سوم)

ادامه راه را که از خلخال بگیری و به سمت گیوی و قشلاق دره بروی میتوانی برسی به دریاچه نئور.راه ٬راه کمی نیست.بعد از خلخال راهی حدود ۳ ساعت را باید بگیری و بالا بروی.اما همه جوره میرزد.مناظری که میبینی وصف نشدنی هستند.آنچه در دورو برمان میدیدیم دشتهایی سبز و فراخ بودند با نقطه های سفیدرنگی روی آنها به نام گوسفند! انقدر طبیعت این جاده رویایی است که دلت میخواهد فقط سکوت کنی به احترام زیبایی و به احترام خالق هرچه زیباییست.

من و مریم سرمان را از شیشه ماشین بیرون آورده بودیم و با تمامی نفسمان این هوای خالص را به درون میکشیدیم و هیچ نمیگفتیم که مبادا سکوت سرشار از سخن این دشت را برهم زنیم.مناظری که میدیدیم انگار فیلمهای عباس کیارستمی بود که زنده در مقابلمان دیده  قرار میگرفت.مریم میگفت حتی شبیه فیلم گبه مخملباف است اما برای من بیشتر حس و حال کارهای کیارستمی بود.به عکس بالا نگاه کنید.چه چیز میتوان گفت جز اینکه به قول محمد امین عابدین: اینجا ایران است!!!

منظره دریاچه نئور یک دفعه از پشت کوه ها بیرون میاید و تو را حسابی غافلگیر میکند. وقتی ماشین٬ از شیب تند یک جاده ٬ نفس زنان و هن هن کنان بالا میرود و تو در عالم خودت هستی ناگهان مقابل خود دریاچه بسیار بزرگی میبینی که در آرامش انگار خوابیده است و چه شکوهی دارد در غروب هزار رنگ پاییز.

وقتی به اینجا میرسیم دیگر خورشید در حال افول است.هیچ کس جز ما در اینجا نیست و همه زیبایی انگار تنها برای ماست.دریاچه مثل ماری خاموش در دل کوهستان پیچ و تاب خورده است.دور تا دور آن کوه های بنفش سر به آسمان میزنند و بچه ابرهایی سرگردان از سروکول آنها بالا رفته و به بازیشان میگیرند.آب به رنگ خون درآمده است و طیفی از ده ها رنگ سرخ روی آن حرکت میکند.دور تا دور دریاچه سنگ ریزه هایی قرار گرفته که زیر گامهای ما آهنگ مینوازند.همه چیز به طرز نفس گیری بکر و خالص است.اینجا ایران است!!!

دریاچه نئور بزرگترین دریاچه آب شیرین استان اردبیل است با ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا و وسعتی حدود ۴۲۰ هکتار.آب این دریاچه از باران و چشمه هایی که کف آن وجود دارد تامین میشود.این دریاچه چند سالی است که محل کوهنوردی و ماهیگیری عاشقان طبیعت است.یکی از معروفترین ماهیهای آن «قزل آلای رنگین کمان» نام دارد که یکی از شیرین ترین و لذیذ ترین ماهیهای دنیا است و کیلویی حدود ۱۵۰۰۰ تومان بفروش میرسد.

در این فصل که هوا بسیار خنک است و هیچ کس در اینجا دیده نمیشود.ما هم نتوانستیم بیشتر از ۱ ساعت در این سرما دوام بیاوریم و تصمیم گرفتیم قبل از تاریک شدن هوا اینجا را به قصد انزلی ترک کنیم و از همان راهی که آمده بودیم برگردیم اما......