روسیه(12)-دهکده تزارها - قصر پتروگف-
ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به روسیه(مسکو - سنپترزبورگ)

۲۶/۵/۸۷-سنپترزبورگ-دهکده تزارها-قصر پتروگف

به عنوان آخرین گشت از شهر سنپترزبورگ به سوی جایی رفتیم که سر راهمان به فرودگاه و در ۲۹ کیلومتری شهر سنپترزبورگ قرار داشت.شهری دنج و زیبا و باشکوه که به دهکده تزارها معروف است و پر خانه های ویلایی است.و در آنجا پارک/قصر باشکوه پتروگف قرار دارد که مشرف به خلیج فنلاند است. این شهر محلی رسمی برای برگزاری کنفرانسهای بسیار سطح بالای جهانی است و یه جورایی خیلی <با کلاس> محسوب میشود و ییلاق شهرنشینان پترزبورگ محسوب میشود.خانه ها بسیار شیک و گران و ویلایی هستند.منطقه سراسر از جنگل سبز و دریاچه های آبی پوشیده شده است و جمعیتی معادل ۱۸۰۰۰۰ نفر در آن ساکنند.

پترکبیر در سال ۱۷۰۳ تصمیم به ساخت شهری جدید در کناردریاچه های خلیج فنلاند گرفت.قبل از او سوییسیها در این محل اقامت داشتند.پتر با آنها جنگید و بیرونشان کرد و کاخ تابستانی خود را در اینجا بنا نهاد و آن را به همسر خود کاترین اول هدیه کرد.<پترگف> در زبان روسی  به معنی قصر پتر کبیر میباشد.

در سال ۱۷۱۴ ساختن این قصر شروع میشود.پتر علاقه زیادی به شهرسازی و محوطه سازی داشت و خودش مستقیم بر مراحل ساخت نظارت میکرد.این پارک شامل ۲ قسمت بالایی و پایینی است.قسمت بالایی شامل قصر  مسکونی است و قسمت پایینی ساحل خلیج فنلاند را در بر میگیرد.

شکل این قصر مدل کپی شده قصر ورسای فرانسه است که  در آن دوران یکی از مجلل ترین قصرهای جهان بشمار میرفت.این قصر ۱۸۰ آب نما(فواره) دارد و بهمین دلیل به قصر فواره ها هم مشهور است.تمام آب نما ها بدون نیروی برق کار میکنند.تنها با ایجاد اختلاف فشار در لوله های آب فواره ها ایجاد میشوند(نمونه این کار در فین کاشان هم هست).از آنجایی که پتر مهندسی مکانیک سیالات خوانده بود تمام طراحی این آبنما ها را خود بعهده گرفت.این قصر در دوران جنگ جهانی کمترین آسیب را دید و تنها محتاج به کمی تعمیر شد.

۱۸ تا از مجسمه ها شمایل سامسون مقدسند که پتر علاقه زیادی به او داشت.تاریخ شکست سوید مقارن با تاریخ تولد سامسون شد .مجسمه بزرگی هم در وسط فواره ها از او هست که سامسون را در حال مبارزه با شیری درنده نشان میدهد که با دستهایی خالی دهان شیر را باز کرده و او را کشته است. در زمان قدیم در وسط پرچم سوید تصویر یک شیر وجود داشت و این نمادی از شکست سوید توسط ارتش روسیه است.

علت اینکه اینجا را خلیج فنلاند مینامند این است که از کنار این ساحل تا کشور فنلاند تنها ۲ ساعت راه است.قسمت شمالی پارک که شامل قصر است با پله کانهایی به قسمت پایینی متصل میشود.سپس دو طرف راه  پر از درختان جنگلی است.این راه سرسبز در آخر به ساحل دریا میرسید.بدین ترتیب قصر که  در ارتفاع واقع شده منظره بسیار زیبایی برای ساکنینش فراهم میاورد.تمام محوطه پارک قصر با درختان تناور و گیاهان زیبا و مجسمه و ساختمانهای کوچک پوشیده شده است.هوا ابری ٬مرطوب و بسیار دلچسب است.سنجابها از روی شاخ و برگ درختان بالا و پایین میروند.باران نمنمی بر سطح آب برخورد کرده و دایره های کوچکی ایجاد میکند.حدود دو ساعت در محوطه پیاده روی کرده و سپس به سوی فرودگاه به قصد مسکو حرکت میکنیم.