روسیه(5)-سنپترزبورگ-کلیسای غازان
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٦  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به روسیه(مسکو - سنپترزبورگ)

۲۴/۵/۸۷-سنپترزبورگ-کلیسای غازان

اینجا کلیسای غازان است که در مرکز شهر سنپترزبورگ واقع شده و یکی از معروفترین کلیساهای شهر است.نام کلیسا بر اساس یکی از مهمترین اشیا متعلق به آن انتخاب شده است.در سالهای بسیار قدیم تصویری قدیمی از حضرت مریم در شهر غازان روسیه پیدا شد و به این کلیسا منتقل گشت از آن به بعد نام کلیسا به غازان تبدیل شد.

شکل بیرونی کلیسا شما را به یاد معماری واتیکان روم میندازد.در واقع یک کپی از روی آن است.در محوطه هنرمندانی با  لباسهای قرون گذشته را میبینید که آماده گرفتن عکس با شما هستند.

ساختن کلیسا در سال  ۱۸۰۱ یعنی زمان <پاول اول>شروع شد ولی اتمام آن ۱۰ سال به طول انجامید و در زمان الکساندر اول به پایان رسید.در سال ۱۸۱۲ جنگ با ناپلون شروع شد.سربازان ارتش روسیه همگی در این کلیسا اجتماع کردند و قسم بر یکدلی خوردند و سپس به سوی جبهه جنگ رهسپار گشتند. روسها اعتقاد دارند که این کلیسا کشور را در برابر تجاوز فرانسویان محافظت کرد.

در آن جنگ مارشال کوپوتوز فرمانده زیرک روسیه هنگامی که مسکو در حال سقوط بود بدون اجازه گرفتن از فرماندهان خود دستور آتش کشیدن مسکو را صادر میکند.وقتی ناپلون با هزار امید به مسکو وارد میشود همه چیز را سوخته و نابود شده میبیند.به ناچار شهر را رها کرده و میرود.اگر ناپلون مسکو را تسخیر میکرد و در آن پایگاه میساخت میتوانست کل روسیه را فتح کند اما با این ترفتد کشور از خطر اشغال نجات یافت.

در داخل کلیسا پرچمهای نمادین شهرهای مختلف روسیه در اهتزاز بود و کلید های کاخ کرملین هم در جعبه ای در معرض دید قرار داشت.مردم دسته دسته در حال نیایش و دعا بودند.به خاطر جنگی که در آن موقع روسیه با گرجستان درگیرش بود پرچمها را به حالت نیمه افراشته درآورده و مردم در حال دعا برای پایان جنگ بودند.برای ورود به کلیسا همه زنها بر سر روسری داشند.به مردانی که شلوارک پایشان بود اجازه ورود داده نمیشد.اگر کلاه بر سر داشتید باید به احترام کلیسا ان را از سر خود برمیداشتید.محیط بسیار روحانی و با صفا بود.محراب شکوه اعظمی داشت و بوی عود فضا را پر کرده بود.مردم شمع روشن میکردند و به سوی کشیش میرفتند تا در دهان آنها شیرینی مقدسی را قرار دهد.کلا از وقتی که کمونیست برچیده شد پیوند مردم با دین بسیار قوی شده تا جاییکه روسها یکی از مذهبی ترین مردم جهان به شمار میایند.متاسفانه در داخل کلیسا اجازه عکاسی نمیدادند.

فضای بیرون و حیاط کلیسا بسیار سرسبز و سرزنده است.دورتادور با چمن و گلهای رنگارنگ پوشیده شده و فواره های متعددی فضا را خنک تر میسازد.در این شهر مدام گل های شاداب را در خیابان میبینید.هر ماه یک بار شهرداری کل گلها را برچیده و شاخه های نو به جای آنها میکارد.به همین دلیل همیشه گلها خوش رنگ و سرحالند.