روسیه(3)- سنپترزبورگ-فانوس دریایی
ساعت ٧:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۳  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به روسیه(مسکو - سنپترزبورگ)

۲۴/۵/۸۷

اینجا دانشگاه دولتی شهر و جایی است ولادیمیر پوتین و  دمیتری مدویدیف هر دو در آن تحصیل کرده اند. جلوی سر در آن مجسمه لامانوکف کسی که ۲۲۵ سال پیش اینجا را تاسیس کرد قرار دارد.

به سمت یکی از معروفترین پلهای جزیره میرویم.کلا ۵۴۰ پل در شهر وجود دارد که با ۴۰۰ پل حومه شهر ۹۰۰ پل را شامل میشوند.این بخش اولین بندر شهر بوده است.جایی که رود نوای کوچک از نوای بزرگ جدا میشود.در کنار این بندر یک فانوس دریایی قدیمی و مشهور وجود دارد.

در گذشته بالای آن مشعل بزرگی روشن بوده تا کشتی های در حال حرکت کناره بندر را تشخیص دهند.دور تادور آن ۴ تا مجسمه قرار دارد که مردم معتقد بر این هستند این۴ تا حامی ۴ رودخانه اصلی شهر میباشند.

در جهت دیگر این بندر٬موزه دریایی سنپترزبورگ قرار دارد که در بالای آن مجسمه نپتون خدای دریاها ساخته شده است. پرچم روسیه هم به حالت نیمه افراشته بالای آن به اهتزاز است.علت نیمه افراشته بودن آن به خاطر جنگ روسیه با گرجستان بود که در آن زمان کشور را درگیر خود ساخته بود.

در این شهر موزه بسیار وجود دارد.پطر کبیر علاقه زیادی به ترویج فرهنگ داشت.زمانی که قدرت را به دست گرفت شروع به ساخت مجموعه های فرهنگی کرد.اولین موزه ای را که ساخت خودش در کنار در آن ایستاد و با چای و قهوه گرم از بازدید کنندگان پذیرایی کرد و دستور داد به هر کسی که وارد میشود یک پیاله مشروب مجانی بدهندوبدین ترتیب روسها را به بازدید از موزه ها تشویق کرد.

این شهر از همان ابتدا بر روی اصول و نقشه شهری ساخته شد و اینگونه نبود که مثل شهر تهران بی درو پیکر با خانه هایی ۱۰۰۰ شکل و ناهمگون ساخته شود.در اینجا ساختمان ویلایی دیده نمیشود.همه ساختمانها ۴ یا ۵ طبقه اند.پلیس به صورت گشت زنی اصلا وجود ندارد.چون همه جا زیر نظر دوربینهای مخفی قرار دارد.موتور سیکلت سوار اصلا نمیبینیم.مگر در شبهای تعطیل و تنها موتورهای تفریحی.دود و آلودگی هوا هم به هیچ عنوان اینجا نیست به همان دلیل بارندگی و بادهای فراوان آن!

هم پوتین و هم دیمیتری هر دو اهل اینجا هستند و به آبادانی اینجا به شدت علاقه مندند.در زمان پوتین کارهای زیادی برای این شهر انجام شد.به طور مثال دادگستری کل روسیه به دستور او به سنپترزبورگ منتقل شد.