کلیسای ننه مریم
ساعت ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱٤  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به آذربایجان شرقی و غربی

ادامه سفر به آذربایجان شرقی و غربی

بعد از اینکه با لنچ از روی دریاچه ارومیه رد شدیم حول و خوش ظهر بود که به شهر ارام ارومیه رسیدیم. شهری که در ظهر جمعه به خواب آرامی فرو رفته بود.قصد ما دیدن از یکی از قدیمی ترین کلیساهای ایران بود و تصمیم داشتیم بعد از دیدار از آن به تهران برگردیم.

به ما گفتند ۲ کلیسا در خیابان خیام قرار دارد اما چون خیابان  یکطرفه است باید ماشین را جایی پارک کرده و پیاده بروید.در خیابان خیام ارومیه، که جزو بازار این شهر به حساب می‌آید، دو کلیسای آشوری وجود دارد یکی کلیسای پروتستان و دیگری یک کلیسای قدیمی به نام «کلیسای حضرت مریم» یا «کلیسای ننه مریم».

مشکل وقتی پیدا شد که از هرکسی راجع به کلیسای حضرت مریم سوال میکردیم جواب درستی نمیداد و ما را به کلیسای دیگر راهنمایی میکرد. یعنی حتی یک ارومیه ای پیدا نکردیم که حتی اسم کلیسای ننه مریم را هم شنیده باشد چه برسد به اینکه بداند این کلیسا یک اثر باستانی بسیار قدیمی است.

وقتی به در کلیسای دوم رسیدیم خدا متولیش را خیر بدهد که در را روی ما باز کرد و با رویی گشاده مارا به درون برد.دقایقی برای ما راجع به مذهبش صحبت کرده و سپس راه کلیسای ننه مریم را به ما نشان داد که دو کوچه پشت همین کلیسا واقع شده بود.

در حیاط کلیسا به گروهی جوان آشوری برخوردیم که گرد هم نشسته بودند و به آموختن زبان قومیشان مشغول بودند.برای ما بسیار جالب بود که در این ظهر جمعه با چه شور و شوقی به آموختن زبان آشوری سرگرم هستند.یکی از آنها کلید دار هم بود که در را برایمان گشود و ما را راهنمایی کرد و برایمان از تاریخ این کلیسا صحبت نمود.

کلیسای <ننه مریم> که کلیسای <شرق آشور> هم نامیده میشود از قدیمی ترین کلیساهای ایران و جهان به شمار میرود.میگویند که سه نفر از موبدان زرتشتی به محض اطلاع یافتن از تولد عیسی مسیح این دین جدید را پذیرفته و روی اتشکده زرتشتی این کلیسا را بنا میکنند.معماری کلیسا هم تا حدی وام گرفته از سبک معماری در زمان ساسانیان است.

تا اواخر قرن ۱۹ ظاهر کلیسا محقرانه بود اما با آمدن میسیونرهای میلیونر روسی بنای آن تعمیر و به سبک گنبدهای روسی تغییر شکل یافت.با انقلاب بشویکی در اوایل جنگ جهانی اول  ارتش روسیه  مجبور به ترک خاک ارومیه شد که با خود سنگهای قدیمی قبور را هم بردند که امروزه در موزه <کیف> از آنها نگهداری میشود. به دنبال فرار  آنها ارتش عثمانی ارومیه را تسخیر کرد و بخشی از کلیسا توسط آنها تخریب شد.لازم به ذکر است که تا دهه های پیشین داخل کلیسا مدخل بزرگان آشوری چون <ماریوحنا> اسقف روستای <گولان> بود.

اینجا مدخل ورودی کلیسا است که بالای ان تابلویی با این مضمون به چشم میخورد:<نعلین خود را از پایت بیرون کن زیرا مکانی که در آن ایستاده ای زمینی مقدس است> . و جالب است که این جمله ترجمه آیه شریفه زیر است:< فاخلع نعلیک انک بالواد المقدس طوی >

 داخل کلیسا اصلا به آنچه از کلیساهای دیگر در ذهن دارید شباهت ندارد.دالانهایی تودرتو که با سنگ و ملات درست شده اند و سقفی کوتاه که اگر کمی قد بلند باشید باید با سری خم کرده قدم در آنها بگذارید.فضا با نورهایی کم رنگ و رنگین و در سکوتی معنوی و بی هیچ تجملی شما را به درون میکشد. اینجا بسیار محیطی روحانی و سبک هست.هیچ پنجره ای وجود ندارد و شما انگار به درون تاریخ قدم گداشته اید.

 در بخشی از آن محرابی بسیار ساده و در عین حال نفس گیر وجود دارد که در پشت آن دالانی آبی رنگ و تزیین شده با عکس عیسی مسیح قرار دارد و هنگام مراسم کشیش در آنجا می ایستد.هم اکنون این کلیسا به عنوان مکانی تاریخی ومقدس برای برگزاری مراسم مذهبی ،دعا ونیایش استفاده می شود.