دریاچه ارومیه
ساعت ٤:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱۱  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به آذربایجان شرقی و غربی

 اردیبهشت ۸۷ - ادامه سفر به آذربایجان شرقی و غربی

یکی از جذابیتهایی که در طول سفر به آذربایجان اصلا نباید از دست بدید دیدن پل نیمه کاره  روی دریاچه ارومیه است.اگر از تبریز به سمت جنوب رانندگی کنید بعد از ۲ ساعت به محلی میرسید که روی دریاچه زیبای ارومیه یک راه شوسه میبینید .میتوانید با ماشین تا وسط دریاچه روی این پل خاکی رانندگی کنید.البته این مسیر هنوز به پایان نرسیده و به ناچار  از آنجا به بعد باید وسیله نقلیه خود را روی یک لنج سوار کرده  پس ازطی نیم ساعت  قایق سواری به ان سوی آب بروید.

از  دویست سال پیش همواره مردمان دوسوی دریاچه دوست داشتند که به نحوی با احداث بنادر در طول وعرض دریاچه ارتباطی برقرار کنند و حتی میگویند  سطح آب دریاچه آنقدر پایین آمده بود که اهالی ارومیه و بناب و ملکان از طریق میانگذر <افشار گلدی>  رفت و آمد میکردند .

قبل از انقلاب  مشاورین اروپائی – امریکائی و ژاپنی هریک گزینه هائی مانند احداث پل معلق و پل زیر دریائی و تونل در حد واسط <کوه زنبیل> و <جزیره اسلامی (شاهی)> پیشهاد دادند. گزینه احداث جاده خاکی بناب ضرورت سیاسی و اجتماعی آن عصر در سال 1358 تقریبا بدون مطالعه با سرعت  شروع  و پس از 28 سال هنوز خاتمه نیافته است.جالب اینجاست که در این مدت ۴ مدیر پروژه از ترس جون دمشون رو روی کول گذاشتند و فرار کردند چون بارها تهدید و ضرب و شتم شده اند.(من این موضوع رو از محلیها شنیدم و آن را تایید یا تکذیب نمیکنم). واقعیت ناراحت کننده اینه که دریاچه ارومیه مانند بسیاری از زیستگاه های طبیعی و تالابهای ایران در حال نابودی است و عده ای احداث این پل را مزید بر علت میدانند.

دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران قرار دارد و در میان دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی بخش شده است و بزرگ‌ترین دریاچه درونْ سرزمینی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا است . آب این دریاچه بسیار شور بوده و عمدتآ از رودخانه‌های زرینه‌رود، سیمینه‌رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می‌شود.حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۵۱۸۷۶ کیلومتر مربع است که با داشتن دشت‌هایی مانند دشت پیرانشهر سلماس، ارومیه، تبریز، آذرشهر، مراغه، میاندوآب، مهاباد، نقده و اشنویه یکی از کانون‌های ارزشمند فعالیت کشاورزی و دامداری در ایران بشمار می‌رود.

 یکی دیگر از جذابیتهای منحصر به فردش کریستالهای نمکین آن است که گاهی به صورت تپه های سفیدرنگ چهره ای برفین به جزایر دریاچه داده اند.شنا کردن در این آبهای شور بسیار مفرح است چون شما به خاطر چگالی بالای آب کاملا روی آن معلق میمانید.تنها باید به خاطر داشته باشید که نمک موجود در آب به چشمتان نرود که سوزش زیادی ایجاد میکند.

 وجود این مقدار نمک باعث شده هیچ موجود زنده ای نتواند در آن زندگی کند.تنها<آرتمیا> که موجودی با بدنی قرمز و اسکلتی ریز است توانایی حیات را دراینجا دارد. گل دریاچه نیز خاصیت درمانی زیادی دارد و در فصول گرم میتوانید بیماران مفصلی را ببینید که با بدنهایی سراسر پوشیده شده از گل در زیر آفتاب و روی ساحل نمکین اینجا دراز کشیده اند.حتی نمک آن هم بسیار اثر بخش در ایجاد تعادل و باز کردن چاکراهای بدن است و عده زیادی اینجا را محل مناسبی برای انجام یوگا و گرفتن انرژی مثبت از طبیعت میدانند.

دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دائمی آسیای غربی است که در غرب پشته (فلات) ایران قرار گرفته. پارک ملی دریاچه ارومیه  پس از مرداب انزلی از جالب‌ترین و نغزترین زیستگاه‌های طبیعی جانوران در ایران بشمار می‌رود.

دریاچه ارومیه دارای ۱۰۲ جزیره است که همه آنها از سوی سازمان یونسکو به عنوان اندوخته طبیعی جهان به ثبت رسیده است. جزیره اِشک زیستگاه پرندگان زیبای کوچگر از جمله مرغ آتش و تنجه و نیز گوزن زرد ایرانی است.

نام کهن این دریاچه چیچَست بوده که واژه ایست اوستایی.دریاچه چیچست در اسطوره‌های ایرانی نقشی بنیادین دارد. عرصه بسیاری از رویدادهای مهم زندگی کیخسرو، کرانه این دریاچه بوده است. دژ بهمن که کیخسرو در نبردی غول آسا و سهمگین آن را میگشاید و از چنگ دیوان بدر می‌‌آورد در نزدیکی همین دریاچه بوده است. نام ارومیه نامیست که آشوریان به آن داده اند. <اور> در زبان آشوری به معنای شهر و <میه> به معنای آب (همریشه با مآء عربی) است . پس اورمیه یا ارومیه بمعنی شهر آب است.

سن دریاچه را 30 تا 40 هزار سال تعیین می‌کند.

*برخی اطلاعات٬ گرفته شده از سایت ویکی پدیا است.