شکستن امواج
ساعت ٥:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٢  کلمات کلیدی: دل نوشته ، معرفی فیلم

وقتی عشق آمد

روی" نمیشود" خط بطلان کشید

معجزه را زایید و پیامبر جاودانگی گشت

جهنم را گلستان کرد

و از پا قدم خیرش

شیطان هم راهی بهشت شد...

<شکستن امواج> فیلمی است که وقتی شروع  کنی به دیدنش تا آخر یک نفس آن را دنبال خواهی کرد.فیلمی به غایت نفس گیر و زیبا به کارگردانی <لارس ون تریر> که محصول سال ١٩٩۶ است و تا کنون توانسته ۴٠ جایزه مختلف بین المللی را از آن خود سازد!!

یکی از زیباترین نقش آفرینان فیلم <امیلى واتسون> در نقش <بس مک نیل> است که در اولین نقش آفرینی خود در قالب زنی ساده انگار بیننده را به ریز ترین زوایای روح و احساس  این زن میبرد.زنی که تصور مى کند مى تواند زندگى از هم پاشیده همسرش را با توسل به هر وسیله اى نجات دهد .او توانسته  انعکاس شخصیت ساده این زن  و عشق بچه گانه معصومانه ای که به همسرش دارد را به وضوح در صورت و حرکات خود نمایش دهد.

 داستان فیلم:

شوهر زن دچار ضایعه نخاعی میشود و از همسرش که مسیحی مومنی هست میخواهد با مرد های دیگر رابطه جنسی داشته باشد و جزئیات رابطه اش را با آنها برایش تعریف کند .مرد میگوید که اینگونه میتواند  دوباره حس کند زنده است و خودش را در قالب همان مردها با زن ببیند....زن به طرزی جنون آمیز عاشق مرداست و به وضوح ثبات روانی ندارد. با تمام عذابی که این کار برایش دارد  تنها به خاطر عشق به آن مرد و تنها به خاطر این باور که اینگونه میتواند او را زنده نگهدارد روح خود به شیطان میفروشد.

پانزده دقیقه آخر فیلم نفسگیر ترین صحنه های فیلم است.جایی که زن وقتی میفهمد مرد در حال مرگ است خود را به دست گروهی مرد عیاش و سادیسمی میسپارد به این امید که با مرگ خود معجره ای را برای مرد رقم زند.معجره ای که رخ میدهد اما زن میمیرد.عشق زن به مرد سرانجام معجره میافریند.

تمام پیام فیلم حول قدرت عشق میگردد.قدرتی که بر سخت ترین و دردناک ترین حوادث غلبه میکند. مذهب نیز در این فیلم نقش پررنگی دارد.زن عادت دارد که با خدا حرف بزند.و به جای خدا به خودش جواب بدهد.زمانی که به هرزگی میفتد دیگر نمیتواند به جای خدا با خود حرف بزند.انگار خدا هم از او بریده است. و در آخر کلیسا او را به جرم هرزگی تکفیر میکند.

اماپس از مرگش و عروج روحش به آسمان  ناقوسهای کلیسا که برای سالها خاموش مانده  بودند ناگهان به صدا درمیایند...

*****حتما فیلم را پیدا کرده و لحظات نابی را با دیدنش تجربه کنید.

****اگر فیلم را دیده اید منتظر شنیدن نظراتتان هستم..