ایل گلی
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٧  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به آذربایجان شرقی و غربی

صبح یک روز آفتابی که واسه عکاسی خیلی جور بود با بچه ها راه افتادیم به سمت استخر ایل گلی.این محل یکی از تفرجگاه های مردم تبریز به حساب میاید.جایی در جنوب شرقی شهر و در دامن  تپه ها . اینجا برای مردم شهر مانند پارک ملت ما تهرانیها به حساب میاید.استخر بزرگی در وسط باغ قرار دارد که دورتادورآن با درختان بسیار کهن و پهناور پوشیده شده .سایه درختان بر روی آبی که به رنگ سبز درخشان است تصویر زیبا و رویایی به وجود میاورد.دور تا رور باغ همه جور آدمی را میبینید .افراد بازنشسته ای که بر روی نیمکتها نشسته اند و گپ دوران پیری و حسرت جوانی را میزنند.عشاقی که دست در دست هم به آهستگی قدم برمیدارند و فضا را با حسشان عطرآگین میکنند.دانش آموزان مدرسه ای که با مربیانشان برای گشت و گذار به اینجا امده اند. دانشجویان هنر و معماری که تخته شاسی به دست در حال طراحی هستند.تا ما گردشگران شهرهای دیگر...  ده ها فواره بلند بر روی آب میچرخند و میرقصند که در شب با نورپردازی٬چهره زیبایی به این محل میدهند.صدها کلاغ زاغی یک دست مشکی بر روی درختان آشیانه کرده اند و صدای قارقار آنها یک موسیقی جاری در اینجاست.

مساحت استخر بزرگ ائل گلی ۵۴۶۷۵ متر مربع است. در جنوب آن تپه‌ای است که آن را از بالا تا پایین همسطح استخر پله بندی کرده و نهر آبی از آن به طرف پایین روان است. از سمت جنوبی و از وسط استخر خیابانی کشیده شده که استخر را به صورت شبه جزیره‌ای درآورده است و در مرکز استخر، عمارت باشکوه دو طبقه‌ای ساخته شده است. هتل بزرگ و ۵ ستاره  ایل گلی نیز که بر بلندترین نقطه شهر واقع شده کاملا به این محل اشراف دارد و از کنار استخر طبقات بالای آن دیده میشود

نادر میرزای قاجار می‌نویسد:

«این آبگیر در اوایل حکومت قاجار ملک یک سلسله از سادات تبریز و انباشته از خاک و ریگ بود. قهرمان میرزا پسر هشتم عباس میرزا نایب السلطنه که در آن هنگام حکمران آذربایجان بود، آن ملک را در مقابل سالی سی و پنج خروار غله بخرید. سپس در آبادی و عمران آن همت گماشت».

در مورد تاریخ بنای این عمارت اطلاعات مستندی در دست نیست. در بهار سال ۱۳۰۹، که هنوز استخر و طبقهء پائین عمارت آن باقی بود از طرف شهرداری تبریز  تعمیر گردید و از اواخر اردیبهشت ماه به صورت گردشگاه عمومی شهر در آمد. عمارت فوق در سال ۱۳۴۶ به علت کثرت رطوبت و فرسودگی تخریب شده و به جای آن در سال ۱۳۴۹ بنای عمارت زیبای دو طبقه‌ای با همان طرح قبلی ساخته شد. در روزهای پیروزی انقلاب  این بنا تعطیل شد ولی در سال‌های اخیر مجدداً بازگشایی و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

***اطلاعات برگرفته از سایت ویکی پدیا است.