روستای حیله ور
ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٥  کلمات کلیدی: ایرانگردی ، سفر به آذربایجان شرقی و غربی

در سفری که اخیرا داشتیم یه سر کوچکی به استان آذربایجان شرقی و غربی زدیم.برای شروع کار راه افتادیم از جاده زنجان قروین به سمت ابهر رفتیم.ما هر وفت که نیاز داریم ار این جاده رد شیم برای خوردن صبحانه در این شهر کوچک  با صفا می ایستیم.اینجا شهر تاکهای مو و انگورهای بهشتی است.به خاطر همین در کنار شهر ٬زمینهای زیر کشت زیادی میبینید که با تاکهای مو پوشیده شده و فضای سرسبزی برای نشستن و دمی استراحت زیر آسمان آبی برایتان فراهم میکند.

خانه های کاهگلی رنگ لابلای سبزی چمن و درختان به همراه کلاغهای یک دست سیاه که پرندگان مورد علاقه منند٬ چهره خوشایندی برای این شهر فراهم میکند.سفره را زیر درختی پهن کرده و صبحانه دلچسبی میخوریم.

برای رسیدن به تبریز که مقصد ماست٬از راه عجیب و غریبی میرویم.راهی که مسیر ما را دورتر میکند اما در عوض به شکممان خوش میگذرد.خوردن کباب در شهر بناب تجربه ای است که اگر یک بار امتحانش کنی بارها رنج سفر را به جان میخری و برای خوردن یک وعده نهار راهت را به سمت بناب کج خواهی کرد.

اینجا کبابی؛ رهگذر؛ پاتوق همیشگی ما در شهر کوچک بناب است.این شهر در پرورش گوسفند و به طبع آن در کار قصابی شهره خاص و عام است.از هر ۳ مغازه ان یکی کبابی است.آن هم چه کبابی!!!!!!!! راسته گوسفد را روی تنه های سنگین درخت با پیاز فراوان آنقدر میکوبند (شانه میکنند)  تا شبیه معجون یک دست خالص و خوشمزه ای درآید.سپس به سیخ کشیده و بر روی زغال آماده میکنند.وقتی کباب آماده شد آن را لای نان تازه از تنور درآمده قرار میدهند و رویش را با پیاز خورد شده فراوان میپوشانند و لقمه میکنند.!!!!!و این یعنی خود کیف زندگی!!!!!!!!!!

 از بناب به سمت عجب شیر و آذر شهر میرویم . شهر اسکو را که به نانهایش معروف است رد میکنیم تا به روستای حیله ور میرسیم که در 2 کیلومتری شمال کندوان و 2 کیلومتری جنوب شهر اسکو، در دامنه های سهند قرار دارد. این روستا قابل مقایسه با روستای صخره ای و تاریخی «پادوکیه» در ترکیه و روستای صور در بناب است. همچنین این روستا با روستای کندوان که جزو مهمترین روستاهای تاریخی کشور است نیز قابل مقایسه بوده و در برخی موارد به لحاظ رعایت بافت تاریخی و صخره ای از اهمیت بیشتری نسبت به روستای کندوان برخوردار است. به علت خالی بودن روستای حیله ور از سکونت، این روستا همواره مورد هجوم حوادث طبیعی بوده و از آنجایی که حفاظتی از آن در برابر این حوادث صورت نگرفته، به بافت تاریخی روستا تخریباتی نیز وارد آمده است.

این روستا از شیوه منحصر به فرد معماری تشکیل شده و خانه های ان در دل کران های صخره ای حفر شده است.به دلیل استتار توسط صخره ها از دور قابل رویت نیست و یک جور مرموز و افسانه ای است و به همین دلیل نام حیله ور برآن نهاده شده.متاسفانه تمام خانه های آن در قرن ۷ هجری بر اثر حمله مغول خالی از سکنه شده است و مردم ساکن در آنجا مجبور به مهاجرت شده اند.