لندن(17) - گروینویچ
ساعت ٤:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٠  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به انگلیس

 ۶/۱/۸۷

 به عنوان آخرین محل بازدید در لندن به سراغ ساعت گرینویچ معروف میرویم.برای رسیدن به شهر گرینویچ سوار کشتی شده و بر روی رودخانه تایمز پیش میرویم.این شهر در فاصله یک ساعته از لندن قرار دارد.این سفر دریایی حسن بزرگی که دارد این است که شما از حاشیه تایمز حرکت میکنید و بدین ترتیب بیشتر نقاط دیدینی شهر را از روی آب به نظاره مینشینید.

در سر راه از زیر پل معروف تاور بریج عبور میکنیم.تاور بریج یکی از مشهورترین نشانه های شهری لندن است که بر روی روزخانه تایمز قرار دارد.این پل در دوره ملکه ویکتوریا توسط ولف باری و هوریس جونر طراحی و در 1894 به اتمام رسیده است بخش میانی پل متحرک است تا به کشتی های بلند اجازه عبور بدهد و همچنان کار میکند.یعنی از وسط شکافته شده و پل به دو قسمت تقسیم میشود.

 برای رسیدن به رصدخانه گرینویچ که در بالای یک تپه قرار دارد باید از زمینهای چمن زیادی عبور کرد. تپه شیب زیادی دارد که برای افراد مسن بالا رفتن از آن کار ساده ای نیست.در آن بالا٬ کل شهر در زیر پای شما قرار دارد که منظره ریبایی است و ارزش بالا رفتن طاقت فرسای آن را دارد.

 اینجا رصدخانه گرینویچ است  که درسال ۱۶۷۵ میلادی به دستور چارلز دوم پادشاه انگلستان تاسیس شده است. نصف النهار مبدا از این رصدخانه می گذرد.این رصدخانه در سال 1۸63 میلادی با رای نمایندگان 25 کشور به عنوان نصف النهار مبدا انتخاب شد.(از ۲۵ کشور دو کشور فرانسه وبرزیل رای منفی دادند).با این رای گیری ٬طول جغرافیایی این رصدخانه به عنوان صفر در نظر گرفته شد(همانطور که می دانید مبدا عرض جغرافیایی خط استوا می باشد).بعد از تاسیس رصدخانه عنوان  ستاره شناس سلطنتی نیز به دستور همین پادشاه ایجاد شد وجان فلامستید هم بعنوان اولین ستاره شناس سلطنتی انتخاب شد.

 این ساعت معروف گرینویچ است که دقیق ترین ساعت جهان به شمار میاید.بقیه کشورها باید زمان رسمی خود را با این ساعت هماهنگ کنند.براساس اختلاف طول و عرض جغرافیایی که هرکشور با اینجا دارد این اختلاف زمانیها مشخص میشود.

GMT مخفف Greenwich mean time یعنی زمان شهر گرینویچ در انگلستان می باشد که مبدا زمانی کره زمین در نظر گرفته شده است.این هم تلسکوپ عظیم و قدیمی این رصدخانه است. در کنار آن موزه ای قرار دارد که صدها ساعت قدیمی و پرارزش در آن نگهداری میشود.علاوه برآن الات جدید و قدیمی اندازه گیری زمان و ابزار ستاره شناسی در معرض دید گذاشته شده اما اجازه عکاسی از آنها داده نمیشود.

 و سرانجام جایی که در آن نقطه کره زمین به دو بخش شرقی و غربی تقسیم میشود.بله! اینجا همان نصف النهار مبدا معروف است.خطی فرضی که از قطب شمال  و قطب جنوب و شهر گرینویچ  می‌‌گذرد و به‌عنوان مبدا اندازه گیری طول جغرافیایی  بکار می‌‌رود. مناطقی که در سمت راست این خط قرار دارند دارای طول مثبت و مناطقی که در سمت چپ این خط قرار دارند دارای طول منفی می‌‌باشند.خطی که بر روی زمین مشاهده میکنید و بر روی ان نام تمام کشورها و اختلاف درجه آنها با این نصف انهار عنوان شده است.زیرا اینجا صفردرجه فرض میشود. شما میتوانید یک پای خود را در نصفه راست زمین و همزمان پای دیگر را در نضفه چپ آن قرار دهید. جالب است نه؟

 از آنجا که طول شبانروز 24 ساعت کامل فرض شده است و دایره نیز از 360 درجه تشکیل شده است، پس کره زمین هر 15 درجه را در مدت یک ساعت می‌پیماید و هر 15 درجه فاصله طول جغرافیایی بر روی زمین، متضمن اختلاف زمانی یک ساعته است. یک یا چند نصف‌النهار که فاصله آنها از نصف‌النهار مبدأ، ضریبی از هفت و نیم درجه قوسی یا 30 دقیقه زمانی باشد، به عنوان نصف‌النهار استاندارد آن کشور یا منطقه‌ای از یک کشور انتخاب می‌شود که زمان رسمی آن بشمار می‌آید. نصف‌النهار رسمی ایران پنجاه و دو و نیم درجه در خاور نصف‌النهار مبدا (حدود یک درجه در شرق تهران) جای دارد و در نتیجه فاصله زمانی آن از مبدأ جهانی سه و نیم ساعت است. در کشورهای پهناوری که چندین نصف‌النهار استاندارد از آنها عبور می‌کند، ساعت‌های رسمی نیز متعدد هستند.