لندن(16) - گردش در میادین زیبا
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱۸  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به انگلیس

  از کنار کلیسای وست مینستر که پیاده راه بیفتی و سلانه سلانه تا میدان پیکادلیو ترافلگار و لستر بروی میتوانی از نزدیک چهره شهر لندن و مناطق تفریحی را لمس کنی.این پیاده روی را باید حتما در یک فرصت مناسب انجام دهی در غیر این صورت دیدن بعضی چیزها را از دست میدهی.

اینجا  خانه شماره 10 در خیابان داونینگ استریت لندن است.همان خانه معروف که نسل به نسل تمامی نخست وزیرهای بریتانیا به آن رفته و تا پایان خدمت خود به همراه خانواده شان در آن ساکن میشوند.همان در مشکی که در عکس میبینید! به ظاهر بسیار در دسترس است.تنها چند پلیس در سر کوچه آن نگهبانی میدهند.تا همین چند ماه پیش تونی بلر به همراه همسرش از همین در و مقابل چشم مردم عادی رفت و آمد میکرد.

 از این مجسمه خیلی خوشم آمد.اینها نمادی از زنان سختکوش بعد از جنگ جهانی هستند.در این تصویر زنان با لباسهای کارگری نشان داده شده اند.بعد از جنگ جهانی بیشتر مردها آسیب دیده و زخمی بودند و در واقع این زنان انگلیسی بودند که لباس مردانه پوشیدند و در یک حرکت جمعی٬ لندنی را که در زیر بمبارهای هوایی ویران شده بود٬از سر نو ساختند.

 اینجا یکی از مشهورترین میادین لندن است.میدان ترافلگار جای بسیار شاد و شلوغی است که در هر ساعتی از شبانه روز میتوان جمعیت زیادی را در آن دید.عمده شهرتش هم به مناسبت تالار نقاشی بزرگی است که در تصویر بالا پشت سر من قرار دارد.؛نشنال گالری؛ موزه نفیس ترین نقاشیهای جهان است.به جرات میتوان گفت که برای یک عاشق نقاشی٬ساعتها و ساعتها زمان لازم است که با یک دل سیر به تماشای این آثار نفیس بنشیند.

 و سرانجام میدان لستر در جنب میدان پیکادلی...!خواستگاه هنر و نمایش و سینما!پاتوق هنرمندان از هر قشر و هر سن! اینجا میدان وسیع و زیبایی است که دورتادور آن سالنهای متعدد سینما٬تالارهای باشکوه تاتر٬ و سالنهای رقص و کلوبهای شبانه به همراه انواع و اقسام زستورانهای ملل قرار دارد.در اطراف میدان نقاشان خیابانی بساط گسترده اند و در ازای پولی تصویر شما را به یادگار نقاشی میکنند.  فیلمهای معروف جهان وقتی برای اولین بار در لندن نمایش داده میشوند در اینجا با حضور هنرمندان هالیوودی و بر روی فرش قرمز و هزاران نور و تجمل افتتاح میشوند.

 

به مناسبت افتتاح هر فیلم معروفی هنرپیشه های آن نیز به اینجا میایند. سپس این هنرمندان معروف جای دستهای خود را به همراه نام خود و نام فیلم مربوطه ٬بر روی سیمان و روی کف خیابان به یادگار حک میکنند. 

 یکی از معروفترین٬قدیمی ترین و باشکوه ترین سالنهای تاتر لندن که در حال نمایش تاتر ؛شبحی برای اپرا؛ است.

 در این میدان پیکادلی سوژه های جالب زیاد دیده میشود.داشتیم میرفتیم که ناگهان با تعدادی جوان روبرو شدیم که پلاکاردهایی را حمل میکردند که روی آنها نوشته شده بود؛آغوش مجانی؛! اینها گروهی هستند که راه میروند و با آغوش باز در انتظار آغوش تو هستند.آنها مدعی هستند که در آغوش گرفتن همدیگر هیچ هزینه ای ندارد.در این دنیای فردیت این راهی است برای اینکه آدمها را به هم نزدیکتر کند.من با رویی گشوده در آغوش یکی از اینها فرو رفتم.در جایی خوانده بودم که اینها حامیان بیماران ایدزی هستند که به این ترتیب خواهان توجه بیشتر به این قشر بیمار میباشند.آنها میگویند در آغوش کشیدن یک بیمار ایدزی هیچ مشکلی برای دیگران ایجاد نمیکند.انها نیازمند به توجه و محبت هستند.پس بیایید آغوش خود را به روی نیازمندان مجبت و انسانهای تنها بگشاییم....

اگر کسی اطلاعات بیشتری راجع به این گروه و تفکراتشان دارد خوشحال میشوم مرا در جریان بگذارد.

 اگر سفری به لندن داشتید حتما غذای معروف و سنتی آنها را بخورید.غذایی به تمام کمال لذیذ و سالم و خوشمزه.اولین بار نام غذای ؛فیش اند چیپس؛ را در آثار زویا پیرزاد شنیدم.این غذا توسط انگلیسیها در قبل از انقلاب و در آبادان که پاتوق آنها بود ٬برای اولین بار به ایران آمد.اما بعد از انقلاب دیگر جایی در ایران خبری از این غذای خوشمزه پیدا نشد.این غذا نوعی ماهی بدون تیغ است که در خمیر بنیه زده شده و در روغن زیاد سرخ میشود.در کنار آن هم سیب زمینی های گنده ای ٬از نوع سیب زمینیهای فری کسافت معروف خودمان٬سرو میشود.

 مبادا شب میدان لستر را از دست بدهید.این میدان هم در کنار میدان پیکادلی قرار دارد و مجموعا شبهای زنده لندن را میسازند.پاتوق شب زنده داران و نایت لایفهای لندن در همین میادین است.شبها انقدر شاد و زنده و شلوغند که دلتان نمیاید به هتلتان بروید و بخوابید.دوست دارید تا صبح در میان جمعیت راه بروید و رقص نور چراغها را روی ساختمانها تماشا کنید.