لندن(12)-استراتفورد
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به انگلیس

 ۳/۱/۸۷-استراتفورد

 از آکسفورد به سمت شهر استراتفورد٬محل زندگی و تولد شکسپیر راه میفتیم.از شهر
آکسفورد اتوبوسهای ۲۴ ساعته به سمت این شهر در ترددند.در دانشگاه این شهر افراد مهمی چون٬فلمینگ کاشف پنی سلین٬تحصیل کرده اند.زمینهای این منطقه بیشتر در مالکیت لردها و فیودالهای قدیمی میباشد . این شیوه زمین داری همچنان نسل به نسل در انگلستان باقی مانده است.از آنجایی که نگهداری از این کاخها بسیار هزینه بر است مالکان آنها را برای جشنهای باشکوه اجاره میدهند.

 

 بیشتر زمینهای استراتفورد متعلق به عموی وینسون چرچیل است که دوک این منطقه و بسیار ثروتمند بود .پدر چرچیل نماینده مردم آکسفورد در مجلس عوام و مادرش یک مدل آمریکایی بود.در اوایل قرن۲۰ اشراف انگلیسی برای اینکه نظر آمریکاییها را در سرمایه گذاری روی زمینهایشان جلب کنند اغلب با آنها ازدواج مبکردند.مادر چرچیل بعد از ازدواج همینجا ساکن شد و او را در کاخی در نردیکی استراتفورد به دنیا آورد.بعد از مرگش هم در همین محل به خاک سپرده شد.چرچیل به خاطر سخنرانیهای معروفش به شهرت رسید.در بحبحه جنگ جهانی دوم در حالیکه لندن زیر فشار بمباران قرار داشت او با سخنانش مردم را تهییج و به مقاومت دعوت میکرد. چرچیل ۳ دوره به نخست وزیری رسید.در ابتدا یک دوره ۴ ساله و بعد از یک وقفه ٬یک دوره ۸ ساله.او در پایان جنگ جهانی و گرفتن خسارت از آلمانها نقش مهمی داشت.زمانی که الیزلبت دوم ملکه شد تنها ۲۴ سالش بود و چرچیل که نخست وزیر بود بنا به گفته خود ملکه نقش یک پدر را برای او ایفا میکرد.

 بعد از ورود به شهر استراتفورد گشتی در آن زدیم.چهره آن کاملا یک شهر کوچک اروپایی و وابسته به سنتهای قدیمی را نشان میدهد.مغازه ها کوچک و زیبا هستند.ویترینها شاد و رنگارنگند. جالب است که در ویترین کتابفروشی نسخه های متعددی از ترجمه کتاب خیام را دیدم و وقتی راجع به اون پرسیدم مشخص شد که انگلیسیها ارادت خاصی به این شاعر ایرانی دارند و تقریبا در همه خانه ها در کنار انجیل یک نسخه هم از کتاب شعر خیام وجود دارد.

ویلیام شکسپیر در سال ۱۵۶۴ در این خانه به دنیا آمد.که با توجه به مدارک بدست آمده ثابت میکنند تا ۴ سال قبل از مرگش هم در همینجا زندگی میکرد.نام مادرش ماری و پدرش جان بود. شکسپیر در سن ۱۸ سالگی با زنی به نام؛آن؛ رابطه برقرار کرده و او را باردار کرد و سپس مجبور به ازدواج با او شد .سپس او را رها کرد و به لندن گریخت و در ساخت و مدیریت ؛تاتر کلوب؛ نقش مهمی را ایفا کرد. در همان جا بود که دوباره عاشق شد و این بار معروفترین شاهکارهای خود را تحت تاثیر همین عشق نوشت.آن زمان اوج شکوفایی کارهای هنری در لندن بود.  

 تا قرن ۱۸ اسلاف شکسپیر این خانه را در اختیار داشتند و سپس آن را به یک قصاب فروختند. او اینجا را به یک قهوه خانه تبدیل کرد و  اطاقهایش را به علاقه مندان شکسپیر اجاره میداد.در قرن ۱۹ مجمعی برای حفاظت از آثار شکسپیر تشکیل شد که اینجا را خریدند و تبدیل به موزه کردند تا عموم مردم بتوانند از آن بازدید کنند.

 اینجا اطاق خواب شکسپیره که در آن زمان تخت خواب نشان دهنده ثروت یک خانواده محسوب میشد.دیواره ها را با پارچه ها و گوبلنهایی میپوشاندندتا هوا را از خود عبور دهد.سقف را هم با آهک سفید میکردند تا از آسیب موریانه در امان بماند.

 پدر شکسپیر یک دباغ بود که پشم و پوست میخرید و البسه چرمی تهیه میکرد.در پشت منزلش هم دکه کوچکی داشت که اجناس خود را در آنجا میفروخت.هنوز میز تحریر و لوازم اطاق کار شکسپیر به همان شکل حفظ شده است.اشخاص معروفی چون ؛والتر اسکات؛ که از این موزه دیدن کرده اند روی آینه اطاق امضاهای خود را به یادگار کنده اند.

 این کتاب اولین مجموعه آثار شکسپیر است که در سال ۱۶۲۳ به چاپ رسید و مشتمل بر ۳۶ نمایشنامه بود.شخصی که آثار را جمع آوری کرد یکی از دوستان شکسپیر بود.در این مجموعه نفیس ۱۸ نمایشنامه هم چاپ شد که تا ان زمان هنوز کسی از وجودشان اطلاعی نداشت و از دست نوشته های شخصی شکسپیر به دست آمد.

اینجا پشت خانه شکسپیر و حیاط زیبا و گلکاری شده ای است که به فروشگاهی متصل میشود و در آنجا سمبلهای کوچکی مانند مجسمه و عروسکهای فانتزی شکسپیر٬مداد و قلم هایی با پر٬ و کتابهای مشتمل بر نمایشنامه های او را به فروش میرساندند.