لندن(11)-آکسفورد
ساعت ٢:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۳۱  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به انگلیس

 ۳/۱/۸۷-شهر آکسفورد

 برای رسیدن به شهر آکسفورد به سمت شمال غربی انگلیس حرکت میکنیم.جاده ای که به سمت شهر برمینگهام هم میرود و یکی از زیباترین اتوبانهای انگلیس است.چیری شبیه جاده شمال خودمان.لحجه برمینگهامی زیباترین و شیرین ترین لحجه انگلیسی است مثل لحجه اصفهانی خودمان.این شهر دومین شهر بزرگ اینجاست با جمعیتی حدود ۱ ملیون نفر. جاده بسیار زیباست. هوا برفی بارانیه و جاده هر لحظه یک شکل جدید به خودش میگیره.حدودا ۱ ساعت و نیم فاصله از لندن تا آکسفورده.

 آکسفورد یک شهر دانشجوییه که از جمعیت ۱۱۷۰۰۰ نفری اون ۲۰۰۰۰ نفر دانشجو هستند.خود شهر در قرن ۸ میلادی ایجاد میشود اما شکل گیری دانشگاه آن از قرت ۱۲ به بعد ایجاد میشود. که قبلا اتماما تحت اختیار کلیسا اداره میشده.یک مسابقه قایقرانی بسیار معروف داره که در کل انگلیس همه مردم نتایجش رو دنبال میکنند.این مسابقه هر سال بین دانشگاههای آکسفورد و کمبریج ٬دو رقیب قدیمی در ماه مارچ برگذار میشه که میشد هفته بعد و از الان شهر در تکاپوی مهیا شدن براش بود.این مسابقه از روستایی در نزدیکی آکسفورد شروع شده و تا جنوب تایمز ادامه پیدا کرده و از درون شهر لندن هم میگذره. تا اواخر قرن ۱۹ این شهر تماما دانشجویی بود اما در اوایل قرن ۲۰ شخصی به نام موریس کارخانه ماشین سازی را در نزدیکی شهر میسازه و از آن به بعد جمعیت هم در این شهر زباد میشه.

آکسفور در محل تلاقی دو رودخانه به نامهای ؛آیسیس؛ و ؛چرلی؛  ایجاد شده ونام شهر هم از ترکیب دو کلمه ؛آکس؛ به معنی صومعه و ؛فورد؛ به معنی قلعه است. داستانی برای این شهر نقل شده که میگه :در زمانهای گذشته یک پرنسس بسیار زیبا و مسیحی دو آتیشه ای اینجا زندگی میکرد که یک زمین دار پولدار عاشقش میشه و از او خواستگاری میکنه.پرنسس میگه که من وقف کلیسا هستم و نمیتونم ازدواج کنم اما زمین دار به شدت اصرار میکنه تا جاییکه پرنسس از این شهر میره. زمین دار وقتی متوجه میشه با اسب به سرعت به دنبالش راه میفته تا اونو از این کار منصرف کنه. در کنار پلی به نام پل ؛اکس؛ دچار رعد و برق شده و در جا کشته میشه.در همان جا به یاد او و عشقش صومعه ای ساخته میشه که بعد ها به آکسفورد شهرت یافته و کم کم گسترش پیدا میکنه.در قرن ۸ میلادی ٬پرچم و نشان شهر ٬عکس یک پل قدیمی بود.

 در زمانهای قدیم اینجا صرفا دامداری و کشاورزی صورت میگرفت.اما امروزه یکی از گران ترین مناطق اطراف لندن محسوب میشه که بسیاری از افراد بازنشسته و ثروتمند اینجا ویلاهای گران قیمتی خریده و دور از هیاهوی لندن اینجا ساکن شده اند.در انگلیس بر خلاف ایران تغییر کاربری زمین کار راحتی نیست و شما نمیتوانید به آسانی زمینی کشاورزی را تبدیل به محلی مسکونی کنید مگر اینکه پول بسیار کلانی پرداخت کنید.کوبیدن ساختمانهای قدیمی و ساختن برج و باروی جدید که اصلا و ابدا اجازه اش صادر نمیشود.به خاطر همین است که وقتی در آکسفورد راه میروید تفاوتی با چهره قرت ۱۹ آن نمیبینید و حس خوشایند قدم زدن روی سنگ فرشهای قدیمی و لابلای کوچه های تنگ و باریک آن و دست کشیدن روی آجرهای قرمز و قدیمی شما را حالی به حالی میکند.

 دانشگاه آکسفورد ۳۹ کالج دارد که در لابلای ساختمانهای مسکونی شهر پراکنده هستند و شما به راحتی در کنار آنها میتوانید قدم بزنید.دانشکده ها مستقل اداره میشوند و هرکدام برنامه ریزی های خاص خودشون رو دارند اما زیر نظر شورای رهبری دانشگاه آکسفورد هستند.برای یک دانشجوی خارجی تحصیل در اینجا چیزی حدود سالیانه ۱۵۰۰۰ پوند هزینه برمیدارد.در دهه ۷۰ که حزب کارگری بر انگلستان حاکم بود٬تحصیل هم برای شهروندان انگلیسی رایگان بود اما امروزه آنها نیز باید شهریه ای را پرداخت کنند.در اینجا هر رشته امتخانی مانند کنکور دارد که از هر ۴ داوطلب یک نفر پذیرفته میشود.بسیاری از شخصیتهای مهم سیاسی و اجتماعی مانند تونی بلر در اینجا تحصیل کرده اند.

 

 اینجا ساختمان مدارک آکسفورده که تمام پرونده ها و مدارک دانشجویان اینجا جمع میشه . پشت آن هم چاپخانه مرکزی آکسفورده که تمام کتابهای چاپ آکسفورد در آن تولید میشه و در کنارش هم کتابخانه مرکزی قرار داره که هر کتابی که در انگلیس چاپ میشه یک نسخه اش در آن بایگانی میشه.بیشتر دانشکده ها توسط پل بهم وصل میشوند.هر دانشکده یک کلیسا -یک خوابگاه و یک کتابخانه دارد.

امروز یکشنبه است و دانشگاه تعطیله البته تعطیلی در دانشگاه هیچ وقت به معنی بسته شدن در آن نیست. در اینجا دانشگاه ها ۲۴ ساعته با درهای گشوده آماده به کار هستند.ما را به دیدن کالج  هنر میبرند.اینجا یکی از حیاط های پشتی آن است که در واقع حیاط کلیسای آن محسوب میشود.در قرن ۱۲ مذهب با هرچیزی آمیخته بود و علم هم از این قاعده مستثنا نبود. 

 در بخشی از حیاط درخت بزرگ و عجیبی بود که شبیه توده قلمبه ای از شاخ و برگ بوده و عمری ۳۰۰ ساله داشت.بخشی از فیلم هری پاتر در کنار همین درخت فیلم برداری شده  است.جایی که هری پاتر از بالای این درخت به زمین افتاده و به شکل دیگری تبدیل میشود.از یکی از کالج های اینجا هم به عنوان مدرسه جادوگری در فیلم هری پاتر استفاده شده است.

 شخصی که در قرن ۱۴ این کالج را افتتاح کرد مقام بلند مرتبه ای در حد نخست وزیر امروزی در آن زمان بود.او ثروت زیادی را صرف این محل کرد.این ساختمان که در عکس مشاهده میشود صومعه کلیساست.در قرون وسطی علم و مذهب یکی بود و همه مدارس به نوعی حوزه های علمیه بودن. مجسمه ای که در عکس دیده میشود یکی از گنجینه های این دانشکده محسوب میشود.یک مجسمه قدیمی و کار یکی از هنرمندان معروف انگلیسی.این کلیسا از جمله همان کلیساهای انگلیسی است که در پستهای قبلی اشاره شد و بعد از انقلاب مذهبی مارتین لوتر و دشمنی های هنری هشتم با کلیسا ساخته شد.کلیساهایی که در آنها اصلا حضرت مسیح را در حال رنج و درد و به صلیب نشان نمیدهد.جهت کلیسا لازم نیست حتما رو به شرق باشه چون میگن خدا همه جا هست.معماری آن گوتیک و همه تزیینات رو به بالا و معبوده.در بالای ان هم  ارگ بسیار بزرگ و قدیمی قرار دارد.

 اینجا سالن غذاخوری دانشجویانه.استاد ها در جلوی سالن و رو به دانشجوها مینشینند و همه با هم غذا میخورند تا از لحاظ مرتبه هیچ جدایی بین استاد و دانشجو ایجاد نشود.در آکسفورد بین استاد و دانشجو ارتباطی نزدیک و بدون روابط دست و پا گیر وجود دارد.حتی کلاسهای درس هم به آن شکل که ما فکر میکنیم وجود ندارد.هرهفته یک سری سخنرانیهای علمی در دانشکده برگزار میشود.به جای کلاس درس٬ اساتید این کلاسها را به دانشجویان معرفی میکنندو از آنها میخواهند که خلاصه ای از مطلب را برای آنها بیاورند.سپس در دسته های ۴ یا ۵ نفری هفته ای ۲ یا ۳ بار  با استاد مینشینند و راجع به اون مطلب بحث میکنند و بیشتر این گردهمایی ها هم در همین نهارخوری ها انجام میشود!!!!!!!!!!!!! 

 هر دانشکده ۷ یا ۸ رشته درسی را ارایه میدهد.این دانشکده ای که الان ما در آن هستیم٬رشته موسیقی اش حرف اول را میزند و خیلی اعتبار دارد.رتبه دانشگاه آکسفورد در جهان ۱۹ ام است. خوابگاه دانشجویان در همین ساختمانهای قدیمی است.خیلی ها روزهای اول که وارد اینجا میشوند دچار افسردگی شده و از ادامه راه انصراف میدهند.به هر حال اینجا فضایی قدیمی است که با روحیه خیلیها سازگار نیست.