لندن(10)-موزه مادام توسو
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱/٢٩  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به انگلیس

 ۲/۱/۸۷

 اینجا یکی از معروفترین موزه های جهان است.جایی که پای هر توریستی که به لندن باز شود اول سراغ این موزه را میگیرد.اینجا موزه مادام توسو است.موزه ای که در آن از شخصیت های مهم جهان مجسمه های مومی تهیه شده که در نوع خود بسیار طبیعی به نظر میرسند و در معرض دید قرار گرفته اند.شهرت این موزه به حدی است که بلیط ورودیه آن حتی از بلیط موزه لوور فرانسه هم بیشتر است.با وجودی که کلیه موزه ها در انگلیس رایگان هستند اما اینجا یک استثنا به حساب میاید.

 در ابتدای موزه وارد بخش هنرپیشه های هالیوودی میشویم.سالن غلغله است و جمعیت لابلای این همه مجسمه طبیعی وول میزند تا جاییکه تشخیص آدمیزاد زنده از مجسمه بیجان کار سختی به حساب میاید.مجسمه از هنرپیشه های هالیوود مانند مدونا-نیکول کیدمن-سیلور استلونه-ارنولد- و تام کروز و خیلی های دیگر....

 برای گرفتن این عکس مدتها در صف انتظار قرار گرفتیم.این زوج زیبای هالیوودی از مطرح ترین و محبوب ترین بخشهای این موزه هستند.در گذشته مجسمه فرزندان بردپیت و آنجلینا جولی هم اینجا قرار داشت اما در حال حاضر آنها را به انبار منتقل کرده بودند.در این موزه هر از چند گاهی مجسمه های قدیمی تر را به انبار فرستاده و افراد جدید تر را به جای آنها قرار میدهند.

 برای درک ظرافت این مجسمه ها به عکس جیم کری دقت کنید.به چروکهای ریز پوست٬شیارهای لثه٬ته ریش٬موهای سینه٬رگهای آبی دست٬پرکردگی دندان......در واقع تمام نکات ریز برای تطبیق بدل با اصل مدل رعایت شده است و همینها کار را تا به این اندازه طبیعی کرده است.

 یکی دیگر از نمونه های جالب توجه این موزه مدل اپرا و این هنرپیشه سیاه پوست است.به شکل پوست این زن و طبیعی بودن آن دقت کنید.

 و این هم عکس من دست در کمر هنرپیشه محبوبم؛نیکولاس کیج؛....در این بخش ماجرا محمد امین خودش را به خواب زده است!!!!!!!!!!(تفنگش هم خراب است)جدای از شوخی ٬این مدل هم یکی از شاهکارهای این موزه است.

 بخش دیگر موزه به افراد و چهره های ورزشی مهم تعلق دارد.کسانی چون دیوید بکهام٬پله٬خوزه مورینیو.....

 و این هم دوچرخه سوار معروف لویی آرمسترانگ.کسی که توانست با قدرت تمام بر بیماری سرطان غلبه کرده و آن را شکست دهد و سپس در مسابقات تورنو فرانس پاریس به مقام قهرمانی دست پیدا کند.

 و این هم محمد علی کلی قهرمان مشت زنی جهان در سنین جوانی و در همان دوره مبارزات نفس گیرش با جو فریز.....

 و اما یکی جذاب ترین کارها٬مجسمه پیکاسو نقاش معاصر جهان است که در ساخت مجسمه او نیز نهایت هنر بکار گرفته شده تا حدی که در لحظه اول شما آن را با یک فرد عادی که از خستگی روی صندلی نشسته است اشتباه میگیرید.

 و این هم من و غنی ترین کله جهان که متعلق به انیشتن است.

 وارد بخش موسیقی موزه میشویم و با گروه بیتل روبرو میشویم.گروهی جنجالی که در زمان پدرها و مادرهای ما انقلابی در موسیقی ایجاد کرده بودند.

 و از همه مهمتر بخش سیاسی موزه است که تقریبا تمام سران سیاسی تاثیر گذار دنیا را در خود جای داده است.از قذافی منفور تا فیدل کاستروی محبوب.

 و این عکسی ۳ نفره شامل تونی بلر٬محمد امین و جرج بوش.

 و اینجا صدام و یاسر عرفات قدرتهای خاور میانه در کنار هم قرار گرفته اند.در گذشته در کنار آنها مجسمه آیت اله خمینی هم قرار داشت اما به چه دلیل از اینجا برداشته شد معلوم نیست.

و این هم عکسی از این زوج خوشبخت.بالاخره در این نقطه به یک آشنا رسیدیم و از او خواستیم عکس دو نفره رومانتیکی از ما بگیرد.در کنار مشتهای گره کرده هیتلر و ابروهای در هم چرچیل.!!!

 یکی از بخشهای جالب موزه آنجایی است که شما سوار بر تاکسی های سیاه رنگی شده و به درون تونل تاریخ انگلیس سفر میکنید.در آنجا شاهد جنگهای انگلیس-آتش سوزی لندن-شکسپیر و دیکنز در حال نوشتن و .....میشوید اما جالب ترین بخش آن دیدار از سردابهای شکنجه قرون گذشته است. 

 درآنجا با پیکره های خونین زندانیان٬صورتهای وحشتناک زندانبانان٬جسدهای متلاشی شده٬سرهای قطع شده٬اسکلت های پوسیده و انواع و اقسام آلات و ابزار شنکجه در قرون قدیم روبرو میشوید.

 بعد از انقلاب کبیر فرانسه٬خاندان سلطنتی را به میدان معروف شهر پاریس آوردند و همه آنها را به همراه شاه و ملکه با گیوتین گردن زدند.این سرهای بریده همان هاست که در همان میدان تا مدتها بر سر نیزه بود.

 در بخش دیگری از موزه دالان وحشت قرار داشت که در سر در آن این مرد با لباسها و سرو صورت خونین و داغون ایستاده بود و هر از چند دقیقه ای زنگ ترسناکی را به صدا درمیاورد.من به سراغش رفتم تا از او بپرسم بلیط ورود به دالان را از کجا بخرم.مرد به جای پاسخ به سمت من آمد. هرچه من عقب عقب مبرفتم او جلوتر میامد تا جاییکه من به دیوار خوردم و.او صورتش را جلوی صورتم آورد و با صدای ترسناکی چیزی گفت.من که در حال غبض روح شدن بودم چشمهامو بستم اما دراکولا به جای خوردن من ! من را ماچ کرد.(این هم از دراکولاهای بی خاصیت این دوره زمانه)

  و این خاله ریزه کسی نیست جز مجسمه مومی خود مادام توسو.راهبه هنرمندی که در قرن ۱۷ شروع به ساختن مجسمه های مومی از افراد مشهور کرد.بعد از مرگش بازماندگانش مجسمه های او را در معرض نمایش قرار دادند.سپس به مرور زمان نمایشگاه اورا با آثار جدید تر گسترش دادند تا جاییکه تبدیل به یکی از جذاب ترین موزه های جهان شد.کلیه این مجسمه ها از موم طبیعی و با استفاده از موی انسان تهیه میشود.

 دست آخر هنگام خروج از موزه تصمیم گرفتیم در کافه کنار آن فنجانی قهوه بنوشیم.کافه شلوغ بود و جای خالی پیدا نمیشد.تنها صندلی خالی کنار میز این آقا بود.خواستیم با کسب اجازه از او از صندلیش استفاده کنیم که متوجه شدیم او هم یک مجسمه مومی است.بله بالاخره ما هم گول خوردیم!