لندن(7)-کاخ وینزور
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱/٢٠  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به انگلیس

۱/۱/۸۷

 حدود یک ساعت طول کشید تا به عنوان اولین گشت در سال جدید به دیدن کاخ وینزور برویم. این کاخ در ابتدا یک قلعه نظامی بود که توسط ویلیام فاتح در سال ۱۰۶۶ ساخته شد.درقرون وسطی علاوه بر استفاده نظامی محل زندگی شاه و ملکه هم شد.قصر باکینگهام که در پستهای قبلی راجع به اون توضیح دادم در قرن ۱۶ ساخته شد بنابراین تا قرنها تنها وینزور محل مسکونی سلطنتی محسوب میشد.وینزور بزرگترین قلعه مسکونی در کل اروپاست و امروزه نیز ملکه الیزابت دوم بیشتر زمانهای خود را در این کاخ میکذراند.

 

 در اطراف کاخ هنوز این سوراخها دیده میشوندوبر خلاف تصور اولیه ٬اینها علامت صلیب نیستند بلکه از زمانی که اینجا قلعه بوده باقی مانده اند.اینها فضاهایی است که در گذشته ٬سربازان تیر و کمان و بعدها تفنگهایشان را قرار میدادند.

 قرون وسطی قرنهای بین ۵  که سقوط امپراطوری روم بود تا ۱۵ را شامل میشود که کلیسا صاحب تمام و کمال زندگی آدمها بود و حتی سلطنت هم زیر نظر کلیسا قرار داشت.تا اینکه شخصی به نام مارتین لوتر شروع به اصلاحات مذهبی کرد.در قرون وسطی جنگهای صلیبی که بین مسلمین و مسیحیان بود رخ داد.از آن زمان به بعد کلیسا در سلطنت انگلیس رخنه زیادی کرد.در معماری ساختمانهای قدیمی نقوش و مجسمه های مذهبی به وفور دیده میشود.در انگلستان به ظاهر هم شده دین را از سیاست جدا نمیکنند و ملکه خود را ملزم به رفتن کلیسا هر یکشنبه میداند به همین دلیل در هر کاخ یک کلیسا هم قرار دارد.

 اینجا کلیسای کاخ هست که در قرن ۱۵ ساخت آن شروع و در قرن ۱۶ به پایان رسید. خیلی از پادشاهان اینجا مدفونند. در جای جای آن معماری گوتیک دیده میشود. مشخصه اصلی این نوع معماری وجود پنجره های زیاد و نورگیرهای فراوان است.ستونها دراز و بلندند و خود به خود دید بیننده را به سوی بالا جلب میکنند.در واقع در این ساختمانها تاکید بر عمودیت است.ستونها زیاد و بلندند و تا به سقف دید را میکشانند.تمام وزن ساختمان روی ستونهای دنده ای است.از بیرون هم چون بنا ارتفاع زیادی دارد نیاز به پشت بند میباشد.این نوع کلیسا ها از بیرون زیبا نیستند و تمام جذابیت آنها درون ساختمان است.این یک کلیسای غیر پروتستانه.تمام کلیساهای غیر پروتستان رو به شرق ساخته میشوند اما پروتستانها مخالفند و میگویند خدا همه جا هست و شرق و غرب ندارد.

 

 در داخل کلیسا محراب قرار دارد که به صورت صلیب ساخته میشود و در مرکز آن جایگاه موعظه کشیش است.طبقه دوم پرچمهای زیادی نصب است که نشان خانوادگی افرادی است که برای انگلستان کارهای مهمی انجام داده اند و به دلایل مختلف به لقب شوالیه رسیده اند.هر یک از آنها که فوت میکنند پرچمش پایین آورده شده و بر روی سنگ قبرش نصب میشود.هر شوالیه یک لوگوی مخصوص دارد.آخرین شوالیه ای که به این لقب رسید یک مرد نیوزیلندیست که به فتح اورست رسید.داخل کلیسا پر از سنگ قبره.مادر و پدر ملکه کنونی هم همینجا دفن هستند.

 

 این کاخ قبلا چوبی بود که بعد از تبدیل به قلعه نظامی٬ سنگی شد.رودخانه تایمز پس از عبور از لندن و انحراف به جنوب به کنار این کاخ سرازیر میشود و همین عاملی بوده که خندقهایی دور کاخ ساخته اند تا از نفوظ دشمن جلوگیری کنند.وینزور نام خانواده سلطنتی کنونی است.بعد از ملکه ویکتوریا در سال ۱۹۱۲ پسرش ادوارد هفتم به پادشاهی رسید.سپس در سال ۱۹۱۷ جرج هفتم به پادشاهی رسید و نام خانواده سلطنتی را که گوته بود به وینزور تبدیل کرد. علتش هم این است که آن زمان جنگ جهانی بود و نفرت از آلمانها تمام اروپا را گرفته بود و نام گوته نیز یک نام آلمانی محسوب میشد اما وینزور یک کلمه کاملا انگلیسی است.  در ۱۹۳۶ادوارد هشتم جانشین پدر شد اما چون میخواست با یک بیوه آمریکایی ازدواج کند با مخالفت خاندان سلطنتی روبرو شد.به همین دلیل استفا داد و به پاریس تبعید شد و سلطنت را به برادر کوچکش جرج ششم که پدر ملکه کنونی است منتقل کرد.

بین ساعت ۱۱ تا ۱۱:۳۰ سربازان گارد ملکه شروع به تعویض شیفت میکنند.در عمرم کاری به این حد بی فایده و پر تجمل ندیده بودم.برای یک تعویض ساده نیم ساعت تمام ر‌ژه میروند.آهنگ مینوارند و دادو بیداد راه میندازند.کاری به شدن مسخره و خنده دار که تقریبا تمام توریستها به زور جلوی خنده خود را گرفته اند.

جالب است بدانید که بخشی از کاخ چند سال پیش آتش گرفت و هزینه بازسازی آن ۴۰ میلیون پوند برآورد شد.دولت و مجلس پرداخت هزینه بازسازی را نپذیرفتند و آن را برعهده خاندان سلطنتی گذاشتند!!!(مقایسه کنید با کشور خودمان)...آنها هم مجبور شدند برای اینکه هزینه تامین شود بخشی از کاخ که قبلا قابل بازدید نبود را برای عموم باز کنند و در ازای آن بلیط تهیه کنند.واقعا جای درس و عبرت دارد که دولت حاضر نشد از جیب ملت خرج بازسازی کاخ را بپردازد.هنوز که هنوز است تعمیر کاخ به پایان نرسیده است چون هنوز هزینه کامل آن تهیه نشده است.!!!!

 رود تایمز از زیر قلعه جریان دارد.و قلعه در یک ارتفاع واقع شده است.در عکس دانشگاه سلطنتی قابل رویت است که نوه های ملکه درآنجا تحصیل میکنند.(دانشگاه EION) که یک کالج پسرانه است که از سن ۱۸ تا ۳۰ سالگی امکان تحصیل را فراهم میکند.حدود سالی ۲۵۰۰۰ پوند شهریه آن است و بیشتر علوم پایه درآن آموزش داده میشود.پس از دیدار از محوطه کاخ و کلیسا به درون آن رفتیم که دیگر در آنجا اجازخ عکاسی به ما داده نشد.ابتدا موزه عروسکهای ملکه را دیدیم که واقعا در نوع خود یک شاهکار محسوب میشود.تمام عروسکهای ملکه های پیشین نیز درآنجا بود. عروسکهایی در ابعاد بزرگ و کوچک که هریک برای خود یک گنجینه لباس و کفش و اسباب زندگی داشتند.سپس اطاقی را دیدیم که در ابعاد میبیاتوری کل کاخ با اسباب و وسایلش ساخته شده و برای بازدید عموم بود.حتی اطاق خواب ملکه و دستشویی و حمام او را هم در ابعاد کوچک ساخته بودند که واقعا جالب بود.بعد از آن بخشهای غیر خصوصی کاخ مثل گالری نقاشی-سالن پذیرایی- اسلحه خانه-هال و ......را از نزدیک دیدیم.آنچه توجه مرا خیلی جلب کرد فرش تبریزی بود بسیار نفیس در یکی از سالنها که هدیه مظفرالدین شاه به ملکه وقت بود.

 این قطار بخاری است که توسط آن ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۹۷ برای اولین بار از لندن به وینزور آمد و امروز در مدخل ورودی شهر به نمایش گذاشته شده است