لندن(2)-هایدپارک
ساعت ۳:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱/۱٥  کلمات کلیدی: جهانگردی ، سفر به انگلیس

۲۸-۱۲-۸۶

اینجا پارک کنزیگتون است که توسط دریاچه ای به هاید پارک وصل میشود.هاید پارک مکان بسیار معروفی است که بیشتر ما با نامش آشناییم.عمده شهرت این مکان به خاطر گردهمایی های سیاسی و اجتماعی درون آن است.ضلع جنوب شرقی پارک که به نام ؛هاید پارک کرنر؛ معروف است جایی است که شما آزادید هر اعتراض و حرفی دارید در کمال آزادی بیان کنید.شما میتوانید آنجا بروید و از ته دل فریاد زده و به شاه و ملکه و زمین و زمان هر بدو بیراهی میخواهید بگویید. در اوایل انقلاب آنجا پاتوق ایرانیهای از همه جا رانده و مانده شده بود.دور تادور آنجا محل های جداگانه ای برای پیاده روی-دوچرخه سواری و حتی اسب سواری گارد ملکه کنونی است. در این پارک میتوانید در تمام ساعات افرادی را در حال پیاده روی و ورزش میبینید.

 خانه پرنسس دایانا پشت این پارک قرار داشت و او هر روز صبح به صبح در همین جا برای پیاده روی میامد و همین جا خیلی ساده بین مردم ورزش میکرد.او به خاطر همین رفتار ساده و بی غل و غشش بین مردم طرفداران بسیار داشت و محبوب قلوب مردم بود.جلسات خیریه اش را نیز همین جا برگزار میکرد و همیشه خودش را با مردم یکی میدانست.بعد از فوت او یادبودی در کنار دریاچه محبوبش برای او ساخته شد.یکی از جذابیتهای این دریاچه لحظه تحویل سال نوست که در سرمای زمستان در نیمه شب و هنگام زدن ناقوس سال نو عده ای درآن پریده و به رقص و پایکوبی میپردازند.

 

هاید پارک در گذشته جزو زمینهای کشاورزی بود.در قرن ۱۶ هنری هشتم پادشاه وقت به علت اینکه از همسرش صاحب پسر نمیشد تصمیم به طلاق او گرفت.کلیسای کاتولیک به شدت مخالفت کرد. اما او با کلیسا در افتاد و شروع به خراب کردن صومعه ها و کلیساها کرد.تا قبل از آن این زمینهای کشاورزی جزو مایملک کلیسا محسوب میشد.هنری هشتم زمینها از جمله اینجا را گرفت و انها به شکارگاه شاهی تبدیل کرد و سپس در قرن ۱۷ اینجا به صورت پارک عمومی برای استفاده مردم تبدیل شد.

ملکه ویکتوریا جمله معروفی داره که میگه:بریتانیا سرزمینی است که آفتاب درآن غروب نمیکند.او یکی از کسانی بود که در زمانش بریتانیا به اوج قدرت رسید.در زمان او بود که اتقلاب صنعتی شکوفا شد و در این زمینه نمیتوان نقش همسراو ؛آلبرت؛ را نادیده گرفت.یکی از کارهای مهم آلبرت برپایی نمایشگاهی از اختراعات و مکشوفات آن دوره در هاید پارک بود او در آن زمان یکی از پیشروهای طرفدار صنعت شد.بعدها این نمایشگاه به موزه ای  تحت نام ویکتوریا آلبرت منتقل شد.در این نمایشگاه  پیشرفتهای صنعتی کشورهای مهم به نمایش درآمد.

در این پارک به خاطر یادبود آلبرت بنایی ساخته شد که مجسمه او را نیز در وسط بنا قرار دادند.در آغوش مجسمه دفتری را ساختند که کلیه برنامه های صنعتی آلبرت درآن نوشته شد.طاق وسط معماری گوتیک را نشان میدهد که در بالای آن نیز صلیب بزرگی قرار دارد. ارتفاع بنا به گونه ای است که از زوایای زیادی درون پارک و لابلای شاخ و برگ درختان قابل مشاهده است.

 در چهار گوشه محوطه بنا سمبل ۴ قاره ای که در زمان ملکه ویکتوریا به نحوی زیر پرچم بریتانیا قرار داشت ساخته شده است.به عنوان مثال فیل سمبل هند و نمایانگر آسیا-شتر سمبل مصر و نمایانگر آفریقا و گاو سمبل اروپا و استرایا که در آن زمان تبعیدگاه بود نشان داده شده است.اینها همگی مستعمرات بریتانیا در آن زمان بودند.

 اینجا ؛رویال آلبرت هال؛ است.ساختمان بزرگ تاتر که در زمان قدیم بزرگترین سالن تاتر و اپرا بود و امروز نیز سمبلی از هنر دراماتیک غرب یه شمار میاید و درست مقابل هاید پارک واقع شده است و هنوز برنامه های مفصل و مجللی در آن اجرا میشود.